Контакт

Вести

Пилај: Израел свесно го крши меѓународното право во Газа

Објавено пред

Високата комесарка на Обединетите нации за човеков права Наванетхем (Нави) Пилај изјави во четвртокот дека Израел свесно го крши меѓународното право во воената офанзива во палестинската енклава Појасот Газа и оти светските сили мораат Израел да го повика на одговорност поради можни воени злосторства, а исто така ги критикуваше и САД дека не влијае
 

Високата комесарка на Обединетите нации за човеков права Наванетхем (Нави) Пилај изјави во четвртокот дека Израел свесно го крши меѓународното право во воената офанзива во палестинската енклава Појасот Газа и оти светските сили мораат Израел да го повика на одговорност поради можни воени злосторства, а исто така ги критикуваше и САД дека не влијае

 

Израел ги напаѓа домовите, училишта, болници и објекти на Обединетите нации со што крши Женевската конвенција, изјави Нави Пилај во седиштето на организацијата во Женева.

„Ниеден од тие напади не изгледа случаен. Се чини дека тоа е свесно кршење на обврските од меѓународното право кое Израел е должен да го почитува. И поради тоа повторно и повторно велам дека не смееме да дозволиме да неказнивост да продолжи“, изјави Пилај на последната нејзина прес-конференција пред истекувањето на нејзиниот шестгодишен мандат на должноста висок комесар за човекови права на ОН.

Пилај притоа го обвини и палестинското исламистичко движење Хамас за кршење на меѓународното право бидејќи без целење истрелува ракети врз израелска територија, во понекогаш во густо населени области.

Високата комесарка на ОН, исто така, ги критикуваше САД, главниот израелски сојузник, бидејќи не ги искористиле своето влијание да го запрат крвопролевањето. „Многу мои забелешки беа насочени на САД бидејќи тие се страната којашто влијае врз Израел да сторат повеќе да го запрат убивањето, да ги доведат страните на преговарачката маса. Повикав и на прекин на блокадата и прекин на окупацијата“, рече Пилај.

Истакна и дека е шокирана и од тоа што Вашингтон упорно гласаше против резолуција за Израел кои ги носеше Советот за човекови права во ОН со седиште во Женева, на Генералното собрание на ОН и на Советот за безбедност на ОН. „Не само што доставуваат тешко вооружување коешто сега го употребува Израел во Газа, туку издвоија и речиси милијарда долари за ’Челична купола’ (израелскиот антиракетен штит) за да го заштитат Израел од ракетни напад… Но таквата заштита не им ја дадоа на жителите на Газа да се заштитат од бомбардирањата“, посочи Пилај.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, соочен со осуди кои пристигнуваат од целиот свет пораби смртта на многу цивили во Газа, во четвртокот изјави дека нема да прифати никаков прекин на огнот кој би го спречил Израел да го доврши уништувањето на подземните тунели преку коишто Хамас носи оружје во Газа и преку нив неговите борци се инфилтрираат на израелска територија.

Според официјалните податоци од Газа, убиени се најмалку 1.372 Палестицни, главно цивили од кои стотина деца во Газа, а ранети се на 7.700 луѓе. На израелска страна, пак, според последните потврди загинале 56 војници а повеќе од 400 се ранети во офанзивата „Линија на одбраната“ којашто започна на 8-ми јули. Тројца израелски цивили, од кои еден тајландски работник на фарма загинаа во јужните области во палестинските ракетирања на Израел.

Пилај на прес-конференцијата потсети дека Израел судски гонел само четворица свои војници за случаи во израелската офанзива од ноември 2008 до јануари 2009 година, којашто беше изведена под називот „Лиено олово“, а меѓу нив е и војник кој всушност беше обвинет за крадење кредитни картички. Оттаму, вели комесарката за човекови права на ОН, таа не очекува дека Израел чесно ќе ги истражи случаите на кршење на човековите права во текот на сегашната офанзива којашто влегува во четвртата седмица.

„Меѓутоа, меѓународното право е јасно, и кога државата не е во можности или не сака да спроведе истрага и судски прогон, се применува системот на меѓународното кривично право“, додаде Пилај.

Претходните истраги на ОН за израелските напади во Газа завршија со повиците на Советот за безбедност при ОН дека тие кршење ќе бидат пријавени во Меѓународниот кривичен суд (ICC), рече Пилај, којашто и самата своевремено беше судија на светската организација за воени злосторства. „Невозможно е да се очекува правдата да биде спроведена и да се спроведат процесите пред израелските судови. Тоа е очигледно, бидејќи Израел не спроведен соодветни истраги, а меѓународната заедница не ги примени препораките до извештајот на ОН за Газа“, заклучи Пилај во своето последно обраќање пред новинарите во својство на висок комесар за човекови права на ОН./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија3 часа

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет4 часа

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион6 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија8 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Македонија10 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија10 часа

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија10 часа

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион11 час

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија11 час

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија12 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион13 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ14 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура14 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија14 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион1 ден

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион1 ден

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава1 ден

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет1 ден

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт1 ден

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Досие