Контакт

Вести

Две илјади мртви во Ирак во јуни, САД не го прифаќаат калифатот и испраќаат хеликоптери

Објавено пред

 Речиси две илјади луѓе загинале во јуни во Ирак каде што сунитските џихадисти три седмици водат жестока офанзива во која заземаа делови од покраини од Ирак и ги споија со областите кои ги имаат контрола во соседна Сирија прогласувајќи го калифатот Исламска држава, потег кој за САД „не претставува ништо“, но сепак покрај 300-те војници во Ирак испраќаат и беспилотни летала и хеликоптери.
 

 Речиси две илјади луѓе загинале во јуни во Ирак каде што сунитските џихадисти три седмици водат жестока офанзива во која заземаа делови од покраини од Ирак и ги споија со областите кои ги имаат контрола во соседна Сирија прогласувајќи го калифатот Исламска држава, потег кој за САД „не претставува ништо“, но сепак покрај 300-те војници во Ирак испраќаат и беспилотни летала и хеликоптери.

 

Силите на ирачката влада којашто ја предводи шиитот Нури ал-Маликиа трет ден по ред ја продолжуваат контраофанзивата во настојувањата да ја вратат контролата над градо Тикрит, поранешниот бастион и роден град на соборениот и ликвидиран диктатор Садам Хусеин кој потекнуваше од сунитското малцинство, кој како и повеќе други области е во рацете на џихадистите на кои им се приклучија сунитските племенски милиции и бунтовнички групи кои од 9-ти јуни ја започнаа својата офанзива.

 

И додека според официјалните податоци во судирите во јуни загинале 1.922 лица, што е најголемиот број жртви во еден месец по 2007 година, ирачкиот парламент кој се формираше по априлските избори, во вторник треба да заседава за да го започне процесот на формирање на новата влада.

 

Западните и земјите од Блискиот исток повикуваат да биде формирана влада на национално единство која ќе ја замени владата на Нури ал-Малики кого го обвинуваат дека со маргинализирање на малцинските сунити придонел за големиот замав и поддршката што ја добија сунитските џихадисти од Исламската држава во Ирак и на Левантот (ISIL) кои во неделата објавија дека својата група ја преименуваат само во Исламска држава откако го прогласија калифатот.

 

САД во понеделникот ги повикаа „ирачките челници да се договорат за именувањата на главните должности“.

 

Покрај тоа Вашингтон оцени дека прогласувањето на калифатот кој покрива голем дел од територии на Ирак и Сирија „не значи ништо“ за тамошното население.

 

„Веќе гледавме вакви формулации (…), таа изјава не значи ништо за населението на Ирак и Сирија“, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент, Џен Псаки оценувајќи дека Исламската држава (Islamic State – IS) се обидува „преку стравот да и контролира жителите“. Белата куќа претходно објави дека ISIL преземал „кампања на терор со примена на насилство и репресивна идеологија, што претставува голема опасност за иднината на Ирак“.

 

„ISIL не се бори за посилен Ирак, туку за негово уништување. Поради тоа американската администрација директно е соработува со ирачките политички челници за да ги поттикне да ја обединат земјата и да се соочат со бунтовничката закана“.

 

Изминатите денови во Ирак пристигнале 200 американски воени експерти, а уште 10о лица ќе бидат распоредени во главниот град Багдад следните денови, соопшти ноќта кон вторникот портпаролот на Пентагон, контраадмиралот Џон Курби.

 

Според него, во Ирак, исто така, ќе бидат испратени и хеликоптери беспилотни летала. Станува збор инаку за нов контингент од 300 војници, откако исто толку претходно беа распоредени во неколку центри на ирачката територија./крај/мф/сн

Извор: Reuters©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион34 минути

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ39 минути

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет59 минути

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет1 час

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет1 час

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија2 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион15 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија16 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија19 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ20 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион20 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија20 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион21 час

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија1 ден

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија1 ден

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија1 ден

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион2 дена

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Досие