Контакт

Свет

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Објавено пред

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти дека нашле решение за ситуацијата на сириско-турската граница. Ердоган изјави дека со Путин постигнал договор курдските борци да се повлечат 30 километри од пограничната област на североистокот на Сирија во рок од 150 часа. Тој додаде дека периодот од 150 часа ќе почне да тече утре напладне.

Двајцата, по состанокот одржан во претседателската канцеларија во рускиот град Сочи, одржаа прес-конференција, на која турскиот претседател изрази очекување дека Уставниот комитет на Сирија ќе го отвори патот за сеопфатна политичка промена во рамките на легитимните и праведните очекувања на Сиријците.

Според Ердоган, на средбата станало збор за состојбата во зоната за деескалација. „Задоволувачки е да видиме дека во оваа фаза во Идлиб е обезбедена релативна смиреност и се забележува намалување на нападите“, рече Ердоган и додаде: „Ние сме земја која во последните осум и пол години прифативме 350.000 курдски и три милиони и 650 илјади сириски браќа. Веќе треба да направиме чекори преку кои ќе се исполни нивниот копнеж за својата татковина“.

Според агенцијата „Анадолија“, тој изјавил дека со Путин постигнале историски договор во насока на осигурување на територијалниот интегритет и политичкото единство на Сирија, како и за враќањето на бегалците.

Путин повторил дека сите странски воени сили мора да ја напуштат Сирија за да се зачува територијалниот интегритет на таа земја, а дека сириската влада и Курдите треба да преговараат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Британец истрчал маратони во 196 земји во светот

Објавено пред

Триесетгодишниот Британец, Ник Батер стана првиот човек што истрчал маратони во сите 196 држави признати од Обединетите нации, завршувајќи го својот предизвик во Грција деновиве.

Батер досега собрал над 65.000 фунти (83 илјади долари) за добротворни цели за рак на простата во Велика Британија, како резултат на неговата рекордна одисеја, која започна на 6 јануари 2018 година.

Батер е поранешен банкар кој својот прв маратон го истрчал на 11-годишна возраст.Идејата за неговиот предизвик да трча во 196 земји се појавила кога Батер запознал учесник во трката во пустината Сахара на кој му биле дијагностициран терминален карцином на простата.Тоа го инспирирало да собере пари за лекување на рак на простата во Велика Британија и, кога сфатил дека никој досега не трчал маратон во секоја земја во светот, одлучил да биде првиот којшто ќе го стори тоа.

„Треба да го цените вашето време, не можете само да претпоставите дека ќе одите во пензија и ќе го живеете овој живот, треба да одите и да го направите она што го сакате сега“, рече Батер за Си-ен-ен.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

Објавено пред

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал.

Трамп на Твитер напиша во порака до лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун дека демократскиот кандидат за претстојните претседателски избори е можеби поспан и многу бавен, но не и бесно куче и е нешто подобар од тоа.

Трамп му порача на Ким дека тој е единствениот кој „може да го доведе таму каде што треба да биде“ и го повика да дејствува брзо и да дојде до договор. Твитот завршува со зборовите „Се гледаме наскоро“.

Севернокорејската агенција КЦНА во петокот упати лични навреди на сметка на поранешниот потпретседател на САД, Џозеф Бајден. КЦНА го нарече Бајден „бесно куче“ кое треба „со стап да се претепа до смрт“.Агенцијата не наведе како Бајден го навредил севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, иако еден од учесниците во трката за демократски кандидат за претседател ја критикуваше политиката на Доналд Трамп кон Северна Кореја.

Прикажи повеќе...

Свет

Новоизбраниот претседател на Шри Ланка ќе положи заклетва во будистички храм

Објавено пред

Опозицискиот кандидат и поранешен министер за одбрана на Шри Ланка, Готобаја Раџапакса победи на претседателските избори во земјата. Се очекува Раџапакса утре да положи свечена заклетва во древен будистички храм.

Централната изборна комисија соопшти дека тој освоил 52,25 отсто од гласовите наспроти неговиот политички ривал, кој доби 41,99 отсто.

По победата над кандидатот на владејачката партија Саџит Премадаса, новиот претседател порача дека ќе биде водач на сите граѓани во земјата, сите 22 милиони, без разлика на нивниот етнички и верски идентитет. Раџапакса (70) е помлад брат на поранешниот претседател Махинда Раџапакса, кој беше на власт од 2005 до 2015 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Екологија8 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет8 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа10 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет11 час

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија14 часа

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет15 часа

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет16 часа

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија16 часа

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион18 часа

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа19 часа

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија19 часа

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа1 ден

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Економија1 ден

Бил Гејтс повторно е најбогат човек во светот

Oсновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во петокот го надмина директорот на „Амазон“, Џеф Безос, на списокот на најбогати луѓе во...

Европа1 ден

Градоначалникот на Венеција: Ова што се случува кај нас, ќе се случи во целиот свет

Жителите и властите во Венеција се борат со обилни дождови и поплави поради што во градот е прогласена и вонредна...

Топ2 дена

160 животи згаснуваат годишно во сообраќајни несреќи во земјава

17 ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го...

Топ2 дена

Четворица работници повредени во „Макстил“, еден од нив е хоспитализиран

Четворица работници се повредиле на работно место во „Макстил“, од кои едниот со тешки повреди е хоспитализиран. Како што информираат...

Топ2 дена

Екстелохранителот на Мијалков избегал од куќен притвор

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Како што велат од МВР...

Топ2 дена

Притворен маж од Арачиново – убил соселанец поради расправија за добитокот

Полицијата приведе арачиновец поради убиство извршено во селото Мојанци. Тој го убил соселанецот поради банална расправија околу напасувањето на добитокот....

Спорт2 дена

„Кориере“: Вториот најбогат човек во светот го купува Милан за милијарда евра!

Иако на крајот на септември во отворено писмо, сопственикот на модниот бренд „Луј Витон“, Бернард Арнаут демантираше дека ќе го...

Македонија2 дена

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за несреќата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци кон средината на октомври призна вина пред судот и доби условна казна...

Досие