Контакт

Забава

Заедно да го менуваме дијабетесот

Објавено пред

В сабота, 30 мај 2009 во 11:00 часот во „ФМ Кафе“ во Сити Галери (поранешна стоковна куќа „Типо“)Сојузот на здруженијата на граѓани со дијабетес ќе организира прес-конференција

На средбата со новинарите ќе говорат прим. д-р. Аврам Ванковски, претседател на Сојузот, г-ѓа Лилјана Вуевска од „Баланс“ – Асоцијација за детски дијабетес, проф. д-р. Чедомир Димитровски, директор на Клиниката за ендокринологија. Прес-конференцијата ќе се одржи по повод акцијата „ЗАЕДНО ДА ГО МЕНУВАМЕ ДИЈАБЕТЕСОТ“, во рамките на која на плоштадот Македонија во сабота и недела (30-ти и 31-ви мај 2009 г.) од 10:00 до 20:00 часот граѓаните ќе можат бесплатно да го мерат шеќерот во крвта и да добијат бесплатни совети и консултации од стручни лица за здравата исхрана и здравиот живот.Карванот „ЗАЕДНО ДА ГО МЕНУВАМЕ ДИЈАБЕТЕСОТ“ е од глобален карактер и во изминативе три години има посетено пет континенти и стотици населени места во светот. Македонија со овој настан практично се вклучува во планетарната коалиција за „Менување на дијабетесот“, поттикната од Меѓународната федерација за дијабетес (IDF) и од Резолуцијата на Обединатите нации донесена во декември 2006 г., а која се однесува на заканата од пандемија на дијабетес и важноста на превенцијата на заболувањето и на комликациите кои болеста ги предизвикува. Статистиката веќе не смее да се игнорира – се проценува дека во светот денес има 246 милиони лица со дијабетес, што е 6 отсто од светската популација. Уште поалармантна е проценката дека, доколку продолжи сегашната стапка на пораст, за 15-тина години дијабетесот ќе стане најголемата епидемија што кога било во својата историја ја видел светот. Во Македонија се проценува дека има повеќе од 100 илјади лица со дијабетес, а нивниот број секојдневно расте со темпо кое е алармантно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Британските медиуми открија зошто Меган Маркл се смее на семејниот портрет

Објавено пред

На седумдесеттиот роденден на принцот Чарлс кралската палата објави официјални фотографии од целото кралско семејство.

На фотографиите позираа Чарлс, неговата сопруга Камила, принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон и нивните три деца, како и принцот Хари и сопругата Меган Маркл. На една од фотографиите сите се смешкаат, што не е вообичаено на официјалните портрети на кралството, пишуваат биртанските медиуми. На една фотографија, со нејзината насмевка, најмногу се истакнува Меган. Сега, британските медиуми открија и што толку ја насмеало.

Зад фотографот стоела дадилката Марија Борало, која се обидувала да ги насмее децата. Дадилката толку многу се потрудила што успеала да ги насмее и возрасните. Наводно сликањето траело само 15 минути и тоа поради децата кои не можеле да останат мирни.

Прикажи повеќе...

Забава

Сестрите од кланот Кардашјан-Џенер највлијателни ѕвезди во светот според „Лист“

Објавено пред

Ким Кардашјан Вест и нејзината помлада сестра Кајли Џенер се највлијателните личости во светот кога станува збор за модата.

„Лист“ ја објави својата годишна листа на највлијателни ѕвезди меѓу модните икони, а сестрите од кланот Кардашјан-Џенер ги зазедоа првите две места.

View this post on Instagram

KKW X KYLIE COMING NOV 23 KYLIECOSMETICS.COM

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Помладата Кајли (21) со 115 милиони следбеници и повеќе од два милиона пребарувања со нејзиното име оваа година го зазеде тронот. Колкаво е нејзиното влијание најдобро се гледа од случајот кога Кајли се појави во розов фустан на својот роденден, а потоа во пребарувањата со терминот „розов фустан“ е забележан пораст од 107 проценти во следните 48 часа.

View this post on Instagram

t-minus two hours

A post shared by Kylie (@kyliejenner) on

Веднаш зад најмладата Кардашјан се наоѓа најпознатата Кардашјан – Ким. Таа стана првата личност што ја доби наградата за највлијателна личност на годината што ја доделува CFDA. Оваа година Ким ги врати во мода неонските костими за капење и тангите што се носеа во деведесеттите години и поради неа велосипедските панталони повторно станаа модерни. Таа му помогна на брендот „Фенди“ кога се појави од глава до петици во облека со нивното лого.

View this post on Instagram

I’ll just leave this right here…

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Третото лице на оваа листа е новодојдената војвотка на Сасекс – Меган Маркл. По правило, кога Меган ќе облече парче од некој бренд, следната недела се забележува пораст од 200 отсто во пребарувањата што се однесуваат на тој бренд.

Четвртото место го зазеде раперката Карди Б, а петтото Бијонсе.

Прикажи повеќе...

Естрада

Џони Штулиќ даде интервју од 22 минути

Објавено пред

Иако со години тврди дека се повлече од јавниот живот и не сака да се занимава со земјите на поранешна Југославија, рок-легендата Џони Штулиќ во последно време често може да се чуе во српските медиуми.

Така, легендарниот фронтмен на „Азра“ даде 22-минутно интервју објавено на каналот YT Balkan Info. Џони зборуваше за политиката, за авторските права, па дури и за шпионирање преку компјутер.

„Сè е политика. Додека човекот живее, сакаш-нејќеш политика е. Ако не сте во политиката, тогаш политиката се занимава со вас. Не може да се избега од тоа“, рече Џони за политиката и заклучи дека хигиената е единствениот спас.

„Немаше ни во мое време никој, освен јас“, вели Џони кога новинарот Александар Павковиќ му рече дека на Балканот веќе нема луѓе како него.

Потоа се сети на Јосип Броз Тито. „Тито беше навистина голем човек“, рече тој. „Видете што направи со ист квалитет на луѓето, тие никогаш нема да може да го направат тоа“, додаде тој.

Инаку, Штулиќ се огласи во српските медиуми за да му одговори на актерот Раде Шербеџија, кој турнејата ја нарече по една песна од Бранимир (Џони) Штулиќ – „Мени се душо од тебе не растаје“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ56 минути

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски2 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија3 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет5 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски6 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија7 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија8 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски8 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија8 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет9 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија9 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија19 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија21 час

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија23 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија23 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија1 ден

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски1 ден

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Досие