Контакт

Забава

Прва жена гондолиер по 900 години

Објавено пред

По цели 900 години машка доминација меѓу гондолиерите во Венеција, за прв пат се појави жена

По цели 900 години машка доминација меѓу гондолиерите во Венеција, за прв пат се појави жена.

Џиорџија Босколо (23), откако го помина исцрпувачкиот курс и за тоа стекна диплома, стана првата жена – гондолиер.

Курсот заедно со Џиорџија го посетувале уште две жени. Тие, исто така, поминале 400 часови настава, но не ги положиле завршните испити.

Една од нив го обвини Здружението на венецијанските гондоли за сексизам и тврди дека го спречиле нејзиниот обид да влезе во “машката работа“:

Од здружението добила едноставен одговор – дека не е доволно добра да се најде во ист ред со машките колеги.

На шестмесечниот курс Џиорџија научила како да управува со тесниот чамец со едно весло, како да го совлада венецијанските канали, односно како да ја избегнува плимата и опасните струи.

Од сега таа ќе може да пренесува туристи по градот, заедно со своите машки колеги и да отвори нов лист во историјата. Кој е подобар, ќе покаже времето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Франшизата „Трансформери“ се обновува со два нови филма

Објавено пред

Две истовремени сценарија засновани на популарната франшиза „Трансформери“ моментално се во фаза на развој, едното го напиша Џејмс Вандербилт а другото Џоби Харолд, пренесува Варајати.

Деталите зад двете сценарија се нејасни, но извори на таблоидот велат дека тие даваат можност за создавање повеќе приказни во самата франшиза.

Не е познато името на потенцијалниот режисер кој би бил вклучен во проектот, но веројатно е дека ќе има потполно нови улоги во продолженијата.

Вандербилт неодамна ја напиша комедијата Murder Mystery  што се прикажува на Нетфликс, додека Харолд беше извршен продуцент на филмот на Џон Вик: Chapter 3 – Parabellum, а исто така го пишуваше и сценариото за Army of the Dead во режија на Зак Снајдер.

Paramount Pictures претходно има направено шест филмови за Трансформери, од кои пет ги режираше Мајкл Беј.

Прикажи повеќе...

Забава

Веб-страницата „Ранкер“: Џокерот на Хит Леџер омилен филмски негативец

Објавено пред

Корисниците на веб-страницата „Ранкер“ гласаа за 10 омилени филмски негативци на сите времиња. И покрај големите  фикциски имиња од хорор-филмови до икони на Марвеловиот универзум, на врвот на списокот на негативци се најде Џокер, кој беше оживеан во 2008 година од Хит Леџер во филмот „Темниот витез“ на Кристофер Нолан.

Хит Леџер успеа на заколнатиот непријател на Бетмен да му даде тридимензионална слоевитост каква што не се постигнува често, а тоа го препознаа и гледачите и критичарите.

Додека снимал, тој водел дневник исполнет со записи и цртежи, кои му служеле како инспирација за Џокер.

Хит Леџер, австралиски актер, почина во 2008 година по смртоносна мешавина на разни лекови. Тој го загуби животот непосредно по снимањето на филмот „Темниот витез“ и беше постхумно награден за својата верзија на Џокер со многубројни актерски признанија, меѓу кои и „Оскар“ за најдобра споредна машка улога.

Покрај победникот Џокер, на списокот на најголеми филмски негативци на веб-страницата „Ранкер“ се најдоа уште некои познати имиња.

2. Дарт Вејдер – серијал „Војна на ѕвездите“

3. Ханибал Лектор – „Кога јагнињата ќе стивнат“

4. Лорд Волдемор – серијал „Хари Потер“

Прикажи повеќе...

Забава

Џастин Бибер покажа како треба да изгледа новото лого на НБА

Објавено пред

Познатиот канадски пејач Џастин Бибер им се придружи на многу луѓе во светот и бара да се промени досегашното лого на НБА поради Коби Брајант, кој почина на 26 јануари во хеликоптерска несреќа во Калабасас, Калифорнија.

Музичката ѕвезда на „Инстаграм“ објави фотографија на која е прикажано како треба да изгледа новото лого на НБА-лигата, на кое се наоѓа силуетата на славниот Коби Брајант.

View this post on Instagram

#changethelogo

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

„Променете го логото!“, напиша Бибер кусо, но јасно, проследено со десетици илјади коментари и објави во кои луѓето апелираат да се промени логото.

Иницијативата ја поддржа и раперот Ашер Рајмонд, кој сака исто лого на НБА како и Џастин Бибер.

Сегашното лого на НБА-лигата ја има силуетата на славниот Џери Вест, легендата на Лос Анџелес лејкерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион1 час

Сасоли:Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион2 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија2 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните...

Македонија12 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија14 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија14 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија16 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт16 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија17 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија18 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија19 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија21 час

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија21 час

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија22 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ23 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура23 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет24 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет1 ден

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет1 ден

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Досие