Контакт

Забава

Обама луд по Витни Хјустон, Милошевиќ го обожувал Френк Синатра

Објавено пред

Британскиот весник The Telegraph истражувал каква музика слушаат тамошните политичари, но биле вдахновени да истражат и каква музика обожуваат светските диктатори

Британскиот премиер Гордон Браун се релаксирал додека ја слушал музијката на Arctic Monkeys, лидерот на британските конзервативци, Дејвид Камерон, пак, ги слуша Killers, а поранешниот премиер Тони Блер во една прилика пред ученици изјавил дека ужива да ги слуша Dаrkness.Новинарите заклучиле дека демократските лидери слушаат актуелна музика, додека најозлогласените светски политичари уживаат во старите хитови и евергрини.Така, на пример, „ископана“ е изјавата на претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, кој во 1980 г. кога слушнал дека на прославата на независноста на неговата земја во 1980 г. ќе пее Боб Марли, изјавил дека тој лично повеќе би сакал да го слушне Клиф Ричард. Суданската поетеса Кола Бооф, која тврди дека лидерот на терористичката Ал Каеда, Осама бин Ладен ја држел како сексуална робинка во 1996 г. откри пред медиумите дека најбараниот терорист на светот не останувал рамнодушен на музиката на Van Halen, B-52s…, но пред се’ на пеењето на Витни Хјустон. Бооф тврди дека бин Ладен сонувал да ја запознае американската пејачка, да и’ купи куќа во Судан и да го убие нејзиниот тогашен сопруг Бобу Браун.Либискиот диктатор, полковникот Моамер ел Гадафи го преферирал Лајонел Ричи, и замолил за негов автограм по неговиот настап на „Концертот за мир“ во Либија во 2006 г. Со овој концерт била одбележана 20-годишнината од американскиот напад врз Триполи во кој загинала усвоената ќерка на полковникот, Хана. Во врска со ова истражувње, Ричи изјавил дека ноќта кога американските тенкови го напаѓаа Багдат, ирачките радиостаници го емитувале еден од неговите најголеми хотови – All Night Long.Вождот на нашите северни соседи, Слободан Милошевиќ, кој почина додека му се судеште во Хаг за воени злосторства и геноцид, многу често во затворската самица го слушал евергринот на Френк Синатра, My Way. Според неговите искажувања, тој почнал да го слуша Синатра додека работел како банкарски службеник во претставништвото на Беобанка во Њујорк во 1970-тите.Севернокорејскиот комунистички водач Ким Јонг-Ил, кој постојано го предизвикува светот ѕвецкајќи со нуклеарно оружје, го обожува Ерик Клептон. Но пејачот ја одби можноста да биде првиот музичар од западот кој настапил во Пјонгјанг, кога минатата година беше поканет од страна на самиот Јонг-Ил. Се зборува и дека еден од синовите на севернокорејскиот претседател, Ким Јонг-Чу, додека студирал во Швајцарија, дури четирипати престојувал во Германија на концертите на Клептон.Списокот на темните личности од светската политика и нивните афинитети во популарната музика, завршува со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад против чија власт веќе половина годиан иранската опозција организра гоелми протести на кои има многу загинати и повредени. Личноста која можеби многу повеќе од Јонг-Ил го плаши западот со нуклеарно оружје, го обожува ирскиот поп-пејач Крис де Бар. Тој требаше минатото лето да настапи на концерти во Иран, за што му беше издадена дозвола за јавни настапи, но гостувањето беше откажано заради безредијата кои избувнаа по јунските претседателски избори. Така пропадна можноста авторот и исполнувачот на големиот хит Lady in Red да стане првиот западен поп-уметник кој настапувал во Техеран по 1979 г.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Нацистичко оружје и шлемови вредни над 1,5 милион евра укредени од холандски музеи

Објавено пред

Aрамии украле ретки шлемови, оружје и униформи во вредност од над 1,5 милион евра од два холандски музеја посветени на Втората светска војна.

Оружје и униформи биле украдени од музејот во Бик и пред две недели од музејот „Осендрехт“ на југот на Холандија, изјави Јанеке Кенис, портпаролка на музејот „Оверлон“.

„Не веруваме дека ќе ги понудат украдените предмети отворено за продажба преку интернет бидејќи целото оружје е нумерирано и ова се уникатни парчиња што веднаш ќе бидат препознатливи“, оцени таа.

Откри дека крадците биле одлично подготвени и се чини дека ги украле експонатите за приватни колекционери.

„Тие веројатно ги обиколиле музеите и ги снимале местата каде што имало за нив интересни експонати, имале список и сè нaправиле многу професионално“, објасни Кенис.

Од воениот музеј во Бик предметите биле однесени во неколку возила кога разбојниците ја пробиле вратата во дворот, а потоа и влезот во зградата. Музејот во Бик во својата поставка ја имал приказната за германскиот падобранец Август Сегел, раскажана преку 150 костимирани ликови.

Прикажи повеќе...

Забава

Хју Грант би снимал втор дел на „Нотинг Хил“ за да докаже дека романтичните комедии се лага

Објавено пред

Хју Грант има најсурова идеја за продолжение на ромaнтичната комедија од 1999 година.

Тој би снимал втор дел на „Нотинг Хил“ за да докаже дека романтичните комедии се ужасна лага и дека нема среќен крај.

Во класикот од 1999 година Грант го глуми сопственикот на книжарница во Лондон, Вил Такер, кој се вљубува во познатата холивудска актерка Ана Скот, која ја глуми Џулија Робертс.

Двојката би требало да се венча и да основа семејство, но ѕвездата на „Дневникот на Бриџит Џонс“ ги предупреди фановите дека би се согласил да направи продолжение само ако настанат проблеми и работите тргнат на лошо во врската или во бракот.

Во емисија на Ејч-би-о за промоцијата на новата мини-серија Undoing со Никол Кидман, тој рече: „Би сакал да има продолжение на една романтична комедија што ќе покаже што се случило по завршувањето на тие филмови“.

Прикажи повеќе...

Забава

Елтон Џон свири на пијано облечен како Елвис

Објавено пред

Елтон Џон и неговото семејство оваа седмица славеа Халовин (Ноќ на вештерките) дома, а во средата се појави и забавен клип на апликацијата „Тик ток“.

На видеото објавено на социјалните мрежи пејачот (73) свири на пијано облечен како Елвис Присли, во виолетов блејзер, бела кошула и црна перика.

Синовите Закари (9) и Елајџа (7) се појавуваат во видеото танцувајќи заедно на еден од најголемите хитови на sвездата, Crocodile Rock, двајцата облечени како крокодили.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија7 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија8 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет9 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија11 час

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија11 час

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија12 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија13 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија15 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија15 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет15 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија17 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија17 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет18 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија18 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија18 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа1 ден

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија1 ден

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија1 ден

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија1 ден

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Досие