Контакт

Свет

Цивилите во Алепо бегаат во западните квартови под контрола на владините сили

Објавено пред

Стотици цивили во северниот сириски град Алепо побегнале во областите во квартовите коишто ги контролираат владините сили.

dobivaj vesti na viber

Бегството во западно Алепо доаѓа откако владините сили го освоија квартот Ханано, најголемиот во источниот дел од градот кој уште е во рацете на бунтовничките опозициски и исламистички групации и го отворија коридорот за подлабоко продирање.

Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR) со седиште во Лондон соопшти дека повеќе од 400 луѓе ги напуштиле источните населби Хајдарја и ал-Шар. Побегнатите цивили ги згрижила војската и ги префрлила во западните населби, пренесува BBC.

Со освојувањето на Ханано сириските владини сили имаат голема предност во освојувањето на преостанатите области кои се во рацете на бунтовниците. Офанзивата на сириската армија која трае веќе 13 дена се интензивирала. Во нападите загинале 219 цивили, од кои 27 деца, тврди SOHR.,

Бунтовниците, пак, ги засилиле ракетните напади врз западните квартови на Алепо, кои се под контрола на владините сили. Во нивните напади загинале 27 цивили, од кои 11 деца, според SOHR./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Аналитичари: Трамп се доближува до Бајден

Објавено пред

Популарноста на американскиот претседател Џо Бајден е во благ пад откако информациите за тајните документи пронајдени во неговите канцеларии станаа јавни, а неговиот претходник Доналд Трамп малку ја зголемува предноста пред потенцијалниот републикански предизвикувач.

dobivaj vesti na viber

Иако Бајден долго време го поддржуваат помалку од половина од американските граѓани, пред две недели актуелниот претседател го постигна својот најдобар резултат од 2021 година – анкетите му дадоа поддршка од околу 48 проценти.

Тоа го укинаа резултатите од конгресните избори и кавгата на републиканците за идеалниот противник на Бајден на следните претседателски избори. Поранешниот претседател Трамп е во центарот на вниманието на медиумите поради истрагата што е покрената против него, вклучувајќи го и откривањето на стотици доверливи документи во неговото одморалиште Мар-а-Лаго на Флорида, кои ги зел со себе по напуштањето на Белата куќа.

Фокусирањето на Трамп помогна дел од американската јавност да се сети зошто воопшто гласаа за Бајден, но бидејќи во медиумите се појавија информации дека кај Бајден се пронајдени тајни документи од времето кога тој беше потпретседател на Барак Обама, Трамп падна во позадина, а многу неопределени гласачи го доведуваа во прашање интегритетот на Бајден.

Аналитичарите посочуваат дека двата случаи не се споредливи ниту по обемот на документите, ниту по начинот на кој се решени. Додека помошниците на Бајден веднаш го известиле Националниот архив за откривањето на документите, а потоа ги предале, Трамп и неговите адвокати прво одбиле да ги вратат документите за кои се знаело дека се во негова сопственост, а потоа тврделе дека ги вратиле сите. Претресот на ФБИ пронајде уште неколку кутии со доверливи документи во одморалиштето на Трамп.

Според најновата анкета на Си-ен-ен и ССРС, Бајден сега ужива поддршка од околу 46 отсто меѓу регистрираните гласачи, додека претходната анкета на Правниот факултет на Универзитетот Маркет покажа дека неговата поддршка се намали од 47 отсто на 44 отсто.

Си-ен-ен истакнува дека тоа не е голем пад, но сепак е значаен. Прашање е колку самото обелоденување на документите влијаело на тој пад – во исто време се зголеми и цената на горивото на американските пумпи, на што американските гласачи се исклучително чувствителни.

Трамп, од друга страна, почна да ја враќа предноста пред гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, кој многумина од десницата го поздравија како нова ѕвезда на Конзервативната партија по изборите.

Пред изборите, Трамп водеше со дури 30 поени пред ДеСантис кај републиканците, но откако резултатите на нивната партија сериозно пропаднаа, освен во Флорида на ДеСантис, водството на Трамп беше намалено на само десет поени.

Последните анкети покажуваат дека оваа предност повторно почнала да расте и сега изнесува околу дваесет процентни поени во корист на Трамп, што значи дека поранешниот претседател во моментов е најверојатниот победник на прелиминарните избори за републиканскиот претседателски кандидат.

Анкетата спроведена од колеџот Емерсон покажува дека 55 отсто од републиканските гласачи би го избрале Трамп, а околу 29 отсто би го избрале ДеСантис.

Доколку Бајден и Трамп повторно се судрат на претседателските избори, резултатот би бил многу понеизвесен – и двата би биле избрани од околу 40 отсто од гласачите во овој момент,пренесе Денес.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Ја поправале канализацијата во Рим а пронашле древна мермерна статуа

Објавено пред

При поправка на канализациониот систем под еден парк во Рим, пронајдена е античка римска статуа на Херакле, која најверојатно датира од римскиот царски период (27 п.н.е. до 476 г. н.е.).

dobivaj vesti na viber

„Ова место ни приреди големо изненадување: мермерна статуа во природна големина. Поради палката и наметката од лавовска кожа, знаеме дека станува збор за фигура што го претставува Херакле“, објави на фејсбук, археолошкиот парк „Апија Антика“.

Статуата е откриена при работа на канализациони цевки кои биле паднати предизвикувајќи лизгање на земјиштето. Работниците ископувале на длабочина од 20 метри и нивните активности, како што често се случува во Рим, биле следени од археолози, пишува „The Guardian“.

Ваквите наоди не се изненадувачки за подрачјето на Италија. Во ноември минатата година беше откриена неверојатна група бронзени статуи кои биле зачувани во калта илјадници години. Археолозите открија 24 статуи под урнатините од кал на античка бања во Сан Касијано деи Бањи, град на врвот на ридот во провинцијата Сиена.

Се проценува дека статуите се стари околу 2300 години. Повеќето од статуите пронајдени под бањите, заедно со околу 6.000 бронзени, сребрени и златни монети, датираат помеѓу 2 век п.н.е. и 1 век од нашата ера.

Прикажи повеќе...

Свет

Економистот Џефри Сакс предупредува: Флертуваме со третата светска војна

Објавено пред

Познатиот економист Џефри Сакс изјави дека војната во Украина започнала пред осум години и дека ова не е прва година од војната, туку деветта и дека таа се повеќе ескалира бидејќи, како што рече, Пентагон го предупредува Вашингтон денес дека можноста за нуклеарна војна станува реална.

dobivaj vesti na viber

„Во меѓувреме, папата Франциско веќе оцени дека војната во Украина започна светска војна. Сега имаме војна во Украина, Израел го бомбардира Иран, Америка и Кина се на работ на директна конфронтација поради Тајван. Ова се навистина опасни времиња и ако ова ескалира, ние веќе флертуваме со третата светска војна“, изјави Сакс за Политика при неговата посета на Белград како гостин на Центарот за меѓународни односи и одржлив развој.

Тој смета дека има излез од кризата и дека тоа значи дека САД ја менуваат својата надворешна политика, како и дека околу 150 земји во светот кои не се во НАТО и не се сојузници на САД, не сметајќи ја Русија, ќе го кренат својот глас во Генералното собрание на ОН и бараат итен крај на војната и почеток на мировни преговори,пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа20 минути

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија26 минути

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет2 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија3 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет3 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони Ф16 во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони Ф16 во Украина, пренесе Ројтерс. Минатата недела западните...

Македонија3 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија15 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа15 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа18 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ19 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија21 час

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија22 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија22 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион23 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија23 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија1 ден

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...