Контакт

Топ

Двојно убиство во Прилеп – маж ги застрелал поранешната сопруга и мајка ѝ

Објавено пред

Мајка и ќерка биле пронајдени мртви утрово во куќа во Прилеп. На нивните тела имало прострелни рани, а во нив пукал поранешниот сопругот на ќерката. Повредено е уште едно лице, кој бил брат односно син на убиените.

Според информациите на обвинителсвото, убиството се случило во куќа на улица Александар Македонски во Прилеп, а телата на А.П. родена 1979 година и нејзината мајка Т.К. родена 1956 година биле пронајдени во 8 часот. Во нив пукал сега осомничениот, 50-годишниот поранешен сопруг и зет на починатите.

Со две прострелни рани се здобило и уште едно лице, брат и син на убиените, кое било во просторијата. Во обидот да биде совладан, повреден бил и осомничениот. И двајцата се пренесени во прилепската болница каде им се укажува медицинска помош.

„Во насока на расчистување на кривично правниот настан , по наредба на јавниот обвинител подигнати се и обезбедени траги од лице место. Издадена е наредба за обдукција над починатите. Обезбедените траги од лице место ќе бидат предмет на вештачење. Јавниот обвинител издаде и наредба за претрес во домот на осомничениот прилепчанец кој, според сознанијата на обвинителството, поради претходно нарушени брачни односи не живеел во заедница со неговата сега почината сопруга“, соопштија од обвинителството.

Свет

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

Објавено пред

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“ порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите дека се повлекуваат од службените овластувања во британското кралско семејство. Според договорот, постигнат во саботата со кралицата Елизабета и високи членови на кралското семејство, тие двајца нема службено да го претставуваат монархот.

„Сакам јасно да порачам дека Меган и јас не заминуваме никаде“ истакна принцот синоќа во Лондон во говорот на добротвораната вечера во организација за помош на децата од јужна Африка заболени од сида, чиј соосновач е и тој. „Обединетото кралство е мој дом и место кое го сакам и тоа нема да се промени“ додаде тој.

Двојката минатиот месец на Твитер објави дека ќе се повлече од положбата – високи членови на кралското семејство и дека ќе настојуваат да станат финансиски независни.

„Можам да замислам што се сте слушале и читале изминатите денови. Затоа сакам вистината да ја слушнете од мене, колку што можам да ја споделам со вас, не како принц или војвода, туку како Хари. Секогаш ќе гајам најдлабоко почитување кон баба, мојот врховен заповедник“ истакна Хари.

„Се надевавме дека ќе можеме да ѝ служиме на кралицата, Комонвелтот и на моите воени здруженија, но без јавни пари. Тоа, на жалост е невозможно. Се помирив со тоа, знаејќи дека нема да влијае на мене како личност ниту на мојата одлука. Кога се венчавме со Меган бевме возбудени, полни со надеж и подготвени да служиме. Затоа ми е многу жал што вака заврши. Мојата одлука да се повлечеме со сопругата не беше лесна“ порача тој.

Нагласи дека на одулката ѝ претходеле месеци разговор и години предизвици.

Минатата година во телевизиско интервју, принцот Хари рече дека тешко им паѓа огромното медиумско внимание. Тие покренаа и судски спор против еден весник, поради објава на писма кои Меган ги испратила на нејзиниот татко Томас Меркл.

„Кога пред 23 години почина мајка ми ме земавте во заштита. Долго време внимававте на мене, но медиумите се моќни и се надевам дека еден ден нашата заедничка взаемна поддршка ќе биде помоќна, бидејќи ова не се однесува само на нас“ изјавил тогаш принцот Хари.

Прикажи повеќе...

Свет

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Објавено пред

Најмалку шест лица загинаа, а едно лице е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите.Според податоците на метеоролошките станици, во поедини делови од регионот Еспириту Санто, од петокот паднале скоро 250 милиметри дожд, што предизвика големи поплави, иако врнежите од дожд престанаа денеска.

Спасувачите пријавиле три смртни случаи во градот Алфредо Чавез и уште три во Иконија, каде исчезнала една жена. Спасувачките екипи користеле кучиња за да го пребараат теренот во потрага по можни жртви.

Поплавата уништила три моста, носела автомобили, многу дрвја се паднати и куќи се прекриени со кал.

„Вакво нешто досега не се случило. Во Иконија, од количината на вода што падна, изгледаше како браната да попуштила“, рече заменик-претседателот на Државната спасувачка служба Виктор Мартиз.

Прикажи повеќе...

Македонија

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број на затвореници во регионот

Објавено пред

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број на затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои во регионов Албанија е земја со најголем број осудени лица за кривични дела во Западен Балкан,во однос на бројот на популацијата.

Според Евростат, во Албанија има 197 затвореници на секои 100 000 жители, рангирајќи се на четвртото место во Европа, по Литванија, Чешка и Естонија. По Албанија е Црна Гора со 179 затвореници. Во Србија, бројот на затвореници на 100 000 жители е 153, а потоа следува Северна Македонија со 146 затвореници, додека Косово со 90 затвореници на 100000 жители.

Просечниот број на затвореници на 100.000 жители е 116, што според Евростат, е најниска стапка од 2000 година.

Меѓу земјите-членки на ЕУ , највисока стапка е забележана во Литванија (232 затвореници на 100 000), а потоа следат Чешка (209), Естонија (207), Полска (196) и Латвија (193), а најниска во Данска (59) , Шведска (57) и Финска (56). Во просек во ЕУ, 5% од затворениците биле жени.

Во Франција, Австрија и Германија, бројот на затвореници е помал од просекот на ЕУ – 103, 100 и 79 затвореници на 100.000 жители. Во Италија и Грција, бројот на затвореници на 100.000 жители е 97 односно 93.

Меѓу државите членки, најмал број затвореници е забележан во Исланд, каде според Евростат бројот на затвореници е само 38 на секои 100.000 жители. Потоа се рангираат државите од Северна Европа, при што Финска има само 56 затвореници, Шведска 57 и Данска 59 на 100.000 жители.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет32 минути

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“ порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет1 час

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно лице е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија...

Македонија2 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број на затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број на затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според...

Свет2 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет13 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет13 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава14 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион17 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет18 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија22 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа23 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија23 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија1 ден

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа2 дена

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија2 дена

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија2 дена

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија2 дена

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет2 дена

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ2 дена

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија2 дена

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Досие