Контакт

Забава

Дедо Мраз тргна на патот околу светот

Објавено пред

Дедо Мраз во вторникот го започна својот традиционален пат околу светот за да под секое божикно дрво да остави дарови а во 16 часот по македонско време се наоѓаше над Шангај во Кина, соопшти Командниот штаб на северноамериканската воздушна и вселенска одбрана – NORAD којашто најочекуваниот дедо го следи со помош на својот радарски систем на неговиот 24-часовен пат за кој треба да го обиколи светот и да го посети секое семејство.

По тргнувањето од јужниот Пацифик, санките на Дедо Мраз прво се регистрирани над Нов Зеланд и Австралија, Потоа се упатил кон Азија, од каде што ќе тргне за Блискиот исток, Европа, Африка и Северна и Јужна Америка.

Американскиот противвоздушна одбрана е многу сериозна служба задолжена за заштита на САД и Канада и рано забележување воздушни напади и лансирање нуклеарни проектили. Но како и секоја година досега од 1955 година, нејзините мочни радарски системи и сателити користат и се користат и во „вистински“ цели.

Спротивно на мистериозноста што го опкружува, NORAD дури се впушти и во објаснување на тоа како знае каде се наоѓа Дедо Мраз во секој момент. Станува збор за тоа „црвениот и сјаен нос на собот Рудолф испраќа инфрацрвени сигнали кои ги фаќаат нашите сателити и така го лоцираат“, велат од NORAD.

Ангажирањето на NORAD околу патувањето на Дедо Мраз започна во 1955 година како во рекламата на стоковната куќа „Sears, Roebuck & Co“ децата беа повикани директно да го повикаат на одреден телефонски број.

Меѓутоа, бројот во рекламата содржел и еден погрешно напишан број. Наместо приватниот телефонски број на Дедо Мраз, децата така го добиле бројот на Континенталната команда на воздушната одбрана, претходник на NОRАD.

„Секој повик на тој број обично бил од функционер, министерот за одбрана па дури и претседателот“, вели Стејки Нот, заменичка на командантот во NORAD.

Кога на Бадник вечерта ѕвонело првото дете, на должност бил полковникот Хари Шоуп. „Тенок глас на девојченце запраша ‘Дали е тоа Дедо Мраз?’, појаснува Нот. „Полковникот Шоуп помислил дека некој се шегува со него, но веднаш поразговара со мајката на девојчето и сфатил што се случува“.

Шоуп потoа на својот персонал му наложил на радарот да провери дали има некои сигнали од Дедо Мраз, и така е родена традицијата.

Минатата година NORAD одговорил на повече до 114 илјади телефонски повици. Може да биде следен и преку Twitter, Facebook сметките или електронската пошта на NORAD. Специјалната интернет страница за таа намена ја посетиле 22 милиони луѓе. Децата најчесто прашуваат дали се на списокот на добри или лоши деца и што е потребно да се посвои еден од нордиските елени на Дедо Мраз.

Но разузнавачите не биле тоа што се да не се обидоа да дознаат на кој начин Дедо Мраз воопшто успева да го обиколи целиот свет и да го посети секои дете само за 24 часа.

„Како прво, Дедо Мраз лета со брзина на ѕвездена светлина“, вели Нот, а нејзините колеги дошле до заклучок да времето за Дедо Мраз минува побавно отколку на обичните луѓе. „Неговото обиколување нам можеби ни трае 24 часа, но за Дедо Мраз може да му трае со денови, седмици, дури и со месеци“, поради тоа и може толку брзо да ги изврши својата задача, објаснуваат од NORAD©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Фустан на принцезата Дајана продаден за 280.000 долари

Објавено пред

Принцезата Дајана носела посебно дизајниран фустан на вечера во 1985 година во Белата куќа, кога танцувала со американскиот актер Џон Траволта. Фустанот го купила фондацијата која се грижи за кралската палата, за 280.000 долари.

