Контакт

Свет

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Објавено пред

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше воведена по страотното масовно пукање во март годинава кога 51 лице беше убиено, а над 40 повредени при напад на две џамии во Крајстчрч.

Досега вкупно 10.242 парчиња огнено оружје биле предадени на полицијата, откако започна акцијата на 13 јули. Исто така,  1.269 парчиња оружје биле предадени анонимно,  соопшти полицијата на Нов Зеланд.

Нов Зеланд ги заостри законите за оружје по терористичкиот напад  во две џамии во Крајстчрч.
Осомничениот – кој користел повеќе пиштоли во нападот – добил лиценца за пиштол во ноември 2017 година и започнал со набавка на оружје легално во декември 2017 година, изјави премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн.

Ден по нападот, Ардерн рече дека законите за оружјето во земјата ќе се променат – и две недели по нападот, во парламентот беше донесен предлог-закон за забрана на полуавтоматско огнено оружје.

Свет

(Видео) Снегот создаде хаос во Канада, луѓето скијаат и возат сноуборд по главната улица

Објавено пред

Во канадските покраини Њуфаундленд и Лабрадор паднаа 77 сантиметри снег во текот на викендот, што е најголемата снежна бура досега регистрирана во оваа област.

Прогласена е вонредна состојба каква што немало од 1984 година.

На објавите на социјалните мрежи прикажани се снимки од автомобили и улици целосно покриени со снег.

Исто така, се појави и видео од скијачи и сноубордери на улиците.

Министерот за животна средина, Семус О’Реган, им рече на жителите дека владата веќе работи на распоредување на сите расположиви ресурси.

„Сè што е во градот мора да биде затворено. Патиштата се непроодни и не може да се стори ништо, им предлагаме на сите жители да не ги напуштаат своите домови“, додаде Брин.

„Само децата се среќни, осумгодишниот син Конор ужива бидејќи не мора да оди на училиште“, рече Ли Антл (39) од Сент Џонс, која го снимала сопругот како ја отвора вратата од гаражата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најновиот американски дрон паднал во текот на тестирањата

Објавено пред

Најновото американско беспилотно летало со турбомлазен мотор ИКС-61А „Гремлин“ паднал за време на пробниот лет, информира производителот на дронот.

По пробниот лет, бил исклучен моторот, а дронот требало да се приземји со помош на падобран. Во таа фаза не успеало спојувањето со авионот носач.

„За жал, леталото е изгубено во текот на процесот на приземјување затоа што не му се отворил падобранот“, изјавија од компанијата „Дајнетикс“.

И покрај загубата на леталото, компанијата го карактеризирала летот како историски настан. Производителите на дронот истакнуваат дека инцидентот нема да се одрази на текот на тестирањата зашто вкупно се произведени пет беспилотни летала.

Дронот бил лансиран од товарниот носач „Херкулес“ на 19 јануари, а во воздух поминал околу еден час и 44 минути.

Според плановите на производителот, дроновите од програмата „Гремлин“ ќе одат во напад организирани како рој пчели за да ја збунат непријателската противвоздушна одбрана. Леталата ќе бидат опремени со турбомлазни мотори и ќе може да прелетуваат и до 1.000 км. По завршувањето на задачите, транспортниот авион ќе ги собира директно во воздух.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Ден по песочната бура, Австралија погодена од град

Објавено пред

Природните аномалии и понатаму ја напаѓаат Австралија. Сè почна со пожарите, потоа заврна обилен дожд, кој предизвика поплави, а сега југоистокот од земјата го погодија песочна бура и силен град, пренесуваат локалните медиуми.

Само еден ден по песочната бура, во која дуваа ветришта со брзина до 100 км/час, врз југоистокот на Австралија се истури град со големина на топчиња за голф, кој оштети многу автомобили и ги искрши гранките од дрвјата.

Телевизискиот канал „7 њуз“ прецизира дека силен град е забележан во Нов Јужен Велс, пред сè, во Камбера. Во изминатите 24 часа за помош на спасувачите им се обратиле повеќе од 1.500 луѓе, а речиси илјада од нив биле поврзани со оштетувања на објектите поради стихијата.

Not a good time to go for lunch!

Posted by Joanne Carvolth on Недела, 19 јануари 2020

Телевизијата истакнува дека истовремено во Викторија, Јужна Австралија и Тасманија продолжуваат да беснеат шумските пожари.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија26 минути

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет2 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија4 часа

Докторката на Тони Трајковски сведочи зад затворени врати

Обвинетиот Тони Трајковски не дојде на денешното судење за ТНТ по што судот ја одложи расправата за уривањето на објектот...

Македонија4 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија5 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ5 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет5 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет6 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија6 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет6 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет17 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет18 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава19 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион22 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет22 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија1 ден

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа1 ден

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија1 ден

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Досие