Контакт

Забава

Тор – најубавата бенгалска мачка во светот

Објавено пред

Се чини дека смарагднозелените очи на бенгалскиот Тор маѓепсаа многумина. Имено, оваа мачка ги воодушевува со својот изглед дури и оние кои не сакаат мачки. Кој би му одолеал на прекрасното крзно како бенгалски леопард и на зелените очи?

Хибриди на големи мачки можеа да се најдат во европските зоолошки градини уште на почетокот на 19 век. Она што се покажа како непрактично за зоолошките градини, сепак беше пренесено во светот на малите мачки. Со сè поголем ентузијазам се разививаат раси на мачки преку парење на видови диви со домашни мачки.

Најпознат пример е бенгалската. Тоа беше резултат на вкрстување на питома, црна домашна мачка и дива азиска леопард мачка.

Поточно, потеклото на оваа раса доаѓа од САД. Таму, генетичарката Џин Мил првпат се обидела да вкрсти азиска леопард мачка со домашна мачка во 1963 година. Целта било да се создаде питома домашна мачка која импресионира со оригиналниот изглед на своите предци. Резултат: раса мачки која маѓепсува со издолжениот раст и посебната боја на влакното – во зависност од тоа колку се блиски со своите диви роднини.

„Дивите“ шари на овие мачки се навистина импресивни. Со хоризонтално распоредени точки, розети и посветол стомак, наликува на своите диви предци. Нозете на повеќето од нив се со пруги. Бенгалската мачка доаѓа во основни бои: портокалова, златна, темно жолта и песок боја, често со „сјај“. Најбарани се „пегавите“ бенгалски мачки со големи дамки слични на леопард. Двобојните точки се различни од еднобојните.

Бенгалските мачки можеби на прв поглед изгледаат како мини леопарди, но тие всушност се една од најмладите раси на мачки во светот. Во однос на карактерот, тие немаат многу заедничко со своите диви предатори, бидејќи бенгалските мачки се исклучително пријателски и мили.

Симпатичните бенгалки знаат и визуелно да маѓепсаат. Една од нив е Тор, која често ја нарекуваат најубавата од својот вид на светот. Погледнете го овој симпатичен мал „тигар“.

Поради распоредот на шарите, потсетува на див предатор, само во минијатурна варијанта. Овие енергични мачки, за разлика од другите, обожаваат вода и многу се игриви.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Оскаровци во филм што предупредува за климатски промени

Објавено пред

Режисерот Адам Мекеј собра ѕвездена актерска екипа за да даде духовито предупредување за климатските промени во новиот филм „Не гледај нагоре“ (Don’t Look Up).

Во филмот на „Нетфликс“, оскаровците Џенифер Лоренс и Леонардо ди Каприо глумат двајца астронаути кои започнуваат медиумска турнеја во обид да го предупредат човештвото за приближување на комета што ќе ја уништи планетата.

„Мислам дека големиот трик е во тоа што сакаме да се смеете… Доброто нешто во пробната проекција на филмот беше и десно и лево сите се смееја“, рече режисерот Мекеј на премиерата на филмот во неделата на 6 декември.

Трикратната оскаровка Мерил Стрип, чија првична реакција на ликот што го глуми е да седне и да проценува, рече дека пораката на филмот е едноставна: „Погледнете нагоре… знаеме што доаѓа и знаеме дека можеме да направиме нешто во врска со тоа.“

Во комедијата се гледа како ликовите на Ди Каприо и Лоренс очајно се обидуваат да ја пренесат лошата вест и како започнуваат медиумска кампања.

Во филмот глумат и Кејт Бланшет, Џона Хил, Роб Морган, Тајлер Пери, Марк Рајленс и пејачката Аријана Гранде.

Don’t Look Up, кој ќе има лимитирано издание во киносали, почнува со стриминг на „Нетфликс“ на 24 декември.

Прикажи повеќе...

Забава

Дрејк се повлече од трката за „Греми“

Објавено пред

Канадискиот рапер Дрејк во понеделникот се повлече од трката за Греми-наградите отстранувајќи ги своите две номинации за највисоките музички почести, објавија светските медиуми цитирајќи извори блиски до музичарот.

Дрејк (35) минатиот месец доби две номинации за „Греми“ во полето на рап-музиката – најдобар рап-албум за Certified Lover Boy и најдобра рап-изведба за Way 2 Sexy.

Изворите рекоа дека барањето да се повлече од разгледување било поднесено од раперот и неговиот менаџерски тим, но не наведоа причини за потегот.

Веб-страницата на Академијата за снимање беше ажурирана во понеделникот за да се отстранат номинациите на Дрејк од листата на „Греми“.

Дрејк, чиј Certified Lover Boy беше еден од најпродаваните албуми во 2021 година, има спорен меѓусебен однос со „Греми“.

Минатата година тој ги критикува за целосното исклучување на неговиот канадски колега Д Викенд од листата со номинации. Во 2019 година Дрејк одби да настапи на церемонијата, а потоа од бината го критикува доделувањето на наградите.

„Сакам да ве известам дека играме во спорт заснован на мислење, а не спорт заснован на факти“, рече тој при прифаќањето на Греми-наградата за синглот God’s Plan.

„Ова е бизнис во кој главниот збор го има една група луѓе, кои можеби не разбираат што има да каже млад човек од мешана раса од Канада или шпанска девојка од Њујорк или од кој било друг град“, рече Дрејк од бината.

Номинациите за „Греми“ ги избираат членовите на Академијата за снимање и за нив гласаат членовите. Оваа година џез-музичарот Џон Батист предводи со 11 номинации, а зад него се Џастин Бибер, Доџа Кет и Х.Е.Р.

Победниците ќе бидат објавени на церемонија во Лос Анџелес на 31 јануари.

Прикажи повеќе...

Забава

„Битлси“ се врати во британските топ-40 по документарецот на Питер Џексон

Објавено пред

Албумот Let It Be на „Битлси“ скокна во топ-40 хитови во Обединетото Кралство (UK Top 40) по објавувањето на документарната мини серија на Питер Џексон со наслов Get Back.

Седумчасовната серија од три дела, која почна да се емитува на „Дизни плус“ во ноември, моментно ја уживаат фановите што ги пофалија согледувањата на Џексон за култниот бенд.

„Дојдов со мислење за нив дека се пристојни, разумни момци“, изјави Џексон за британски „Индепендент“ за своите откритија додека го продуцира документарецот.

„Имаат несогласувања, имаат разни амбиции. Но, нема его, нема примадона (однесување)“.

Според најновиот извештај на „Билборд“, Let It Be оваа недела скокна од 62. на 22. место на листата за албуми во Обединетото Кралство.

Ед Каминг во својата рецензија со пет ѕвезди за „Индепендент“ документарецот го нарече ремек-дело.

„Тоа е споменик на ‘Битлси’, огромен и откривачки, кој дејствува како бедем против бескрајните книги и написи и брборења за нив. Документарната серија едноставно ги прикажува какви што биле“, напиша тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Лажен оџа и негови соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија29 минути

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е времено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија53 минути

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа1 час

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија2 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет2 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет3 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет4 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет4 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ16 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион17 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет17 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион18 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија18 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет22 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија22 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија1 ден

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион1 ден

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија1 ден

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Досие