Контакт

Uncategorized

Медведев: Ангела Меркел беше конструктивен партнер за Москва

Објавено пред

Бидејќи германска канцеларка Ангела Меркел не беше лесен партнер за Москва, таа беше конструктивен партнер и партнер што има разбирање, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, во интервју за руските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Според мое мислење, таа беше за нас и за мене лично, но и за претседателот и за другите наши колеги што работеа со неа, сигурен сум дека не беше лесна, но конструктивна и на многу начини апсолутно партнер кој имаше разбирање“, рече тој, пренесе ТАС С.

Не ѝ беше лесно бидејќи често имаше став што многу се разликуваше од нашиот, особено по 2014 година“, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија за поранешната германска канцеларка.

Uncategorized

(Видео) Пожар во складиште за нафта во Донецк, сепаратистите тврдат дека било погодено од украински проектил

Објавено пред

Огромен пожар избувнал денеска во складиште за нафта во градот Макеевка во Донецк, регион во источна Украина.

dobivaj vesti na viber

Проруските сепаратисти, кои ја контролираат областа, изјавија дека складиштето било погодено од украински проектил.

Локалните власти соопштија дека на местото на настанот има 90-ина пожарникари, кои се обидуваат да го изгаснат пожарот.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд

Објавено пред

Денеска, времето ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, претежно во јужните делови од земјата.

dobivaj vesti na viber

Ќе дува слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен северен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 11, а максималната ќе достигне од 16 до 22 степена.

Во Скопје променливо облачно со умерен до засилен северозападен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 21 степен.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Во „Бриџертон“ се користат бизарни реквизити за жешките сцени да изгледаат пореално

Објавено пред

Пред неполн месец на „Нетфликс“ почна втората сезона на „Бриџертон“.

dobivaj vesti na viber

Првата сезона на серијата, која веднаш го достигна врвот на популарноста во светски рамки, е прогласена за најжешка серија на оваа стриминг-платформа поради експлицитните сцени и фаталната привлечност помеѓу Дафне Бриџертон и војводата од Хестингс.

Bridgerton': Phoebe Dynevor's First Scene Shot Was Oral Sex Scene

И втората сезона изобилува со жешки сцени. Ја следи љубовната приказна помеѓу најстариот брат Бриџертон, Ентони (Џонатан Бејли), и Кејт Шарма (Симон Ешли).

Бејли неодамна во интервју за „Радио тајмс“ говореше за токсичната машкост на неговиот лик, смеата на сетот и клучните реквизити што актерите ги користат за да ги прикажат секс-сцените што е можно пореално.

За да им олеснат на актерите, продуцентите ангажирале специјализирана координаторка, Елизабет Талбот, која режира интимни сцени и користи разни методи. Бејли откри дека на актерите во снимањето на жешките сцени им помага специјален реквизит, полунапумпана топка за нетбол, игра слична на кошарка, популарна во многу земји од Комонвелтот.

„Има нови трикови, како мали перници, и неверојатно е што можете да направите со половина надуена нетбол-топка. Ако две лица глумат секс-сцена, правилото е дека мора да имаат три бариери или препреки што ги делат. Полунадуената топка може да дозволи движење без физичка врска. Има интересни моменти што ги прави тие сцени помалку срамни“, откри актерот мислејќи на токсичноста на сопствениот лик.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион22 минути

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Македонија1 час

Пендаровски: Опасноста од нови војни повторно тропа на европска врата

По повод предадените апликации на Финска и Шведска за членство во НАТО, претседателот Стево Пендаровски ја даде следнава изјава: „Денешното...

Економија1 час

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија2 часа

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија3 часа

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа4 часа

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа5 часа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија6 часа

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет6 часа

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа6 часа

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...

Европа6 часа

Карл Нехамер: За Австрија членството во НАТО не доаѓа предвид

Канцеларот на Австрија, Карл Нехамер, рече дека членството во НАТО не доаѓа предвид за неговата земја, додавајќи дека земјата била,...

Европа6 часа

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин...

Македонија18 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија21 час

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа22 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа24 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија1 ден

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ1 ден

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија1 ден

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....