Контакт

Вести

Хамас го отфрли примирјето со Израел до укинување на блокадата на Газа

Објавено пред

Лидерот во егзил на палестинското исламистичко движење Хамас, Халед Машал изјави дека склучување на примирје со Израел е невозможно сѐ додека не биде симната целосно израелската блокада на палестинската енклава Појасот Газа, додека расте бројот на жртвите на двете страни.

„Хамас го отфрли денеска и има намера да ги отфрли и во иднина“ предлозите за прекин огнот со Израел, рекол за медиумите Халед Машал на прес-конференцијата во катарската престолнина Доха, пренесе AFP. Според него, така ќе биде сѐ додека не бидат разгледани барањата на Хамас, коишто вклучуваат симнување на блокадата врз Појасот Газа воведена уште во 2006 година. Хамас, според извештаите, бара десетгодишно примирје, Израел да ги ослободи палестинските затвореници ослободени според договорот од 2011 година за размена на израелскиот војник Гилад Шалит, а беа повторно уапсени по грабнувањето и убиството на трите израелски тинејџери во другата палестинска енклава Западниот брег на 12-ти јуни. Вториот услов на палестинското движење е отворање на сите гранични премини во Појасот Газа, како и преминот Рафах кон Египет го контролираат сили на Обединетите нации.Другите услови се повлекување на израелските тенкови од областите во кои навлегоа во рамките на сегашната офанзива „Линија на одбраната“, потоа целосно укинување на копнената, воздушна и поморска блокада на Појасот Газа, отворање меѓународен аеродром во Појасот Газа, проширување на риболовната област на 10 километри од брегот за Палестинците и пренасочување на воздушните коридори на израелските авиони за да не прелетуваат преку палестинската крајбрежна енклава. Услови се и израелско немешање во работата на палестинската влада на национално единство постигната со помирувањето меѓу ривалските палестински движења Хамас и Фатах во јуни, како и повторна изградба и обнова на индустриската зона покрај границата.Досега во последниот израелско-палестински судир двапати беше објавено примирје. Првото на 15-ти јули го прогласија Израелците, согласувајќи се со египетската мировна иницијатива. Тоа требаше да трае шест часа, но беше прекинато поради одбивањето на палестинските милитанти да го сопрат ракетирањето на јужните делови на Израел. Второто, ткн хуманитарен прекин на огнот беше објавен на 17-ти јули, но исто така беше предвремено прекинат.Додека од сите страни на светот пристигнуваат апелите за прекин на непријателствата меѓу Палестинците и Израелците, Мешал истакнува дека Хамас „нема забелешки“ на посредувањето, па така ни на египетското, но со услов да „престане агресијата и да се укине блокадата“. „Прво мораме да се согласиме во врска со исполнувањето на нашите барања, а тогаш ќе одлучиме кога ќе настапи примирјето“, рекол. Во таа смисла Машал тврди дека е наклонет кон „хуманитарното примирје“ коешто нема да биде „начин да се заобиколат“ барањата на Хамас.Во средата,на 16-от ден од израелската офанзива во Појасот Газа се убиени повеќе од 50 Палестинци од кои според болнички извор четири се деца, со што бројот на загинатите Палестинци се искачи на 680, меѓу кои повеќето се цивили, односно деца и жени, соопштија палестинските медицински служби.Од друга страна, во средата се убиени уште тројца израелски војници, со што вкупниот број на загубите од почетокот на судирите започнати на 8-ми јули на страната на Израел се искачи на 34, од кои 32 се војници загинати во борбите од започнувањето на копнената  воената операција во Газа, и двајца цивили кои загинале во ракетирањето на јужните израелски области од палестинска територија. Во палестинските гранатирања загина и еден работник од Тајланд.Податоците за жертвите во Газа тешко се собираат и тешко можат да се проверат имајќи го предвид хаосот кој владее во енклавата, не можноста да се евакуираат сите настрадани и жртви и недостигот од координација меѓу  спасувачките служби, додека тела секојдневно се извлекуваат од под урнатините на куќите, велат очевидци за светските медиуми.Според Обединетите нации, повеќето жртви се цивили, Високата комесарка за ОН за човекови права Нави Пилај изјави во средата дека Израел можеби сторил и воени злосторства убивајќи цивили, гранатирајќи куќи и болници во текот на офанзивата и оцени деката таквите инциденти мора непристрасно да се истражат. Пилај, исто така, го осуди и палестинското ракетирање на израелските територии. Повеќе од 118 илјади луѓе ги напуштиле своите домови во оваа густо населена палестинска енклава со околу1,8 милиони жители и засолниште побараа во камповите на ОН. Израелските сили „ги прекршија сите меѓународни закони и човечкиот морал“, изјави палестинскиот претседател Махмуд Абзад. Тој изминатите два дена го изрази гневот на Палестинците по повеќедневните безуспешни разговори во Египет, Турција и во Катар каде се обидуваше да постигне примирје меѓу Израел и Хамас, израелското исламистичко движење кое по кусата војна во 2007 година против ривалското умерено движење на Абаз – Фатах управува со Појасот Газа./крај/мф/сн

Извор: AFP

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија7 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија8 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија11 час

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија12 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија12 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија12 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион13 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија13 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион14 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија16 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија16 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет17 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет17 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие