Контакт

Uncategorized

Променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд

Објавено пред

Денеска, времето ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, претежно во јужните делови од земјата.

dobivaj vesti na viber

Ќе дува слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен северен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 11, а максималната ќе достигне од 16 до 22 степена.

Во Скопје променливо облачно со умерен до засилен северозападен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 21 степен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Uncategorized

Меѓународен фестивал на прозата денеска и утре во Куманово

Објавено пред

Денес и утре, во Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, ќе се одржи првиот Меѓународен фестивал на прозата.

dobivaj vesti na viber

Фестивалот е во организација на институцијата со финансиска поддршка на Министерството за култура и Општината на градот Куманово.

„Почнуваме манифестација, која се надеваме дека ќе опстане долго, манифестација по која ќе бидеме препознатливи и манифестација што ќе биде темел на случувањата од ваков вид“, велат организаторите на настанот.

Свеченото отворање е вечерва, со почеток во 20 часот, во фоајето на институцијата. Тема на првата фестивалска вечер е „Женското писмо и Балканот“, гости што нашироко ќе дебатираат на ова тема се: Јорданка Белева, Оливера Ќорвезироска и Лејла Каламујиќ, а Фросина Крушкаровска се јавува во улога на модератаор. Вечерта ќе биде збогатена со музика во изведба на Јован Цветковиќ.

Утрешниот ден е резервиран за втората фестивалска вечер, вечер во која гостите Николина Андова Шопова, Жарко Кујунџиски, Давор Стојановски, Лира Бојку, Александар Шпатов и Фејзи Бојку ќе читаат фрагменти по сопствен избор од книжевните остварувања што длабоко оставаат траги. Модератор на втората вечер е писателот Петар Андоновски.

Композицијата на визуелното општење за фестивалот е дело на дизајн проф. м-р Стефан Јакимовски.

Целта на манифестацијата е да се доближи книжевната прозна продукција до читателската публика, да е запознаат со домашните и странските авторите и нивните дела, што ќе придонесе до формирање едно критичко субјективно мислење, ќе се потикне и формира идниот читач.

На настанот се очекува да присуствуваат претставници од јавниот, културниот и од општествениот живот на Куманово.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Пренџов: Власта пасивно го блокира Собранието, изборите се единствено решение

Објавено пред

Владејачкото мнозинство на СДСМ и ДУИ заедно со претседателот Талат Џафери спроведуваат пасивна блокада на работењето на законодавниот дом, обвини на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Пренџов.

dobivaj vesti na viber

Како што рече, неколку недели наназад собранискиот сајт е во хаос и не функционира. На календарот за секојдневни активности на којшто има седници за комисии и пленарни седници недостасуваат материјалите коишто треба да бидат прикачени заедно со седниците, што е крајно недозволиво.

Исто така, изјави Пренџов, сајтот на е-парламент преку кој пратениците и собраниската служба имаат увид до пристигнати закони во Собранието и нивната собраниска процедура е нефункционален, така што се отежнува работата на пратениците и службата.

Од опозицијата обвинуваат дека дополнително зачестени се деновите кога или Собранието нема струја или се исклучува интернет-конекцијата со што се блокирани сите собраниски активности.

„Токму денес кога ја држам оваа прес конференција се случува да се гаси интернет-конекцијата така што имавме потешкотии и да ја најавиме до медиумите. Очигледно е дека ниту се работи за некаква случајност, ниту за некакви технички проблеми. Ова е пасивна блокада на законодавниот дом од страна на владејачкото мнозинство. Ние како пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ‘Обнова на Македонија’ најавивме дека нема да дозволиме да се носат закони кои се на штета на граѓаните, па очигледно власта сфати дека позитивни законски решенија и реформи не се способни да изготват па најлесно им беше на ваков начин да ја блокираат работата на Собранието“, наведе Пренџов.

Во услови кога опозицијата активно ги блокира штетните закони во Собранието, а власта пасивно ги блокира сите закони ова само покажува дека предвремени парламентарни избори се единствено решение во овој момент, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Франција: Денеска ќе биде објавен составот на новата влада

Објавено пред

Составот на новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде објавен денеска попладне, јавува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Првиот состанок на владата е закажан за в понеделник, соопшти утрово француското претседателство.

Нова премиерка на Франција ќе биде Елизабет Борн, која неодамна за првпат се појави во јавноста откако во понеделникот беше назначена на таа функција.

Оставката на поранешниот премиер Жан Кастекс на 16 мај доведе до долгоочекуваната реконструкција на владата по претседателските избори во април, на кои Макрон освои втор мандат.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија2 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија2 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија4 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија4 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија6 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет6 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија7 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ7 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет7 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет7 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет8 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет8 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет8 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет8 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа20 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ1 ден

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...