Контакт

Забава

Островска држава чиј пасош станува нов статусен симбол меѓу богатите луѓе

Објавено пред

Како еден од трендовите што во моментот важи за статусен симбол меѓу богатите во целиот свет е да се поседува пасош од островска држава што ја сочинува архипелаг во средината на Средоземното Море.

Станува збор за шармантна медитеранска дестинација која нуди уникатни плажи, убаво време и релаксиран начин на живеење, па затоа е една од најпосакуваните локации меѓу богатите, кои масовно аплицираат за нејзиниот пасош.

Пасошот на Малта, која е дел од Европската Унија, дава привилегија за безвизно патување во  182 земји.

Покрај тоа, Малта не наметнува даноци за приход, подвижен и недвижен имот и наплаќа само 15 отсто данок за парите венесени во земјата.

„Доколку имате јахта и два авиона, следно нешто што ви треба е пасош од Малта“, вели Кристијан Калин, директор на компанијата Henley & Partners.

„Се работи за најновиот статусен симбол. Имаме клиенти што во својата колекција сакаат да имаат пасоши од разни земји“, објаснува тој.

Малта е една од 10-те земји во светот што им овозможува на странците да купат државјанство, поточно да вложат пари и да придонесат за развој на земјата во замена за државјанство.

Интересно, пасошот на Малта е поевтин од австрискиот или кипарскиот пасош за речиси еден и пол милион евра и чини само 1,25 милион евра.

Акцијата „Купи пасош“ привлекла најмногу руски богаташи, а Малта донесе повеќе од 700 инвеститори и 960 милиони евра.

Hitech

„Инстаграм“ наскоро може да го скрие бројот на лајкови од вашите објави

Објавено пред

Сѐ повеќе се чини дека причината зошто луѓето поставуваат било што на социјалните мрежи е само поради лајкови.

Тоа е всушност начин да се добие потврда од другите, а популарноста се оценува според бројот на лаjкови што една објава ги добила. Сепак, во малку контроверзен и за многумина неочекуван чекор, се чини дека „Инстаграм“ тестира промена во својот кориснички интерфејс, каде што лајковите под сликата ќе бидат скриени од вашите следбеници, пишува PC Press.

Ова го откри Џејн Манчун Вонг, која на својот твитер-профил сподели дека постои можност во иднина никој, освен самиот корисник, да не знае колку лајкови има одредена негова фотографија на „Инстаграм“. Наместо тоа, она што следбениците ќе може да го забележат во ваков случај е дека вашиот пост бил лајкуван, меѓутоа без прецизирање на конкретна бројка.

Многумина сметаат дека станува збор за контроверзна одлука, бидејќи голем број познати личности на социјалните мрежи се потпираат токму на бројот на лајкови за да покажат колку се популарни, со цел да може да ги контролираат цените кои ги наплаќаат за одредени маркетинг промоции.

Меѓутоа, од „Инстаграм“ имаат интересно гледиште кое гласи: „Сакаме вашите следбеници да се фокусираат на суштината на она што го споделувате, а не на вашиот пост да се гледа како на генератор на лајкови“.

Засега не е јасно дали плановите на „Инстаграм“ поврзани со оваа промена навистина ќе станат реалност или пак станува збор само за тест, со цел да се „испита пулсот“ и да се добијат повратни информации од корисниците.

Прикажи повеќе...

Забава

Бранко Ѓуриќ се пофали дека Џоли му подарила гитара за 50. роденден

Објавено пред

Актерот Бранко Ѓуриќ – Ѓуро (56) се пофали дека е пријател со холивудските актери Анџелина Џоли (43) и Бред Пит (55). Кога Анџелина одлучи да го снима филмот „Во земјата на крвта и медот“ за војната во Босна и Херцеговина, таа избра актери од овие области кои беа на добар глас. Затоа Бранко беше поканет на интервју.

„Анџелина ми рече: ‘Драг Ѓуро, овде Енџи’ и така почнавме да го развиваме нашето пријателство, почнавме да се допишуваме и да соработуваме во врска со сценариото“, вели тој.

Кога се сретнаа шест месеци подоцна, Анџелина го нарече стар пријател како отсекогаш да се знаеле. Тогашниот партнер на Анџелина, Бред Пит, се појавил на сетот.

„Тој беше многу шармантен, скромен и некако срамежлив. Ми кажа пцости од овие подрачја на кои се сеќаваше од времето кога снимаше во 80-тите години во Црна Гора. И, интересно, тој ме праша за тие луѓе, реквизитите и помошниците. Ги знаеше нивните имиња и ме праша како живеат. Тој е навистина социјално освестен“, рече Бранко.

