Контакт

Вести

Обама: Проблемите во Фергусон ја одразуваат ситуацијата во САД

Објавено пред

Американскиот претседател Барак Обама решително и остро го осуди насилството во гратчето Фергусон коешто избувна на протестите во понеделникот по одлуката на големата порота да го ослободи од вината 28-годишниот бел полицаец Дарен Вилсон кој го застрела во август годинава десет години помладиот црн тинејџер Мајкл Браун, и предупреди дека тоа го одразува општиот проблем во САД дека законите во земјата секогаш не дејствуваат исто за сите.

dobivaj vesti na viber

„Палењето куќи, автомобили, уништувањето имот, ставањето луѓе во животна опасност, за тоа не постои оправдување, тоа се криминални дела. Немам никакво сочувство за оние коишто ја уништуваат својата сопствена заедница“, изјави американскиот претседател Барак Обама, ноќта кон средата по македонско време, при неговата посетана на Чикаго, каде што исто така во понеделникот и вторникот имаше протести и немири по повод споменатата ослободителна пресуда за полициското убиство во Фергусон.

Во судирите во Фергусон имаше 14 ранети од кои двајца (еден е полицаец) ранети со огнострелно оружје, а 29 луѓе беа притворени. Покрај ограбувањето, демолирањето и палењето на продавници и автомобили, пријавени се и десетици заплени домови.

Незадоволството од улиците на Фергусон и Сент Луис, како и летово, се пренесе во понеделникот навечер во Њујорк, Чикаго, Сиетл, Лос Анџелес, Окленд и во Вашингтон пред Белата куќа, и покрај повиците на претседателот Обама и на семејството на убиениот тинејџер за мирни протести.

„Проблемот не постои само во Фергусон, тоа е сеамерикански проблем“, рече уште Обама во својот говор во Чикаго, пренесуваат медиумите. Американскиот претседател, исто така, истакна дека корените на емоциите, коишто надвладеале кај жителите на Фергусон, почиваат во фактот дека законот не секогаш подеднакво важи за сите граѓани. „Тоа е реалноста којашто во земјава постои во долго време“, додаде Обама.

Гувернерот на сојузната држава Мисури, каде што се наоѓа Фергусон, предградие на Сент Луис, Џеј Никсон, кој за трипати, на 2.200 војници го зголеми присуството на Националната гарда САД, соопшти дека тие луѓе ќе имаат и засилена улога и овластувања.

„Вкупно ќе има 2.200 припадници на гардата на тоа подрачје. Животот и материјалните добра мора да бидат заштитени. Таа заедница го заслужува мирот. Присутноста на Националната гарда во Фергусон ќе биде значително засилена, и луѓето ќе бидат подготвени да дејствуваат брзо за да спречат насилство“, рече гувернерот Никсон.

Градоначалникот на Фергусон, Џејмс Ноулес, претходно го критикуваше бавното доаѓање на Националната гарда во гратчето со 20 илјади жители од кои големо мнозинство се афроамериканци, оценувајќи дека многу продавници би биле спасени од уништувањето во текот на ноќта кон вторникот доколку било реагирано побрзо. „Одлуката да се одложи распоредувањето на Националната гарда е многу загрижувачка“, изјави Ноулес.

Засега не е донесена одлука каква ќе биде иднината на полицаецот Дарен Вилсон, откако големата порота во понеделникот по три месеца советување, сослушување стотици сведоци и прегледувајќи безброј материјали, снимки и фотографии од инцидентот, реши судски да не го процесуира. Вилсон е на платен одмор од 9-ти август кога го застрелал со шест куршуми црниот 18-годишен тинејџер Мајкл Браун, тврдејќи во сведочењето пред поротата дека бил нападнат од него во полициското возило и оти се чувствувал како „петгодишно дете во рацете на Хулк“. На одмор ќе остане додека не биде завршена и внатрешната истрага на полицијата. Американското правосудство, исто така, спроведува сојузна истрага, којашто е сосема независна од истрагата што ја водеше големата порота во Фергусон, за која се забележува дека девет од дванаесет нејзини членови се белци. Исто така, американските медиуми потсетуваат дека во полицијата во Фергусон до пред безредијата коишто избувнаа во август од 53 вработени дури 50 биле белци./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Русија за истрагата за експлозијата на „Северен тек“: Шведска нешто крие

Објавено пред

Руските власти ја обвинија Шведска дека крие информации за истрагата за експлозијата што го оштети гасоводот „Северен тек“ минатата година.

dobivaj vesti na viber

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Русија има право да ги знае деталите од истрагата и дека е збунета од одбивањето на Шведска да соработува со руските обвинители.

Имено, Москва му предложи на Стокхолм поведување заедничка истрага за експлозиите, но Шведска и Данска го одбија тој предлог.

Захарова сугерира дека зад таа одлука има скриени причини.

„Можеби, по спроведувањето на истрагата, руските истражители би можеле да дојдат до незгоден заклучок за тоа кој ја извршил саботажата. За тоа кој ја смислил и ја извршил. Шведска крие што точно открила во текот на истрагата“, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, како што објави „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Силно невреме го зафати Солун, издадено предупредување

Објавено пред

Улиците во Солун се поплавени откако ненадејно невреме го зафати градот, придружено со силни грмежи.

dobivaj vesti na viber

Возилата беа спречени да минуваат, па сообраќајот беше запрен во голем дел од градот. Во многу случаи водата ја достигнувала висината на тротоарот, а сопствениците на продавници се обидувале со метли да спречат да влезе во објектите.

Кога започна невремето, на улиците имало многу луѓе кои се обидувале да најдат засолниште под блиските балкони, пренесува грчкиот портал „Вориа“.

Грчката хидрометеоролошка служба за денеска издаде итно предупредување за влошување на времето и обилни дождови и невреме.

Покрај Солун, големо невреме го зафати и Халкидики, а обилни врнежи имаше и во градот Вурвур, како и во Пефкохори.

Прикажи повеќе...

Вести

Украина апелира до Русија да го дозволи коридорот во Мариупол

Објавено пред

Украина денеска испрати нов апел до Русија да дозволи хуманитарен коридор во Мариупол и да ги пушти цивилите од овој опколен град.

dobivaj vesti na viber

Бараме отворање на хуманитарен коридор за цивили – објави вицепремиерката Ирина Верешчук на украинската телевизија, пренесува „Ројтерс“.

Верешчук нагласи и дека руските вооружени сили спречуваат хуманитарна помош да стигне до жителите на градот Херсон на југот на земјата.

Украина денеска соопшти дека нејзините напори за евакуација на цивилите од опколените градови првенствено биле насочени кон Мариупол, но не објави никаков нов договор со Русија, кој би овозможил безбеден премин за нејзините заробени жители, пренесе Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион38 минути

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија3 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија3 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија4 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија4 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион5 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет5 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија6 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет6 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет6 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет6 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет7 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет19 часа

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија19 часа

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија20 часа

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија21 час

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион21 час

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...

Свет22 часа

Захарова: Обидот за посегнување на руски имот ќе се смета за грабеж, ќе одговориме

Русија ќе возврати на обидите на Западот да ги заплени руските средства за да и ги предаде на Украина, изјави...

Европа24 часа

Оланд: Путин не е луд, туку е радикално рационален

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд, смета дека рускиот претседател Владимир Путин не е луд, туку радикално рационален лидер, кој е...