Контакт

Скопје

И на фаворизираната страна на Арсовска, воздухот во Скопје е нездрав, а мерки нема

Објавено пред

Скопјани и вечерва дишат загаден воздух, покажуваат двете веб-страниците за мерење на квалитетот на воздухот – iQair и WAQI.

dobivaj vesti na viber

Така, според страницата „iQair“ Скопје вечерва е на десеттото место во светот според загаденоста. Според овие податоци, индексот на квалитетот на воздухот во главниот град изнесува 176, што укажува на ниво опасно по здравјето. Во исто време, концентрацијата на ситните честички прашина ПМ 2,5, кои продираат длабоко во белите дробови и можат трајно да му наштетат на здравјето, е 20,8 пати поголема од вредноста што ја смета за дозволена Светската здравствена организација (СЗО).

Градоначалничката Данела Арсовска, претходно денес, ги оспори податоците од „IQair“ како невистинити . Упати на следење на светскиот мониторинг сервис „WAQI“ кој во реално време ги покажува податоците за нивото на загаденост во сите градови во светот.

Но, и таму, скопскиот воздух не е пријатен за дишење.

Соред овие податоци, состојбата во Струмица е најалармантна со измерени 336 микрограми на метар кубен, но и бројките во скопските населби се далеку над дозволените граници.

Лисиче

Гази Баба

Центар

Карпош

Ѓорче Петров

 

Скопје вечерва е загадено и според податоците објавени на страната на Министерството за животна средина.

И покрај високите бројки, но и видливоста на загадувањето вечерва и без нив, засега не се воведени мерки на територијата на Скопје.

 

 

Скопје

Дел од Кисела Вода без вода

Објавено пред

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат дека поради изведување на водоводен приклучок ф-200мм на ул. „Иван Козаров“ 6, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од следниве улици:

dobivaj vesti na viber

„Иван Козаров“, „Киро Крстевски“, „Боте Боцевски“, „Марко Цепенков“, „Вера Јоциќ“ и „Божидар Аџија“, додека останатиот дел од населбата (односно потегот во близина на наведените улици) ќе биде со намален притисок од 08:30 часот до завршување со работните активности.

Сите овие улици се во општина Кисела Вода.

Прикажи повеќе...

Скопје

Асфалтирање седум нови улици во Стопански Двор во Ѓорче Петров

Објавено пред

Општина Ѓорче Петров денеска стартуваше со асфалтирање на улицата 52 во Стопански Двор која има шест краци. Улицата конечно добива нов асфалт на главната артерија, а следно и на краците во должина од приближно 1.200 метри или над 3.000 м2 површина.

dobivaj vesti na viber

Како локална единица, Општина Ѓорче Петров досега самостојно реконструираше над 60-тина улици во општината со што значително се подобри инфраструктурата.

„Пружената рака со граѓаните е наша заложба дека ќе го решиме нивниот проблем. Никогаш не ветувам ако не можам да остварам, и никогаш не отстапувам ако ветам. Денеска на мое задоволство остваривме уште едно ветување за кое долги години се бараше решение, проблем кој се провлекуваше со години и никој сериозно не се заложи да им го реши на граѓаните на ул.52 во Стопански Двор“, рече градоначалникот Александар Стојкоски.

Тој истовремено најави и нова градежна офанзива во сите делови на Ѓорче Петров.

„Ве уверувам дека лошата патна инфраструктура во нашата општина ќе биде минато“, подвлече Стојкоски.

Прикажи повеќе...

Скопје

Ваучери за спортски камп за најдобрите одбојкарки и ракометарки од училиштата во Кисела Вода

Објавено пред

Одбојкарките од ООУ „Партенија Зографски“ и ракометарките од ООУ „Кузман Шапкарев“ кои се победници во општинската лига на спортови ја посетија Општина Кисела Вода.

dobivaj vesti na viber

Остварија средба со градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, од кого добија ваучери за летен спортски камп кој ќе се одвива во Охрид. Во присуство на своите наставници по физичко воспитување, кои воедно се и нивни тренери, Тамара Стојанова, како и Благоја Кечовски и Дејан Апостоловски, и Претседателот на Сојузот на училишен спорт Дејан Стоимановски, младите спортистки споделија дел од своите вредни моменти од натпреварувањата и разговараа за нивните спортски амбиции и желби. Му се заблагодарија на градоначалникот Ѓорѓиевски за целокупната поддршка, а тој им вети дека ќе ги посети на кампот во Охрид.

„Голема е мојата чест што денес во Општина Кисела Вода имаме талентирани ученици кои знаат да го искористат својот потенцијал. Вашиот успех е доказ за посветеноста, трудот и љубовта кон спортот и ви честитам за освоените титули и постигнатите резултати. Како градоначалник, мојата мисија е да ги поддржам сите млади таленти во нашата општина. Затоа, денес со задоволство ви доделувам ваучер за летниот спортски камп во Охрид. Ова е само мал знак на признание за вашиот труд и поттик за вашата иднина. Кампот ќе биде одлична можност за вас да се развивате, да стекнете нови вештини и да создадете нови пријателства. Впрочем летово, и јас ќе ве посетам во Охрид и ќе можеме и таму да се дружиме.

Сакам да ја искористам оваа прилика да им се заблагодарам на вашите наставници и тренери по физичко воспитување, кои постојано вложуваат време и енергија во вашето развивање. Вашиот успех е резултат и на нивната посветеност и поддршка. Од своја страна, јас како градоначалник и Општина Кисела Вода, продолжуваме да инвестираме во спортот преку различни стипендии и изградба на нова спортска инфраструктура. Нашата цел е да создадеме услови за сите млади спортисти да ги достигнат своите потенцијали и да ги остварат своите соништа.

Ве охрабрувам да продолжите да бидете амбициозни и посветени. Очекуваме од вас големи резултати во иднина, резултати на кои ќе се гордее целата општина, но и целата држава. Вашите успеси се наши успеси, и заедно ќе продолжиме да градиме светла иднина“, изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

„Горда сум на моите девојки со кои освоивме прво место и сакам да се заблагодарам за можноста укажана од градоначалникот да учествуваме на спортскиот летен камп. Се надевам дека пред нас се уште поголеми успеси“, изјави капитенот на ракометарите од ООУ „Кузман Шапкарев“, осмоодделенката Евгенија Смиљковска.

„Чест ми е што сум дел од најуспешниот училишен тим во одбојка во Општина Кисела Вода и што, заедно со останатите одбојкарки од ООУ „Партенија Зоографски“, ќе бидам дел од кампот во Охрид. Очекувам дека таму уште повеќе ќе имаме можност да ги ги унапредиме нашите спортски вештини, да се дружиме и да создадеме убави спомени и затоа, од име на сите, сакам да се забагодарам за наградата“, изјави Јоана Исајловска, деветтоодделенка од ООУ „Партенија Зоографски“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија18 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија21 час

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија21 час

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија23 часа

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија23 часа

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија23 часа

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет23 часа

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет23 часа

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет23 часа

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија2 дена

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија2 дена

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија2 дена

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија2 дена

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија2 дена

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија2 дена

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион2 дена

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...