Контакт

Забава

Како испланирав љубовна тројка

Објавено пред

Кога сопругот на новинарката Памела Дракерман посакал да води љубов во тројка за четириесеттиот роденден, таа се согласила, но под услов таа да ја избере втората девојка. Еве ја нејзината приказна:

Секогаш е прашање што да му се подери на мојот сопруг за роденден, затоа што за него важи: Што да купиш за човек кој нема ништо? Мојот сопруг не е некој купувачч тој купува храна и во последно време, пелени. Пред некое време изјави дека имал доволно панталони за цел живот. Кога го прашав кога планира да ја среди фиоката со чорапи, рече дека тоа ќе го направи неговиот наследник. За неговиот 40-ти роденден, имав на ум да му купам скап рачен часовник што одлично ќе му прилегаше на џемперите и ќе им дадеше до знаење на другите дека е вработен. Но, кога му го спомнав тоа него, тој само се намршти. Рече дека неговата роденденска желба не вклучува материјални добра, туку услуга: љубовна тројка со мене и со уште една жена. Желбата не беше изненадување. Неколкупати има спомнато дека има такви фантазии. Ништо страшно, тоа го посакувале и сите други момчиња со кои сум излегувала. Но, овојпат јас реков да. Можеби тоа беше мојот морален одговор со оглед на фактот што сопругот го доживуваше ’големиот роденден’, но и фактот што никогаш ништо не побарал за роденден. Можеби и цената на часовникот „Ролекс“ што планирав да го купам придонесе за мојата одлука. Или пак, можеби како новинар не можам да одолеам на краен рок или го сожалував што влегува во кризата на средовечен човек знаејќи дека до крајот на животот ќе спие само со една жена (со мене). И на крај можеби, само можеби се согласив со ’тројка’, затоа што идејата и мене ми бесе привлечна. Морам да кажам дека сме многу ’здодевен’ пар. На љубовно поле не се мешаме со други парови, ниту пак имаме отворен брак во кој секој може да има други партнери. Ретко кога сме будни по 10 часот навечер. Дури и напишав книга за неверствата низ целиот свет и заклучив дека верноста е доста добра работа. До сгеа, беше и за нас. Мислев, технички ова нема да биде изневерување, но не е ниту моногамија. Навистина, идејата за љубонва тројка е толку егзотична што возбудата од самата помисла трае неколку недели. Јас понекогаш спомнувам име на некоја другарка, како можна втора жена за нашата тројка. „Ќе биде ли таа прифатлива?“„Секако“, вели тој. Излезе дека сите мои другарки и практично сите сопруги на неговите другари би можеле да влезат во потесен избор, вклучувајќи ги и трудните. Сепак, јас сум новајлија, но прилично сум сигурна дека ако одбереме некоја од тие што ги познаваме, тоа ќе биде грешка. Замислете ја огромната непријатност. А и не сакам некој што ќе направи раздор во нашата пријатна двојка. Која и да е со неа ќе биде само договор за еднаш. Како и да е, не знаев кого да прашам. Мојот сопруг и неговите другари можат да разговараат пиејќи пиво, за тоа како да однесат две девојки во кревет, тоа е порно. Но, стрејт девојки од средна класа не споделуваат некои секс-фантазии. Тешко е да се знае која ќе биде заводник, а која ужасната. Еден ден бевме да поткаснеме нешто во Париз (таму живееме сега, инаку  сопругот е Британец, а јас Американка) и разговаравме со неколку пријатели за планираниот роденденски  подарок. Една од нив, 40-годишна банкарка, одеднаш замолчи.„Изгледаш ужаснато“, реков.„Да, јас мислам дека ова е невообичаено“, рече и поцрвене.Сопругот ја одби идејата да собереме некоја девојка од кафуле, а јас не се согласував со идејата да најдеме некоја преку интернет, поради можноста од венерични болести. Одлучивме, тоа да биде некоја познаничка, некоја што ете, сега би ја запознале. Таа би била идеална (па, сите знаат дека познаничките немаат херпес), а подоцна лесно би можеле да не се дружиме со неа.Наскоро, се појави кандидатка. Таа е пријателка на наши пријатели, со која редовно се среќаваме на некои заеднички вечери, но јас никако не можам да и го запамтам името. Случајно, таа седеше зад нас на концерт, со маж со кој беше излезена на состанок. За прв пат, забележав дека е многу симпатична. Слаба е и висока, со половина како кај балерина. И прилично сум сигурна дека е доволно безобразна.„Што велиш за неа?“, му шепнав на сопругот.„Да“, рече тој, прегласно.По концертот, четворицата си муабетевме. Воспоставив контакт со очите со жената (се вика Ема), глумев дека сум дфасцинирана од нејзините коментари за музиката и чекав погоден момент да и предложам јас и таа да одиме на ручек. Беше поласкана. Неколку дена подоцна раменивме мејлови и испланиравме да одиме на тајландска храна. Се дотерав и едвај чекав да видам дека и таа го направила истото. Знае ли Ема дека е на љубовен состанок?©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

