Контакт

Топ

(Видео) Напад врз Киев, серија експлозии во главниот град на Украина

Објавено пред

Рано утринава украинската престолнина Киев повторно беше цел на ракетни напади, објавија светските агенции. Според нив, во внатрешното градско јадро одекнале пет силни детонации.

dobivaj vesti na viber

Засега нема информации за целта на нападот и дали има загинати или повредени.

Серија експлозии го потресоа украинскиот главен град Киев, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на локални медиуми и регионални претставници. Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, нешто по 8:30 часот по локално време со изјава на својот канал „Телеграм“, кога ја потврди веста за експлозиите.

„Неколку експлозии се слушнаа во областа Шевченков, во центарот на главниот град“, рече Кличко.

Најмалку четири експлозии се слушнале во Киев, според локалните медиуми, околу 8:30 часот, додека од центарот на градот можел да се забележи густ чад, пишува „Киев индепендет“.

„Гардијан“ јавува, повикувајќи се на јавниот радиодифузен сервис „Суспилна“, дека една експлозија се слушнала и во близина на железничката станица. Во градот е прогласена тревога.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Објавено пред

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси, се иззема од гласањето во изборот на нов судија.

dobivaj vesti na viber

„Јас поднесувам неотповиклива оставка од функцијата директор на Академијата откако Комисијата за спречување на корупцијата реагираше за мојот случај и утврди дека има судир на интереси. Сакам да се изземам и од изборот за нов претседател на Судскиот совет“, истакна Герасимовски на почетокот на седницата и потоа ја напушти просторијата.

Претходно, Антикорупциска испрати соопштение во кое тврди дека членот на Судскиот совет, Зоран Герасимовски, не побарал официјално мислење од Државната комисија, ниту се консултирал со претседателот или некој од членовите за судирот на интереси поради вршење на три функции.

Државната комисија за спречување на корупција извести Герасимовски не може да ги извршува трите функции истовремено, односно не може да биде во исто време член на Судски совет, член на УО на Академијата и нејзин в.д. директор.

Прикажи повеќе...

Свет

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Објавено пред

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на канцеларката која помина 16 години на чело на Германија, по нејзина желба беше пуштена песната на „мајката на панкот“ Нина Хаген „Du hast den Farbfilm vergessen“.

dobivaj vesti na viber

„Тоа беше желба на самоуверена Германка, во која порасна оваа девојка од Источна Германија“, пишува „Дер Шпигел“, кој неодамна ја посети во нејзината канцеларија во Берлин, каде што пишува политички мемоари со својата верна долгогодишна секретарка.

Воопшто не е променета, коментира авторот и опишува колку е смирена, како до неа да не стигнуваат вести за светските настани. Нема критика за нејзиното наследство, кое се чини дека секој ден сè повеќе бледнее.

Меркел вели дека „би сакала малку помирен политички период по нејзиното пристигнување“, бидејќи, „посветила многу време на Украина“.

„Но, тоа не ја изненади“, признава авторот за „Шпигел“. Договорот од Минск веќе е еродиран.

„Во летото 2021 година, по состанокот на Бајден со Путин, Емануел Макрон и јас сакавме да организираме продуктивен преговарачки формат во Европскиот совет. Некои беа против тоа, а јас веќе немав сила да протуркам. Сите знаеја дека ќе заминам. Некои коментираа дека тоа е прашање за големите земји. Истото се случи и со мојата проштална посета на Москва. За Путин си важен ако имаш политичка моќ. Тој тогаш го донесе Лавров со себе. Обично се среќававме лице в лице“, објаснува Меркел.

Немаше прашање таа да остане. Време беше за некој нов. На внатрешен план таа требаше одамна да се пензионира. А на полето на надворешната политика веќе некое време не е успешна во своите политики. Едноставно беше време за нов пристап. Така, тој застанува за секунда и додава: „ Но, не можете сега да се однесувате како сè да биде во ред со вистинскиот пристап“.

Во пензија Меркел има време за серии како Круната, Вавилон Берлин, но и серијата „Минхен: На ​​работ на војна“ за тоа дали Хитлер можел да биде запрен. Во нејзината нарација, пишува „Шпигел“, Минхен во 1938 година звучи малку како Букурешт во 2008 година, во која Германија, со Меркел на чело, рече „не“ на пристапот на Украина кон НАТО.

„Сега таа е силна, добро утврдена земја. Тогаш војската на Путин би ја прегазила“, вели Меркел.

Таа вели дека би понудила совет доколку ја прашаат. Сепак, никој не се јавил да ја праша. Меркел ја следеше средбата во Шангај на телевизија и виде како се менуваат односите меѓу казахстанскиот претседател Касим-Јомарт Токаев и Путин.

Прикажи повеќе...

Македонија

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Објавено пред

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот.

dobivaj vesti na viber

Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и низа антички знаменитости за истражување – пишува „Форбс“, е совршен за истражување и одмор, а изобилува со бројни неоткриени и неистражени убавини.

Некои градови забележаа раст на туризмот во последните години, а за нив пишуваа и светските медиуми. Сепак, има многу други дестинации со слични неверојатни карактеристики за кои многу туристи никогаш не ни слушнале.

Меѓу петте најпотценети градови е и Охрид, македонскиот бисер покрај Охридското Езеро.

Освен Охрид, на оваа листа на „Форбс“ се најдоа и Добој (БиХ), Варна во Бугарија, Берат во Албанија и Ниш во Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет29 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија1 час

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија1 час

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет2 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа2 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет3 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија3 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет24 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...