Тие снимаа два месеца во Будимпешта, а потоа се видоа и во Лос Анџелес, Њујорк… Не им беше лесно на сцената бидејќи Бред и Анџелина беа ѕвезди секаде каде што ќе се појавеа.

Пријателството помеѓу Ѓуро и Анџелина остана. Таа редовно му ги честита родендените и му испраќа подароци.

„За мојот 50. роденден таа ми подари совршена гитара. Таа ја сака музиката. И прстенот што го имам е од Бред. На гитарата напиша посвета: „Драг мој Бранко, ја сакам твојата музика, го сакам сето ова“. И морам да признам дека честопати свирам на неа на концертите“, рече Бранко.

Прикажи повеќе...

Забава

Според најновата студија, жените спијат подобро покрај куче отколку покрај маж

Објавено пред

Според студијата на д-р Кристи Л. Хофман, професор на одделот за однесување на животните, екологија и конзервација на Канисиус колеџ во Бафало, и нејзиниот тим на научници, жените повеќе ќе се наспијат ако постелата ја делат со куче наместо со својот партнер.

Тие испитувале 962 возрасни жени во САД и откриле дека жените кои спиеле со куче (или кучиња) во просек спиеле подобро од жените кои спиеле со маж. Тие, исто така, открија дека жените кои го делат креветот и со куче и со маж, сметаат дека милениците помалку им го нарушуваат сон, а во исто време им обезбедуваат поголемо чувство на сигурност и удобност, според „Лад библ“.

За споредба, утврдено е дека мачките пречат исто како и луѓето, но не го обезбедуваат истото чувство на сигурност како кучето или човекот. Сепак, мачките можеби се посоодветни за луѓето што се ноќни птици, бидејќи е откриено дека сопствениците на кучиња одат во кревет и стануваат порано од сопствениците на мачки.

Д-р Хофман вели дека се надева дека во иднина ќе проучи каков е ефектот на спиење со куче врз мажите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ27 минути

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 20191 час

Пендаровски во водство со 4.606 гласа, според последните податоци од ДИК

Стево Пендаровски е во водство со 4.606 гласа, според последните податоци од Државната изборна комисија (ДИК). Од обработени 98,8 избирачки...

Избори 20192 часа

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет2 часа

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ2 часа

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести2 часа

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 201911 час

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 201912 часа

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 201913 часа

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 201913 часа

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Избори 201913 часа

Мицкоски: Ја победивме хотел-коалицијата

„Победивме, но целосно не ги поразивме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференцијата по првиот круг од претседателските избори....

Избори 201913 часа

Силјановска: Ако на моите се додадат гласовите на Река, приказната е јасна

Не сум човек што потонува во триумфализам, знам дека допрва следува битката, но мислам дека ако ние добивме толкав број...

Избори 201913 часа

Адеми: Максимално сме фокусирани за победа во вториот круг

Портпаролот на изборниот штаб на ДУИ, Арбер Адеми, не сакаше да го коментира резултатот од изборите во однос на албанското...

Избори 201915 часа

Јанушев: Водиме во голем број места

„Радувај се Македонијо, правдата доаѓа. ВМРО-ДПМНЕ победува. Гордана ќе биде“, со овие зборови генералниот скеретар на партијата, Игор Јанушев, ја...

Избори 201916 часа

(Видео) Бајрами: До ОЈО и МВР нема пристигнато никаква пријава за случајот во Студеничани

Претседателот на Комисијата за следење изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на РСМ, обвинителот Џелал Бајрами, по затворањето на гласачките места...

Избори 201916 часа

МВР: Гласач под дејство на алкохол оштетил кутија, четворица ги фотографирале ливчињата

Во текот на изборниот ден регистрирани се четири фотографирања на гласачки ливчиња, а сторителите се приведени. Гласач во Новаци, пак, под...

Избори 201917 часа

Претседателските избори со најмал одѕив досега

Според податоците од досегашните изборни процеси, неизбежен е впечатокот дека опаѓа одѕивот на македонските граѓани во првиот круг од претседателските...

Избори 201917 часа

Одѕивот до 18.30 часот 39,71 проценти

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека одѕивот на првиот круг од претседателските избори до 18.30 часот изнесува 39,71 проценти, односно...

Свет21 час

(Видео) Уапсени седум лица за терористичките напади во Шри Ланка, бројот на жртви се искачи на 200

Уапсени се седум лица, осомничени за бомбашките напади на неколку локации во земјата. Зад нападите би можела да стои локална...

Топ23 часа

Полицаец загина, а четири лица се повредени откако кумановец со ,,мерцедес” направил две сообраќајни несреќи

На 21.04.2019 во 00.45 часот на регионален пат Куманово – Свети Николе во близина на крстосница со населбата Ајдучка Чешма,...

Досие