Контакт

Забава

Британска тинејџерка пие шише вотка и осум лименки пиво дневно

Објавено пред

Една 17-годишна Британка тврди дека пие по еден литар вотка и по осум лименки пиво секој ден, за што го троши поголемиот дел од својата заработка.

Џејми-Ли Деј тврди дека повеќе се радува кога купува вотка отколку храна, а лекот Апсинт го пие како вода. Нејзиниот трагичен случај беше обелоденет при подготовката на една нова студија која покажува дека во последните две години двојно е зголем бројот на жени кои редовно конзумираат алкохол.Џејми-Ли, кој потекнува од едно место во јужен Велс, тврди дека под влијание на алкохол учествувала во многу насилни пресметки. Поради проблемот со алкохолот таа го напуштила и училиштето.- Чувствувам вина, но ми треба алкохол затоа што поинаку не можам да се носам со животните проблеми. Понекогаш заради алкохолот сум насилна, а понекогаш само плачам, додава таа.Алкохол прв пат пробала на 12 години.- Мајка ми секогаш ми забрануваше алкохол, но една вечер мој пријател украде шише со рум од своите родители, па пиевме во паркот. Сакавме да видиме како е да бидеш пијан, се присетува Џејми-Ли.На 15-годишна возраст почнала редовно да конзумира жестоки алкохолни пијалаци, затоа што, како што вели, од нив најбрзо се опијанува. Еднаш така пијана учествувала во тепачка и завршила во болница со исекотини на лицето.- Родителите и пријателите беа многу загрижени. Кога се разбудив реков никогаш повеќе. Но, набрзо откако ја напуштив болницата му се вратив повторно на шишето, признава Џејми-Ли.Експертите сметаат дека зголемувањето на бројот на жени кои конзумираат алкохол е поврзано со нивните тенденции за независност, за поголема слобода и за живење сами. Во студијата се тврди дека жените пијат повеќе вино отколку мажите, затоа што тоа е поевтино, а процентот на алкохол во него е се поголем. Жените почесто пијат дома и неумерено конзумираат алкохол, при тоа негледајќи ништо проблематично во таквите појави.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Хари и Меган им се заканија со тужби за таблоидите

Објавено пред

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл се заканија дека ќе преземат судска постапка откако таблоидите објавија фотографии од поранешната војвотка од Сасекс со нејзиниот син Арчи во Канада, јавија британските медиуми.

Според дневниот весник „Гардијан“ и каналот „Скај њуз“, адвокатите на двојката посочиле дека тие фотографии биле направени од фотограф кој се криел во грмушка без знаење на Меган Маркл на островот Ванкувер, каде Хари им се придружил на сопругата и синот во понеделникот вечерта.

Тие се жалат дека папараците постојано ги демнат, дури и откако се откажаа од кралските должности за да започнат нов, самостоен живот.

Таблоидите „Сан“ и „Дејли мејл“ објавија и снимки од поранешната американска актерка како го шета својот син и нејзините две кучиња.

Во есента, парот поднесе тужба против некои весници поради нарушувања на приватноста и телефонско прислушување.

„Ја изгубив мајка ми и сега гледам како жена ми е жртва на истите моќни сили“, рече помладиот син на Лејди Ди, која загина во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година додека нејзиниот автомобил бил следен од папараци.

Нивното исклучување од британската монархија ќе се случи напролет. Тогаш веќе нема да бидат активни членови на кралското семејство и нема да носат кралски титули.

Прикажи повеќе...

Забава

Бредли и Ирина заедно ќе се грижат за детето

Објавено пред

Руската манекенка Ирина Шајк (34) и американскиот актер Бредли Купер (45) конечно постигнале договор за старателство над заедничкото дете.

Според последните информации, преговорите биле завршени на почетокот од годината. Постојана адреса на моделот и на актерот ќе биде Њујорк и тие заедно ќе ја споделат целата грижа за детето.

Каде ќе биде Леа (2) ќе зависи од ангажманите и распоредот, со оглед на природата на нивниот бизнис. Ирина и Бредли многу бргу се согласиле и се договориле за деталите, а благосостојбата на нивната ќерка им е на прво место. Последниве денови Леа го поминува времето со својата мајка и честопати се видени како шетаат заедно на улиците на Њујорк.

Ирина и Бредли се разделија по четири години врска. Имаше многубројни нагаѓања за причината за нивниот прекин, а сè почна со сомневањето за неверство на актерот поради неговата блиска врска со пејачката и актерка Лејди Гага (33).

Прикажи повеќе...

Забава

Џенифер не е единствената со која Бред нежно се поздрави, тој беше внимателен и кон друга поранешна

Објавено пред

Поранешната брачна двојка Џенифер Анистон (50) и Бред Пит (56) деновиве се тема во сите светски медиуми поради нивното интимно однесување на 26. доделување на САГ-наградите во Лос Анџелес.

Тие се сретнаа јавно, очи во очи, притоа разменија нежни погледи и прегратки, а кога Џен се сврте, Бред внимателно ја фати за раката… и сликата веднаш го обиколи светот.

Но, Џенифер не е единствената убавица што Бред ја прегрна таа ноќ.

Тој беше срдечен и нежен кон друга згодна русокоса, исто така актерка, а тоа беше Шарлиз Терон (44).

Во почетокот на 2019 година се зборуваше дека убавата Шарлиз и згодниот Бред се во љубовна врска кога беа видени заедно на проекцијата на филмот „Рома“. Но, тоа никогаш не го негираа, ниту го потврдија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет46 минути

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет57 минути

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија1 час

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура13 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет13 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт14 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет15 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион17 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет19 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија20 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија21 час

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија22 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија22 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет23 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава1 ден

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Досие