Контакт

Забава

Алкохолот и калориите

Објавено пред

Според податоците кои ги објави францускиот дневен весник „Фигаро”, литар црно вино има 568 калории, шише шампањ 681, а литар виски ни повеќе ни помалку туку цели 2272 калории

Како дополнување на овие факти, направено е истражување на 2000 лица и дојдено е до едно навистина интересно откритие. Имено, 40% од луѓето немаат поим дека алкохолот може да ги здебели. Се смета дека во просек 4-6% од внесувањето на енергија во организмот на човекот доаѓа од алкохолните пијалаци.Иако вишокот килограми е една од помалку опасните последици од консумирањето на алкохол, сепак денес во време на постмодерно општество кое на пиедесталот го стави физичкиот изглед на поединецот, не е безначајно како овие пијалаци делуваат на нашата става.Покрај зголемената телесна тежина, алкохолот негативно делува и на метаболизмот, го зголемува нивото на триглицериди и ја ослабува реакцијата на организмот на инсулин. Тоа, сепак, не значи дека убав оброк не треба да биде залиен со чашка или две алкохол. Сигурни сме дека на никого нема да му пречи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Лифт се откачи од 95. кат и застана на 11. кат во висококатница во Чикаго

Објавено пред

Шест луѓе се спасени кои биле заглавени во лифт во еден од најголемите облакодери во Чикаго. По излегувањето од ресторан на 95. кат, шест лица доживеале трусно возење, но не сфатиле дека лифтот пропаднал цели 84 ката и застанал на 11. кат.

Еден од каблите што го држат лифтот пукнал и поради тоа почнал да паѓа.

Три лифтови ќе бидат затворени поради поправка и одржување, како и поради истрага.

Прикажи повеќе...

Забава

Жителите на постудени предели склони кон алкохол

Објавено пред

Жителите на земји со постудена клима и помалку сончеви часови се склони кон консумирање поголеми количини алкохолни пијалаци, покажува една студија на група американски истражувачи.

Тие воспоставиле врска меѓу просечната температура, бројот на сончеви часовни дневно и консумирањето алкохол, а податоците од 193 земји покажале дека климатските услови придонеле за поголем број „тешки“ алкохоличари и болести на црниот дроб.

Еден од авторите на студијата, Рамон Батале, помошник-директор на Центарот за истражување  болести на црниот дроб во Питсбург, рекол дека се работи за прво истражување кое систематски покажува дека низ светот во постудените предели и оние со помалку сонце луѓето повеќе пијат и заболуваат од алкохолна цироза.

Алкохолот ги опушта крвните садови, што го зголемува протокот на крв преку кожата. Освен тоа, консумирањето алкохол е поврзано со депресијата, која е честа кај луѓе во пределите со помалку бројни сончеви часови.

Истражувањето користело податоци од Светската здравствена организација и Светската метеоролошка организација.

Прикажи повеќе...

Забава

Земји што може да бидат опасни за здравјето и животот на посетителите

Објавено пред

Либија, Авганистан и Сомалија се најопасните места на Земјата според новата мапа на ризични држави за светските патници.

На оваа листа скандинавските земји Финска, Норвешка и Исланд се означени како најбезбедни места на планетата.

Кога е во прашање здравството, земји со најголеми медицински проблеми се Јужен Судан, Нигерија, Брегот на Слоновата Коска и Сиера Леоне.

Ирак е исто така означен како земја со висок ризик кога станува збор за здравствениот систем, заедно со Либан, Венецуела и Северна Кореја.

Спротивно на тоа, места со најмал задравствен ризик за туристите, односно со одличен здравствен систем, се главно оние од Европа, како и Канада, САД, Нов Зеланд и Јапонија.

Бразил, Кина и Русија се сметаат за земји каде што најбргу се развива потенцијален ризик кога во прашање се здравствените проблеми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет3 часа

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Македонија5 часа

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Македонија5 часа

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот...

Македонија8 часа

Министерот Филипче и градоначалникот Темелковски ќе се соочат со граѓаните за дислокација на Центарот за зависници

Решение на проблемот со Центарот за зависници е најдено, а на граѓаните заеднички ќе им го презентираат градоначалникот на општината,...

Регион8 часа

Дармановиќ: Кога Груевски помина низ Црна Гора, немаше потерница по него

Македонија не издаде никакви сигнали со кои на другите земји ќе им даде до знаење дека експремиерот, Никола Груевски, е...

Крвав четврток9 часа

Јане Ченто: Ме држите 11 месеци со препишани решенија за притвор

Во Апелациониот суд во Скопје се одржа јавна седница за продолжувањето на притворот на обвинетиот Јане Ченто за настаните од...

Македонија9 часа

(Видео) Рауфи: Комуникациите не докажуваат ништо против обвинетите во „Монструм“

Убедени сме, а тоа ќе се воспостави и во текот на постапката, дека во комуникациите нема ништо што ги инкриминира...

Македонија9 часа

(Видео) Општина Центар ќе бара одговорност за случајот со бабата кај Буњаковец

Од Општина Центар преку соопштение информираа дека направени се разговорите со двајцата комунални редари и почната е постапка за утврдување...

Македонија10 часа

(Видео) Помор на риба во Охридското Езеро поради нискиот водостој

Помор на тони плашица во каналот Студенчишта во Охрид, проценуваат жителите, кои додаваат дека во близина на местото се шири...

Македонија10 часа

Запален автомобилот на сопственикот на „Прагма продукција“, организатор на концертот на Чолиќ

Непознати лица утрово во 3.50 часот му го запалиле автомобилот на Кристијан Стефановски, сопственикот на „Прагма продукција“, која кај нас...

Македонија10 часа

(Видео) Анѓушев по појадокот кај Курц: Ќе вложиме напори за да обезбедиме подобар живот за граѓаните

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, присуствуваше на официјалниот работен појадок што го организираше канцеларот на Австрија, Себастијан Курц,...

Регион12 часа

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово,...

Економија13 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија13 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија15 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија15 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија1 ден

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт1 ден

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа1 ден

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Досие