За неа нема зима: Алесандра Амбросио на одмор во Бразил

Објавено пред

Алесандра Амбросио е позната по својата манекенска фигура и природни воодушевувачки црти.

Во саботата 39-годишната Бразилка ја истакна својата чудесна фигура во минималистичко пурпурно бикини на плажа додека се одмора со своето семејство во Флоријанополис, Бразил.

Понарешниот ангел на „Викторија“ ужива на песокот, нурка во океанот и игра тенис на плажа со своето момче Николо Оди со кого е во врска две години.

Прикажи повеќе...

Забава

„Спајс грлс“ навестува нешто за 25-годишнината

Објавено пред

Членките на некогашниот мегапопуларен бенд „Спајс грлс“ ќе ја прослават годишницата в година, изјави 46-годишната Мелани Ц коментирајќи ја веста дека таа, Гери Халивер, Мел Б, Ема Бантон и Викторија Бекам дискутирале на оваа тема претходно оваа година.

Мелани рече: „Ние имаме наша група на WhatsApp и си разговараме, но не можам да кажам ништо повеќе за тоа“.

Мелани, која водеше битка со депресија и нарушувања во исхраната, призна дека минатата година била загрижена оти ќе дека мора повторно да стане „спорти спајс“ или спортски зачин за се приклучи на групата, но на крајот го прифатила своето алтер его на поп-sвезда и си поминала одлично за време на турнејата во 2019 година.

„Враќањето назад не е само да се вратиш за да бидеш со девојките, што вушност е одлично. Тоа исто така значи да се вратиш на оние емоции кога настапувавме во бендот,“ рече Мелани за магазинот„Ју“.

„Турнејата за обединување беше волшебна. Фановите беа таму за да си поминат најдобро и изгледаа фантастично. Пеевме и на сонце и на дожд. Од сите турнеи, за мене – оваа беше најпосебна“.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Глен Клоуз: Гвинет Палтроу не заслужи Оскар за улогата во „Вљубениот Шекспир“

Објавено пред

Гвинет Палтроу освои Оскар за најдобра актерка во 1999 година за улогата на Виола де Лесепс, измислената љубовница на Вилијам Шекспир („Вљубениот Шекспир“), но Глен Клоуз верува дека Оскарот требало да заврши во рацете на Фернанда Монтенегро („Централна станица“).

Во интервју за „Еј-би-си њуз попкорн“ со Питер Траверс, 73-годишната Клоуз рече: Да бидете номинирани од ваши врсници е нешто најдобро што може да ви се случи. Меѓутоа, никогаш не сфатив како може да споредувате перформанси.

„Се сеќавам на годината кога Гвинет Палтроу победи во конкуренција со неверојатната актерка Фернанда Монтенегро и си помислив: Што? Ова нема никаква смисла“.

Во 1999 година, покрај Гвинет и Фрнанда во категоријата Најдобра актерка беа номинирани и Кејт Бланшет за филмот Elizabeth, Мерил Стрип за One True Thing, и Емили Вотсон за Hilary and Jackie.

Клоус досега имала седум номинации, но сè уште нема освоено „Оскар“. Таа се надева дека нејзината прва победа нема да дојде во 2021 година, бидејќи не би сакала да не може да слави како што треба поради пандемијата на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Утре блокади пред Владата и пред МНР

Ова се историски моменти. Ова се моменти кога се одлучува и за иднината на македонскиот народ, македонската нација и македонската...

Регион7 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија8 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет9 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија13 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија14 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа14 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија14 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија14 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија15 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет16 часа

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија16 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија16 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион16 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион17 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија18 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион19 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион19 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет19 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Досие