Контакт

Бизарно

Поранешнa тапанарка тврди дека Бијонсе се занимава со црна магија

Објавено пред

Тешки обвинувања беа упатени кон суперѕвездата Бијонсе – тапанарката Кимберли Томпсон ја тужеше дека се занимава со маѓепсништво и црна магија, но исто така и дека фрлила клетва врз неа. Музичарката која соработуваше со Бијонсе дури седум години ја обвини за злоупотреба која вклучува различни форми на маѓепсништво и црна магија, а сето тоа медиумите го пронајдоа во судските записи.

Gepostet von Kimberly Thompson – Drummer & Educator am Dienstag, 25. Juli 2017

Нејзините обвинувања одат толку далеку што вели дека поп-дивата ѝ ја убила мачката, а во документите што завршиле на суд, Томпсон тврди дека пејачката  го прислушувала нејзиниот телефон и ги контролирала нејзините финансиите, па побарала забрана за нејзино приближување.

Судијата го отфрли нејзиното барање за привремена забрана за приближување, а на бизарните обвиненија познатата Бијонсе нема коментар.

Бизарно

Бебе борец – го исклучиле од апарати, но продолжило да дише

Објавено пред

Калеб Крук, 15-месечно момче од Велика Британија, одлучи да живее и покрај најлошите предвидувања на лекарите. По раѓањето, во живот го одржувале апаратите бидејќи бил роден со тешко мозочно оштетување поради недостиг на кислород за време на бременоста или породувањето.

Десет дена по породувањето, лекарите ги повикаа родителите Беки и Филон да се простат од своето бебе. Тие им рекоа дека мора да ги исклучат апаратите бидејќи веќе нема надеж. Уредите беа исклучени, но момчето продолжи да дише. Тој го стиснал прстот на мајката и ја погледнал како да сака да ѝ каже дека сè ќе биде добро, да не се грижи.

„Ова ќе биде неговиот прв Божик што ќе го помине дома со нас. И покрај неговите сложени потреби и тешки повреди на мозокот, тој сака да се смее, особено кога ќе го слушне гласот на неговата постара сестра“, кажа Беки (30).

Таа додаде дека бебето е родено дома непланирано бидејќи сè се случило многу брзо. Бил блед, не дишел, а неговото тело било целосно опуштено, како да нема живот во него.

We love the Madita fun mini! It’s a great Support and allows Kaleb to engage with us as a family! Especially his sister…

Gepostet von Becki Crook am Donnerstag, 19. Juli 2018

На Калеб му беше дијагностициран трет степен на хипоксично-исхемична енцефалопатија. Тешко и неповратно оштетување на мозокот како резултат на недостиг на кислород. Иако прогнозите за неговата иднина се неизвесни, семејството ужива во секој момент поминат во друштво на ова весело и среќно дете.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Дознал дека умира и се оженил со свршеницата

Објавено пред

На трогателна церемонија во болница во Лондон 24-годишниот Дарен Истон се ожени со својата свршеница Лорен Папе. Одлуката за свадбата била донесена веднаш штом лекарот го информирал Дарен дека трансплантацијата на белите дробови не била успешна и дека несреќниот млад човек има уште неколку недели од  животот.

Дарен и Лорен страдаат од цистична фиброза, ретка неизлечлива болест на жлездите која првенствено влијае на респираторниот и дигестивниот систем и значително им го намалува животниот век на заболените.

„Кога дознав дека набргу ќе умрам, решив да се венчаме што е можно побргу. Повеќе од сè сакам Лорен да биде среќна. Па знам дека дури и кога ќе заминам, јас секогаш ќе бидам со неа“, изјави Дарен за британски „Мирор“.

Тие се запознале на погребот на заеднички пријател, кој страдал од истата болест. Неколку недели подоцна тие биле примени во иста болница, сместени во соседни соби. Набргу се развило пријателство, а нивната сè поголема поврзаност и блискост почнала да го загрижува медицинскиот персонал.

Пациентите со цистична фиброза не треба да поминуваат многу време заедно поради ризикот од пренесување инфекции. Но, Дарен и Лорен станале најдобри пријатели, поврзани души, двојка, и болничкиот персонал на крајот сфатил дека тоа нема да се промени.