Фустанот кој го дизајнирал Виктор Еделстин, во темносина боја, со голи рамена, а кој го носела принцезата Дајана, аукциската куќа „Кери Тејлор Оушн“ го ставила на продажба. Вредноста на фустанот е проценета на цифра од 320.750 до 384.900 долари, но бидејќи не го достигнала тој износ, фондацијата понудила да го откупи по аукцијата.

„Продаден е по аукцијата по цена од 220.000 британски фунти. Продавачот е воодушевен и се надевал дека ќе остане во Британија“, навела аукциската куќа.

Фондацијата „Хисторик Ројал Палас“, која се грижи за палатата „Хемптон корт и Тауер оф Лондон“, како и јавните делови на Кесингтонската палата во која некогаш живееше принцезата Дајана, објави дека купила дел од историјата.

„Не само што фустанот ‘Траволта’ е фантастичен пример на луксузно шиење, чија цел била да воодушеви за време на државните посети, туку претставува и клучен момент во приказната за кралската мода во 20 век“, рекла кустосот Елери Лин од „Хисторик Ројал“.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Русите направија „бмв“ управувано од куче

Објавено пред

Момците од рускиот јутјуб-канал „Гаража 54“ се познати по тоа што сакаат да сечат автомобили, да ги преправаат и од нив да прават буквално сè и сешто, како и да ги украсувааат со разни можни додатоци од сопствено производство.

Овој пат автомобилот не бил исечен однадвор, туку внатрешноста на едно старо „бмв серија 3“ ја преправиле така што воланот и другите команди ги преместиле од предното на задното лево седиште.

Кога се увериле дека конверзијата излегла како што ја замислиле, тие го ставиле германскиот овчар Самурај на предното седиште зад оригиналниот волан што не го поместиле, дале гас и се упатиле кон градот.

Прикажи повеќе...

Забава

Полански го обвинува Вајнштајн дека прв го нарекол силувач на деца

Објавено пред

Филмскиот режисер Роман Полански (86) првпат проговори кога уште една жена го обвини за силување и истакна дека медиумите сакаат да го направат чудовиште. За својата ситуација тој го обвини холивудскиот продуцент и сексуален предатор Харви Вајнштајн (67).

Полански во интервју за „Пари мач“ вели дека филмскиот магнат се обидел да го етикетира како силувач на деца за да спречи филмот „Пијанист“ да освои „Оскар“ во 2003 година.

Полански, кој бега од американската правда од 1978 година, по признавањето незаконски сексуален однос со малолетничка, ги отфрла новите обвинувања дека е силувач и ги нарекува апсурдни. Тој апсолутно негира дека во 1975 година ја силувал и претепал француската фотографка Валентин Моние (63) во својата планинска колиба во Швајцарија.

Моние, која тогаш била 18-годишна манекенка и актерка, излезе во јавноста минатиот месец во времето на премиерата на новиот филм на Роман Полански, „Офицер и шпион“.

Полански повеќепати во интервјуто во „Париз меч“ рече дека нејзините обвинувања се ненормални, а потоа го нападна Вајнштајн.

Тој тврди дека тогашниот почитуван продуцент почнал кампања против него за да ја саботира можноста за „Оскар“ за „Пијанистот“ бидејќи филмот претходно освоил шест награди „Бафта“, британски филмски награди. Вајнштајн го туркал својот филм „Чикаго“, кој на крајот освои шест „Оскари“, вклучително и за најдобар филм.

„Тој го ископа мојот случај со Саманта Гимер, тогаш стар 26 години, за кој веќе никој не се грижеше. Неговиот агент за медиуми беше првиот што ме нарече силувач на деца“, вели Полански.

Полански ги обвинува медиумите дека кон него се однесуваат неверојатно насилно.

Тој исто така тврди дека Саманта Гимер страдала повеќе од медиумите отколку од она што тој ѝ го направил.

„Таа и нејзиното семејство страдаа поради тоа што го направив, но тие и понатаму страдаат независно од мене“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на...

Македонија7 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ8 часа

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија9 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ10 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија11 час

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија14 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија14 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет16 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет16 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет17 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија1 ден

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет1 ден

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет1 ден

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа1 ден

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет1 ден

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт1 ден

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Досие