Контакт

Вести

Медиуми: Малезискиот авион летал 480 км посеверно од вообичаената рута

Објавено пред

Малезискиот патнички авион со 298 патници и членови на екипажот кој се урна во четвртокот во источна Украина во близина на границата со Русија, го следел курсот минувајќи 480 километри посеверно од вообичаената маршрута, изјави експертот за цивилно воздухопловство и уредник на британското списание Aviation International News Safety, пилот на комерцијалните авионски линии, Роберт Марк.

Во четвртокот навечер беше потврдено дека авионот од типот „Boeing 777“ на малезиската воздухопловна компанија „Malaysia Airlines“ на летот МН17 кој на 17-ти јули леташе на редовната линија од Амстредам до Куала Лумпур се урна во источна Украина, во областа Донецк која е под контрола на проруските бунтовници и каде што се водат жестоки борбени дејствија на украинската армија. Меѓу сите загинати 298 патници, 85 се деца. Киевските власти за трагедијата ги обвинуваат проруските милиции и Русија, додека овие, пак, вината за падот ја префрлаат на украинската страна. „Урнатиот авион се движел по курсот на 300 милји (483 километри) посеверно од неговата вообичаена маршрута. Повеќето летови на малезиската воздухопловна компанија од Амстердам за Куала Лумпур обично се извршуваат по маршрутата којашто минува далеку по на југ“, го цитира британскиот весник The Telegraph, воздухопловниот експерт Роберт Марк.Самата авиокомпанија инсистира дека авионот ја следел договорената маршрута. „Таа маршрута е договорена и ја користат 15 од 16 авиокомпании од здруженијата на азиските авиопревозници. Ова е безбедна маршрута, повеќето земји ја користат. Ние не добивме известување дека е изменета“, изјави претставник на „Malaysia Airlines“.„Само неколку часови пред несреќата, неколку патнички авиони на разни воздухопловни компании ја користеле истата маршрута. Пилотите на авионот на ’Malaysia Airlines’ на летот MH17 не добиле никакви упатства во последен момент дека треба да ја променат рутата во текот на летот“, изјави во петокот малезискиот министер за сообраќај на Лиов Тионг.Организацијата за Меѓународно цивилно воздухопловство (ICAO) ја одобрила патеката на споменатиот лет со напомена дека рутата е безбедна, како и дека и околните земји го одобриле прелетот на авионите на другите воздухопловни компании.„Како пилот, можам да кажам дека доколку бевме испратени по таа маршрута, притоа имајќи го предвид она што се случува последните седмици и месеци на границата меѓу Украина и Русија, јас никогаш не би се согласил со тоа упатство“, вели британскиот воздухопловен експерт.Марк вели дека го проучувал летот од Амстердам до Куала Лумпур преку онлајн системот за следење на историјата на прелетите FlightAware и забележал дека меѓу другите летови на малезиската компанија, само паднатиот „Boeing 777“ следел невообичаен курс.„Овој лет одел далеку далеку посеверно над Украина, отколку вообичаените летови на ’Malaysia Airlines’ по таа маршрута, тие се одвивале на 300 милји појужно отколку овој“, вели експертот.Претходно во петокот малезиските и странски медиуми пишуваа дека авионот летал над областа во којашто траат судирите откако пред три месеца сите меѓународни пилоти биле предупредени за неприфатливоста од користење на оваа маршрута, и потсетуваат дека уште во април воздухопловните власти на САД и на Европската унија соопштија за опасноста на летовите над источна Украина.Од друга страна, друг британски воздухопловен експерт, поранешниот директор на службата за безбедност во компанијата BAA, која е оператор на неколку британски аеродроми, Норман Шенкс, сугерира дека во „Malaysia Airlines“ можеле да се решат за измена во маршрутата поради заштеда. „’Malaysia Airlines’, како и многу други авиопревозници, продолжија да ја користат таа маршрута (над источна Украина), бидејќи таа е покуса, а тоа значи и намалување на потрошувачка на горивото и помали трошоци“, вели Шенкс./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија9 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа10 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија12 часа

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион13 часа

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија13 часа

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа13 часа

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт14 часа

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион14 часа

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет17 часа

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет18 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет18 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет18 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион1 ден

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет1 ден

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет1 ден

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ1 ден

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија1 ден

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа1 ден

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија2 дена

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Досие