Контакт

Регион

Партијата на Ердоган бара на осомничените за убиство на Кашоги да им се суди во  Турција

Објавено пред

Омер Челик, портпарол на турската Партија за правда и развој на турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, денеска предложи на осомничените за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги да им се суди во Турција пред.

Ваквото барање според него е со цел да би можеле меѓународните групи за заштита на човековите права да го надгледуваат судењето.

Турските власти веќе го подготвија барање за екстрадиција на 18-те осомничени кои беа притворени во Саудиска Арабија, вклучително и тим од 15 мажи кои пристигнаа во Истанбул непосредно пред убиството што ги извршија, објави Ројтерс.

Кашоги кој беше дописник на „Вашинготн пост“ на 2 октомври влезе во саудискиот конзулат во Истанбул за да подигне документи кои му беа потребни за неговата свадба, меѓутоа тој никогаш не излезе од конзулатот. По меѓусебни обвинувања на релација Турција-Саудиска Арабија, и по мешународниот притисок, официјален Ријад соопшти дека резултатите од нивната истрага покажуваат дека Кашоги бил убиен во конзулатот за време на караница со сега осомничените лица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

„Блиц“: На пролет вонредни парламентарни избори во Србија

Објавено пред

Србија на пролет би можела да спроведе вонредни парламентарни избори, пишува „Блиц“ и додава дека српскиот претседател и претседател на Српската напредна странка (СНС), Александар Вучиќ, разговарал со соработниците дека е сè поблиску до носењето на оваа одлука.

Според сознанијата на весникот, Вучиќ во неделата разговарал со раководството на партијата и пред нив порачал дека е подготвен веднаш по локалните избори во декември да донесе одлука за распишување вонредни парламентарни избори.

Вучиќ им дал насоки на сите органи во партијата да бидат подготвени за изборите кои би се одржале на пролет, наведе „Блиц“.

Доколку бидат распишани, тоа ќе бидат четврти парламентарни избори од 2012 година, откако СНС е на власт.

Прикажи повеќе...

Регион

Приштина подготвува нови мерки против Србија

Објавено пред

Авин Арифи, советникот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и шеф на преговарачкиот тим во дијалогот со Белград,  изјави за „Експрес“ дека Приштина подготвува нови дополнителни мерки против Србија, но не може да потврди дали тие ќе бидат усвоени денеска на седница на Владата.

Како што пренесуваат медиумите, се разгледува воводување на три дополнителни санкции или забрана за влез на возила со српски регистарски таблички бидејќи тоа важи и за косовските таблички во Србија, непризнавање на српските документи и забрана за увоз на стоки кои се од странски компании, но се пакуваат во Србија, пишуваат приштинските медиуми.

Претходно Хаки Шатри, економски советник на премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, рече дека одлуката сè уште не е донесена, но дека се дискутира за тоа.

„Во прашање се три мерки кои се слични на мерката за таксите од 100 отсто, а кои се однесуваат на признавањето документи, на забраната за влез на возила со таблички на Србија, како и за регистрацијата на странски компании што го снабдуваат Косово од Србија“, додаде тој.

На 21 ноември Владата на Косово воведе нови царини од 100 проценти на производи од Србија и од Босна и Херцеговина, со цел, како што беше објаснето во тоа време, зајакнување на домашното производство, економијата и косовската државност.

Прикажи повеќе...

Регион

Косово планира да забрани влез на возила со српски таблички

Објавено пред

Косовската влада најави воведување дополнителни реципрочни мерки за Србија. Иако овие мерки сè уште не се дефинирани, претставници на косовската влада велат дека се очекува да биде воведена забрана за влез на возила со српски регистарски таблички бидејќи тоа важи и за косовските таблички во Србија.

Друга мерка се однесува на непризнавањето српски документи со оглед на тоа што ниту во Србија не се признаваат косовските документи.

Хаки Шатри, економски советник на премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, рече дека одлуката сè уште не е донесена, но дека се дискутира за тоа. Тој додаде дека засега ништо не е предвидено за утрешната владина седница.

„Во прашање се три мерки кои се слични на мерката за таксите од 100 отсто, а кои се однесуваат на признавањето документи, на забраната за влез на возила со таблички на Србија, како и за регистрацијата на странски компании што го снабдуваат Косово од Србија“, додаде тој.

На 21 ноември владата на Косово воведе нови царини од 100 проценти на производи од Србија и од Босна и Херцеговина, со цел, како што беше објаснето во тоа време, зајакнување на домашното производство, економијата и косовската државност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа2 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет3 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија4 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа14 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија18 часа

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија18 часа

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија20 часа

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија21 час

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ21 час

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток22 часа

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Македонија23 часа

Затворениците од „Идризово“ почнаа штрајк: Бараме амнестија за сите, не само за упадите во Собранието

Затворениците кои одлежуваат казна во затворот „Идризово“ од денеска штрајкуваат со глад бидејќи не се опфатени со законот за амнестија...

Македонија1 ден

Семејствата на убиените кај Смилковско нема да ги слушаат наодите од судската медицина

Семејствата на петтемина убиени кај Смилковско Езеро нема да присуствуваат на денешното рочиште во кривичниот суд каде што ќе бидат...

Свет1 ден

„Не можам да дишам“ – Си-ен-ен објави транскрипт од последните зборови на Кашоги во конзулатот 

„Не можам да дишам”, се последните зборови што ги кажал саудискиот новинар Џемал Кашоги пред да биде убиен, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

(Видео) Пулмолозите тврдат дека ќе се зголеми бројот на заболени од рак поради загадениот воздух

Алармантните податоци за загадениот воздух, кои покажуваат дека Скопје е еден од петте најзагадени градови во светот, ги вознемири пулмолозите,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски ќе сведочи за 27 април

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во Основниот суд Скопје 1 е повикан да сведочи за насилниот упад на...

Европа1 ден

Европскиот суд пресуди: Велика Британија може да го откаже брегзит

Европскиот суд на правдата (ЕСП) пресуди дека Велика Британија може да го откаже брегзит без дозвола на другите 27 членки...

Македонија1 ден

(Видео)Макрадули: Почист воздух, ама за две години

Владата најави двегодишен план за справување со аерозагадувањето. Заменик-министерот за животна средина, како раководител на интерресорката група за справување со...

Бегството на Груевски1 ден

Хан не верува дека Груевски ќе биде екстрадиран

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ изјави дека не е...

Македонија2 дена

Мицкоски побара независно тело да ги анализира прислушуваните разговори на обвинителите

Претседателот на  ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое...

Досие