Контакт

Свет

Трамп по нападите во Берлин и Анкара вели дека се покажало оти бил во право

Објавено пред

Избраниот американски претседател Доналд Трамп ги нарече во средата нападите во Берлин и во Анкара „грозни“ и истакна дека се покажало дека е во право во врска со неговите идеи од кампањата да го регулира мигрирањето на муслиманите во САД.

dobivaj vesti na viber

„Тоа што се случува е грозно, грозно“, изјави Доналд Трамп за новинарите запрашан да го коментира нападот со камион на божикниот базар во германската престолнина Берлин во кој беа убиени 12 луѓе и убиството на рускиот амбасадор Андреј Карлов во турската престолнина Анкара, кои се случија во понеделникот вечерта.

Исламската држава ја презема одговорноста за берлинскиот напад, а атентаторот врз рускиот дипломат извикувал исламистички пораки во врска со војната во Сирија, а сириската екстремна исламистичка групација Џаиш ал-Фатах ја презема одговорноста за тој чин.

Трамп новинарите го прашаа во неговото одморалиште Мар-а-Лего во Палм Бич на Флорида дали споменатите злосторства од понеделникот ќе влијаат на неговото размислување за воведување забрана за влегување на муслиманите во САД или за регистар на имигранти од муслиманските земји.

„Ги знаете моите планови. Цело време се покажува дека сум во право, сто проценти во право. Ова што се случува е срамотно“, додаде Трамп.

Во текот на својата предизборна кампања Трамп повика на привремена забрана за влез во САД за муслиманите додека како средство за борба против тероризмот, што доведе до жестоки критики во земјата и во странство. Подоцна го преформулира ставот во предлог за привремено прекинување на миграцијата од регионите кои се сметаат за извозници на тероризмот и каде не можат да се извршат проверки.

Уште во понеделникот Трамо за нападот во Берлин ја обвини Исламската држава и другите исламски милитанти кои „постојано вршат масакри над христијаните во нивните заедници и на местата на богопочитување како де од нивниот светски џихад“.

Запрашан за споменувањето на христијаните, новиот американски претседател во средата го прошири својот одговор. „Тоа е напад врз човештвото и мора да биде запрен“, додаде Трамп.

„Тоа што се случува е срамотно“, повтори Трамп додавајќи дека не разговарал со претседателот на заминување Барак Обама од нападите во Берлин и во Анкара.

Трамп е критичен кон Обама и неговата демократска противкандидатка на изорите, поранешната државна секретарка Хилари Клинтон, честопати дури нарекувајќи ги дури и „творци“ на џихадистичката Исламска држава. Според него тие биле нерешителни да ја одредат исламистичката милитантност како опасност.

Трамп во средата го добил претседателскиот брифинг, најдоверливиот и строго чуван владин документ, соопшти неговиот преоден тим. Претходно тој јавно изрази сомневања во некои заклучоците на американската разузнавачка заедница, а информациите ги добива еднаш седмично, далеку поретко отколку новоизбраните претседатели во минатото, изјави висок функционер запознаен со тоа./крај/мф/сн

Регион

Maж во Хрватска им се заканувал на луѓе на улица со нож, па му се слошило и починал

Објавено пред

Психички растроен маж, вооружен со нож, им се заканувал на луѓе во  Гарешница, Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението, полицијата утрово во 07:10 часот добила пријава од граѓани дека психички растроено машко лице во Велика Трновитица со трактор влегло на улица, а потоа се симнало од тракторот и им се заканувало на граѓани, пренесува Јутарњи лист.

На местото на настанот биле испратени шест полициски службеници кои интервенирале против маж кој не почитувал усни наредби и им се заканувал на полицајците со нож и секира.

За да го совладаат мажот, полициски службеници употребиле физичка сила и солзавец, по што му ставиле лисици на рацете.

При давање отпор, повредени биле двајца полицајци и еден полицаец.

Полициски службеници повикале брза помош на местото на настанот, а непосредно пред нивното пристигнување на мажот му се слошило. Итната медицинска помош се обидела да го реанимира човекот, но тој починал на местото на настанот. Ќе биде спроведена кривична истрага за да се утврдат сите околности.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Еруптира Етна, откажани сите летови на Сицилија

Објавено пред

Летовите кон градот Катанија на истокот на италијанскиот остров Сицилија денеска беа прекинати по ерупцијата од блискиот вулкан Етна, објави аеродромскиот оператор, што им донесе нови неволји на патниците во екот на летната туристичка сезона.

dobivaj vesti na viber

Етна, еден од најактивните вулкани во светот, доживува интензивна активност во последните недели, исфрлајќи жешка пепел и лава.

Аеродромот во Катанија веќе беше затворен претходно овој месец поради пепел во воздухот над областа. Пристаништето делува како центар на источниот дел на Сицилија и привлекува повеќе туристи отколку главниот град на островот, Палермо.

Во соопштението за печатот се наведува дека властите донеле одлука „да ги прекинат сите влезни и појдовни летови“.

„Суспензијата ќе резултира со откажувања и/или пренасочување кон други аеродроми“, објавија тие, додавајќи дека нормалното функционирање на аеродромот ќе продолжи кога ќе престане протокот на пепел.

Прикажи повеќе...

Свет

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот на кампањата, првпат откако таа го зеде факелот за веројантиот демократски претседателски кандидат.

dobivaj vesti na viber

„Те следам малечка“, и рече Бајден (81) на заменик-претседателката Харис, пред таа да ги каже забелешките пред нејзиниот предизборен тим – поранешен тим на Бајден – во изборниот штаб во Вилмингтон. „Те сакам“, додаде Бајден.

„Сакам да му кажам на тимот да ја прегрне. Таа е најдобра“, изјави американскиот претседател. Знам дека вчерашните вести се изненадувачки и тешко е да се слушнат, но тоа беше вистинската одлука“.

Во изјавата која траеше околу 20 минути, Харис ги пофали достигнувањата на Бајден, велејќи дека тие се „неспоредливи во модерната историја“.

„Знам дека беше горе-долу, и сите ние сме исполнети со толку многу различни емоции за ова“, рече Харис. „Морам само да кажам: го сакам Џо Бајден. Го сакам Џо Бајден“.

Во новиот изборен штаб на Харис, плакатите на Бајден брзо се заменуваат со нови табли „Харис за претседател“.

Кампањата на Харис соопшти дека собрала огромни 81 милион долари во 24 часа по заминувањето на Бајден. Ова вклучува донации од 880.000 индивидуални донатори. Тоа е најголемото еднодневно собирање средства за кој било кандидат досега, рече нејзиниот тим, пренесува „USA Today“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија2 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија2 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија2 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ4 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет5 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија5 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија5 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија21 час

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија22 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет1 ден

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...

Свет1 ден

Трамп: Утре, расипаниот Џо Бајден ќе се разбуди и ќе заборави дека се откажа од трката

Во телефонски разговор со Си-ен-ен неколку минути откако претседателот Џо Бајден го објави своето излегување од трката во 2024 година,...