Контакт

Свет

Стивен Хокинг хоспитализиран во Рим

Објавено пред

Светскиот познатиот британски физичар и космолог Стивен Хокинг е хоспитализиран во Рим поради прегледи, откако не се почувствувал добро, но се верува дека неговата состојба е сериозна, изјави во петокот неговиот портпарол.

Според Reuters 74-годишниот Стивен Хокинг пристигна во италијанската престолнина Рим за да учествува на конференцијата на Понтификалната (папска) академија на науките, и се сретна со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск во понеделникот.

Во римската болница „Гемели“, којашто се смета за една од најдобрите римски болници во кои се лекуваат папите, бил примен во четвртокот ноќта.

Портпаролот и ватикански извор рекле дека не веруваат оти Хокинг, кој боледува од болеста на моторичките неврони, е во сериозна состојба. Ватиканскиот извор рекол дека не се изменети плановите Хокинг и неговата придружба да отпатуваат во сабота.,

Хокинг, кој се прослави со книгата „Куса историја на времето“, продадена во тиражи од 10 милиони примероци, зборува преку компјутер и патува со придружба во која се вклучени и две болничарки. Тој одржа говор во Ватикан, на 25-ти ноември за потеклото на Вселената.

Хоинг, теоретски физичар е познат како популаризатор на науката, се занимава со потеклото на космолошката посебност, односно привичната состојба на Вселената, од којашто таа, според теоријата за Големиот тресок, постојано се шири.

Во 1963 година, на тогаш 22-годишниот Стивен Хокинг му била дијагностицирана „амиотрофична латерална склероза“ (АЛС). Лекарите тогаш сметале дека му преостануваат уште две до три години живот. За среќа нивните предвидувања не се остварија, тој ја продолжи својата научна работа, двапати се женеше и е татко на три деца. Дури и целосно парализиран и врзан за специјално опремената количка, Хокинг води доста активен живот, се занимава со науката, предава, и настапува на научни собири ширум светот, општејќи со светот преку специјалниот компјутеризираниот синтетизатор на говорот./крај/мф/сн

Европа

Драги: Време е да резервирате одмор во Италија

Објавено пред

Италијанскиот премиер Марио Драги изјави дека очекува туризмот да се отвори од средината на мај, кога е дозволено патување меѓу италијанските региони, пренесува „Ројтерс“.

Говорејќи на состанокот со министрите за туризам од Групата 20, Драги рече дека здравствената патна документација ќе биде оперативна до средината на јуни, со што ќе се олесни патувањето низ континентот.

„Чекаме европски сертификат. Имаме национална зелена пропусница кој ќе им овозможи на луѓето да одат од регион во регион и ќе биде оперативна до средината на мај. Не мора да чекаме до средината на јуни на европски сертификат за да патуваме“, рече Драги.

Тој додаде дека во средината на мај, туристите ќе имаат италијанска пропусница.

„Време е да резервирате одмор во Италија“, рече Драги.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија потсети: Американското воено присуство во Сирија е нелегално

Објавено пред

Американското воено присуство во Сирија е нелегално, за разлика од Русија, објави руската амбасада во САД.

„Би сакале да ве потсетиме дека военото присуство на САД во Сирија е, пред сè, незаконско. Затоа, тие немаат право да ги критикуваат легитимните постапки на руските вооружени сили кои дејствуваат во Сирија на покана на сириската влада“, изјавија од руската амбасада. Инспекторот на Пентагон Шон О’Донел, тврди дека дејствијата на руската армија во североисточна Сирија го кршат механизмот за спречување конфликти.

Во извештајот се вели дека „иако руските сили претежно се придржуваа на механизмот, бројот на прекршувања значително се зголеми во споредба со последниот квартал“, рече тој.

Според американската страна, повредата се однесува на вклучување на дополнителни превозни средства во претходно организирана колона за патроли.

Прикажи повеќе...

Свет

Кој е најголем купувач на руското злато?

Објавено пред

Извозот на злато во Русија во март годинава скокна за 220 проценти на годишно ниво, на 26,5 тони, достигнувајќи вредност од речиси 1,5 милијарди долари, покажуваат податоците на Руската федерална царинска управа.

Извозот на тој благороден метал беше 2,3 пати поголем во март од претходниот месец, пренесува „Раша Тудеј“, повикувајќи се на податоците и извештајот за царина.

Велика Британија е сè уште најголем купувач на руско злато, со купени 21,1 тон во вредност од 1,2 милијарди долари.

Податоците, сепак, не покажуваат дали откупеното злато ќе остане во Велика Британија или ќе се продава на други земји, бидејќи Лондон е важен светски центар за трговија и складирање на благородни метали.

Според статистичките податоци, околу 1,5 тони руско злато биле извезени во Турција и Индија, а меѓу купувачите на „жолт“ метал од Русија биле Казахстан, Швајцарија, Ерменија и други земји.

Вкупно, извозот на руско злато во првиот квартал од 2021 година изнесувал 51,8 тони и вредел 3 милијарди долари. Што се однесува до количината, тоа е зголемување за 72 проценти во споредба со истиот период во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 час

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Македонија1 час

Премиерот Зaев денеска ќе се вакцинира

Премиерот Зоран Заев денеска јавно ќе се вакцинира против Ковид-19, соопшти Владата. Тој ќе се вакцинира напладне во А1 Арената...

Свет2 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија13 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија18 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија18 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија22 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија23 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија23 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет1 ден

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија1 ден

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион2 дена

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет2 дена

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет2 дена

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија2 дена

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија2 дена

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Досие