Контакт

Топ

Крадци провалиле во куќа во Скопје, ги забележал случаен минувач

Објавено пред

Двајца крадци провалиле во куќа во населбата Бутел, додека трет ги чекал во автомобил. Арамиите биле забележани од случаен минувач, кој повикал полиција.

Според сознанијата на скопското обвинителство, на 27 декември, обвинетите провалиле во куќа на улицата Ферид Бајрам. Додека еден од обвинетите останал во автомобилот да внимава да не наиде некој, другите двајца насилно влегле во куќата и започнале да претураат и да бараат вредни предмети. Во тој момент ги забележал случаен минувач кој повикал полиција.

Тројцата обвинети избегале, но биле фатени и приведени од единицата „Алфа“.

Против нив е поднесено обвинение за тешка кражба, а со оглед на тоа што и натаму постои опасност од бегство доколку обвинетите бидат пуштени да се бранат од слобода, надлежниот обвинител до Судот достави предлог за продолжување на претходно определените мерки – притвор за двајца од обвинетите и куќен притвор за третиот обвинет.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Објавено пред

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон пост“, Џеф Безос.

Повикувајќи се на неименувани извори, „Гардијан“ вчера објави дека Безос бил мета на хакери пет месеци пред убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во 2018 година во саудискиот конзулат во Истанбул.

Според весникот, телефонот на Безос бил хакиран откако примил порака преку WhatsApp, која била испратена од личниот број на принцот на Саудиска Арабија, Мухамед бин Салман.

„Медиумските наводи кои сугерираат дека Кралството стои зад хакирање на телефонот на господинот Џеф Безос се апсурдни. Бараме да се спроведе истрага за да се утврдат фактите“, објави на „Твитер“ саудиската амбасада во САД.

„Гардијан“ објави дека според резултатите од форензичка анализа, пораката била кодирана и содржела податоци со вируси.

Безос, кој е сопственик на „Вашингтон пост“, до 1 мај 2018 година си разменувал пораки со принцот, сè додека на телефонот не му стигнала датотека која не ја побарал од саудискиот престолонаследник, дознава „Гардијан“ од анонимен извор.

За неколку часа биле преземени голем број податоци од телефонот на Безос, но, како што наведува „Гардијан“, не се знае содржината на истите.

Ова откритие може да доведе до повторно отворање на истрагата за активностите на Бин Салман и неговите блиски соработници пред убиството на Кашоги, кој беше новинар во „Вашингтон пост“.

Фото: Saudi Press Agency

Прикажи повеќе...

Свет

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите и во новиот кабинет ги задржаа шефот на диппломатијата Сергеј Лавров, министерот за одбрана Сергеј Шојгу, како и министрите за внатрешни работи Владимир Колоколчев и министерот за енергија Александар Новак.
       
Прв потпретседател на Владата ќе биде Андреј Белоусов, премиерот Мишустин ќе има уште осум заменици, а Дмитриј Григоренко ќе биде шеф на кабинетот.
       
Путин им посака на премиерот Михаил Мишустин и на министрите успех во работата, велејќи дека новата влада е избалансирана и покрај големите промени, објави Спутник.Рускиот претседател изрази уверување дека новата влада ќе има добри резултати и нагласи дека покачувањето на стандардот на граѓаните и зајакнувањето на државноста е цел која може да се постигне.
       
На 15 јануари Путин најави измени на Уставот во рускиот парламент, а тогашниот премиер Дмитриј Медведев си даде оставка. Шефот на Кремљ тогаш го назначи Михаил Мишустин за нов премиер.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Објавено пред

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска со процесот за негов импичмент. Сенатот, кој е под контрола на републиканците, отфрли барања за документи што треба да бидат доставени во процесот од Белата куќа, Стејт департментот, Министерството за одбрана и Канцеларијата за буџет.

Беше одбиено и барањето на демократите да биде повикан да сведочи и Мик Мaлвани, директорот на канцеларијата за менаџмент и буџет, како и вршител на должност шеф на Кабинет во Белата куќа.

Судењето за импичмент на републиканскиот претседател Доналд Трамп во Сенатот се одвива во атмосфера на недоразбирања меѓу спротивставените страни околу процедурата на целиот процес. Првата обврска на Сенатот кој го предводат републиканците е изјаснување за временската рамка на судењето што го предложи Мич Меконел, лидер на мнозинството во Сенатот.

Според предлогот, демократите кои во случајот се обвинители и правниот тим на Трамп имаат по 24 часа во наредните два дена да ги претстават своите видувања. Меконал е за што побрзо завршување на процесот, односно тој најмногу да трае две недели. Адам Шиф, демократ кој е задолжен за обвинението изјави дека републиканците организираат наместен процес во сенатот.

Ова е трет случај во американската историја претседателот на државата да се соочува со можмо отповикување.Претседателот Трамп е обвинет дека извршил притисок врз Украина да ја присили да го испита неговиот политички ривал, поранешниот потпретседател Џо Бајден, и за мешање во Конгресот што го испитува случајот. Трамп негира какво било злосторство и ги обвини демократите дека сакаат да ја оспорат неговата победа на претседателските избори во 2016 година.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет2 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет3 часа

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет3 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија3 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура14 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет15 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт16 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет16 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион19 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет20 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија22 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија23 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија23 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија24 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет1 ден

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Досие