So proud to have organised Darren and Lauren final wish 😍

Gepostet von Antoinette Holden am Sonntag, 9. Dezember 2018

На свадбената веселба, заедно со најблиското семејство, присуствуваше и медицинскиот персонал што се грижеше за двојката сите овие години. Дарен, кој веќе прима морфиум, мораше да се одмори меѓу церемонијата на свадбата и веселбата. Но, сепак, смогна сили да стане од инвалидската количка за првиот танц со својата сопруга.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Чесни сестри од Калифорнија краделе пари од училиште за да се коцкаат во Вегас

Објавено пред

Две чесни сестри кои работеле во католичко училиште во Калифорнија признаа дека проневериле околу 500 000 долари за коцкање во Вегас, се наведува во извештајот на „Би-би-си“.

Сестрите Мери Креупер и Лана Чанг украле пари од католичкото училиште „Сент Џејмс“, кое се наоѓа во Торанс, Калифорнија. Со цел да имаат доволно пари за да одат во казино, тие земале пари од донации и од уплатени школарини.

Мери Креупер и Лана Чанг од  неодамна се во пензија и изразија жалење за своите постапки.

Мери Креупер беше директорка на училиштето 29 години, а Лана Чанг предаваше во тоа училиште 20 години. Се смета дека наведениот износ го краделе во период од десет години. Парите ги користеле за патување и коцкање во Вегас.

Католичкото училиште Сент Џејмс во понеделникот објави дека чесните сестри изразиле длабоко жалење заради тоа што го сториле и дека нема да поднесат кривични пријави против нив, туку само ќе ја информираат полицијата за тоа што се случило.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Тереза Меј останува премиерка, го преживеа гласањето недоверба

Со 200 гласа „за“ наспроти 117 „против“ британската премиерка, Тереза Меј, вечерва го преживеа гласањето недоверба. На Меј ѝ е сигурна...

Европа9 часа

Уапсени најблиските на терористот од Стразбур, се претпоставува дека тој е во Германија

Германската полиција е во лов на двајца браќа, Чекат и Сами Шериф, по придружувањето на операцијата на француските колеги, кои...

Македонија11 час

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет11 час

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски12 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски15 часа

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија19 часа

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Македонија19 часа

(Видео) Власта ќе бара 80 пратеници за продолжен мандат за СЈО

Министерката за правда, Рената Треневска-Дескоска, изјави дека двата предлог-закона за специјалното јавно обвинителство и за Јавното обвинителство се достапни за...

Македонија19 часа

Обвинителството нема да го гони сопственикот на менувачницата што уби двајца крадци

Обвинителстото ја отфрли кривичната пријава против сопственикот на менувачницата во Кисела Вода кој лани уби две лица при обид за...

Македонија20 часа

Непознато лице до Јанакиески: 500 евра дневно ни одат за честење неопределени по кафулиња

Во една од СМС-комуникациите помеѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески со непознато лице направена на 3 април...

Бегството на Груевски20 часа

(Видео) Рускоска: Синоќа ја видов фотографијата со Груевски, ќе видиме кој ја сликал и од каде потекнува

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, рече дека синоќа ја видела фотографијата со Груевски од Будимпешта....

Топ20 часа

Мајка моли да се пронајде нејзиниот син, исчезнал пред два дена во Скопје

Дваесет и шестгодишно момче исчезнало во Скопје, откако пред два дена заминало од дома, по што не се вратило. Семејството...

Топ20 часа

Експлозивна направа, куршуми, оружје и дрога пронајдени во неколку куќи во Скопје

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје во текот на вчерашниот ден по издадени наредби од Основен суд Скопје 1...

Македонија21 час

Стара градска ќе го намалува бројот на пациенти, нов обид за реновирање

Старата градска болница, односно ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, ќе го намалува бројот на пациенти оти...

Европа22 часа

Терористички напад во Стразбур – убиени најмалку четири, а ранети 12 лица

Четири лица загинаа, а 12 се повредени во нападот во Стразбур, за кој надлежните сметаат дека е терористички чин. Напаѓачот...

Македонија24 часа

Посебен сообраќаен режим за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи информира дека поради протестот што го најави ВМРО-ДПМНЕ ќе има посебен сообраќаен режим на дел од...

Свет1 ден

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски2 дена

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 дена

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 дена

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Досие