Контакт

Вести

Само во средата убиени 130 Палестинци во Газа

Објавено пред

Речиси 130 Палестинци се убиени во Појасот Газа, во палестинската енклава во која израелската армија веќе 23 дена ја спроведува офанзивата под наслов „Линија на одбраната“ во којашто загинаа веќе од 1.300 луѓе, соопшти во четвртокот портпаролот на палестинското министерство за здравство, Ашраф ал-Кидра, кога се пријавени и нови настрадани во уште еден напад врз училиште на ОН.

Најкрвавиот напад изминатиот ден беше изведен врз училиште на Обединетите нации во кое беа засолнати бегалци во северниот град Џебалија и бомбардирањето на пазар во источната периферија на главниот град на енклавата Газа во време на ткн „хуманитарно примирје“. Вината за двата напада Палестинците ја префрлаат на Израел, кој се воздржа од коментари.

„Во средата 129 луѓе загинаа, а 400 беа ранети. За време на целата операција загинаа вкупно 1.359 а ранети се 7.677 луѓе“, изјави за новинарите ал-Кидра, додавајќи дека во главната болница во Газа веќе нема слободен кревет за згрижување на ранетите.

Израелската армија потврди дека во средата загубила тројца припадници на специјалните сили „Маглан“. Тие биле во истражување на еден од подземните тунели на милитантите од исламистичкото палестинско движење Хамас, чие уништување е главната цел на операцијата, откриен во еден дом во јужниот дел од Појасот Газа, кога палестинските борци активирале две експлозивни направи поставени во двокатната куќа и тунелот. Од почетокот на кампањата загинаа 56 израелски војници, што е најголем број од либанската војна во 2006 година, како и тројца цивили меѓу кои еден е работник од Тајланд.

По последниот редовен состанок на воено-политичкиот кабинет на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, властите соопштија дека имаат намера да продолжат со операцијата „во ист формат“ со кратки „хуманитарни паузи“ за поддршка на цивилното население во Газа. Целта на копнената офанзива, којашто започна пред две седмици и се надоврза на воздушните напади врз енклавата, е пребарувањето и уништувањето на мрежата од десетиците подземни тунели кои палестинските милитанти ги користат за да се префрлат зад границата на израелска територија.

Во четвртокот претпладне уште 15 палестински бегалци во училиште на ОН во северниот дел од Појасот Газа, во напад на израелски авион врз џамија која се наоѓала во близината. „Петнаесет Палестинци се ранети, двајца од нив сериозно, во училиштето Џебалија, којашто ја води агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци UNRWA, во напад на израелски авијации насочени на блиската џамија“, изјави ал-Кидра.

Во средата 16 Палестинци се убиени во истиот бегалски логор во напад на друго училиште на ОН во кое многу Палестинци најдоа засолниште. Вкупно 83 училишта на ОН примија илјадници бегалци пред израелските напади.

Споменатата агенција на светската организација во средата остро го осуди израелскиот напад врз училиштето на ОН, предупредувајќи дека станува збор за „сериозно кршење на меѓународното право“, а која треба „да се понесе одговорност“.

САД и ОН во средата, исто така, го осудија нападот врз училиштето на ОН во Џебалија, во која заштита побараа повеќе од три илјади палестински бегалци. Затворена на мал простор, палестинската енклава во која живее 1,8 милиони Палестинци од 2006 е под целосна израелска блокада, а покрај затворената граница со Египет во 2012 година, Палестинците во Газа се без можност да најдат безбедно засолниште или излез од енклавата во која се водат борбени дејствија./крај/мф/сн

Извор: Reuters/РИА Новости©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Забава59 минути

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет1 час

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт2 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија3 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ3 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија6 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија6 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ7 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа8 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет9 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет21 час

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија1 ден

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа1 ден

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија1 ден

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион1 ден

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Досие