Контакт

Забава

Кучето му го изело пасошот

Објавено пред

Еден тинејџер од Висконсин го пропуштил излетот со својот клас во Перу, бидејќи кучето му го изело пасошот!

Еден тинејџер од Висконсин го пропуштил излетот со својот клас во Перу, бидејќи кучето му го изело пасошот!

Имено, семејното куче, едногодишниот златен ретривер Саншајн, го изџвакал аголот на пасошот на 17 годишниот Џон Мејер, заедно со неколку броеви.

Властите на аеродромот О’Хара во Чикаго му кажале дека изедениот документ е во ред, но службениците на Мајами го одбиле и не му дале да се качи на авионот.

Мајер не можел да добие нов пасош за толку кус период, поради што морал да го откаже 12 дневниот излет со својот клас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Фустан на принцезата Дајана продаден за 280.000 долари

Објавено пред

Принцезата Дајана носела посебно дизајниран фустан на вечера во 1985 година во Белата куќа, кога танцувала со американскиот актер Џон Траволта. Фустанот го купила фондацијата која се грижи за кралската палата, за 280.000 долари.

Фустанот кој го дизајнирал Виктор Еделстин, во темносина боја, со голи рамена, а кој го носела принцезата Дајана, аукциската куќа „Кери Тејлор Оушн“ го ставила на продажба. Вредноста на фустанот е проценета на цифра од 320.750 до 384.900 долари, но бидејќи не го достигнала тој износ, фондацијата понудила да го откупи по аукцијата.

„Продаден е по аукцијата по цена од 220.000 британски фунти. Продавачот е воодушевен и се надевал дека ќе остане во Британија“, навела аукциската куќа.

Фондацијата „Хисторик Ројал Палас“, која се грижи за палатата „Хемптон корт и Тауер оф Лондон“, како и јавните делови на Кесингтонската палата во која некогаш живееше принцезата Дајана, објави дека купила дел од историјата.

„Не само што фустанот ‘Траволта’ е фантастичен пример на луксузно шиење, чија цел била да воодушеви за време на државните посети, туку претставува и клучен момент во приказната за кралската мода во 20 век“, рекла кустосот Елери Лин од „Хисторик Ројал“.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Русите направија „бмв“ управувано од куче

Објавено пред

Момците од рускиот јутјуб-канал „Гаража 54“ се познати по тоа што сакаат да сечат автомобили, да ги преправаат и од нив да прават буквално сè и сешто, како и да ги украсувааат со разни можни додатоци од сопствено производство.

Овој пат автомобилот не бил исечен однадвор, туку внатрешноста на едно старо „бмв серија 3“ ја преправиле така што воланот и другите команди ги преместиле од предното на задното лево седиште.

Кога се увериле дека конверзијата излегла како што ја замислиле, тие го ставиле германскиот овчар Самурај на предното седиште зад оригиналниот волан што не го поместиле, дале гас и се упатиле кон градот.

Прикажи повеќе...

Забава

Полански го обвинува Вајнштајн дека прв го нарекол силувач на деца

Објавено пред

Филмскиот режисер Роман Полански (86) првпат проговори кога уште една жена го обвини за силување и истакна дека медиумите сакаат да го направат чудовиште. За својата ситуација тој го обвини холивудскиот продуцент и сексуален предатор Харви Вајнштајн (67).

Полански во интервју за „Пари мач“ вели дека филмскиот магнат се обидел да го етикетира како силувач на деца за да спречи филмот „Пијанист“ да освои „Оскар“ во 2003 година.

Полански, кој бега од американската правда од 1978 година, по признавањето незаконски сексуален однос со малолетничка, ги отфрла новите обвинувања дека е силувач и ги нарекува апсурдни. Тој апсолутно негира дека во 1975 година ја силувал и претепал француската фотографка Валентин Моние (63) во својата планинска колиба во Швајцарија.

Моние, која тогаш била 18-годишна манекенка и актерка, излезе во јавноста минатиот месец во времето на премиерата на новиот филм на Роман Полански, „Офицер и шпион“.

Полански повеќепати во интервјуто во „Париз меч“ рече дека нејзините обвинувања се ненормални, а потоа го нападна Вајнштајн.

Тој тврди дека тогашниот почитуван продуцент почнал кампања против него за да ја саботира можноста за „Оскар“ за „Пијанистот“ бидејќи филмот претходно освоил шест награди „Бафта“, британски филмски награди. Вајнштајн го туркал својот филм „Чикаго“, кој на крајот освои шест „Оскари“, вклучително и за најдобар филм.

„Тој го ископа мојот случај со Саманта Гимер, тогаш стар 26 години, за кој веќе никој не се грижеше. Неговиот агент за медиуми беше првиот што ме нарече силувач на деца“, вели Полански.

Полански ги обвинува медиумите дека кон него се однесуваат неверојатно насилно.

Тој исто така тврди дека Саманта Гимер страдала повеќе од медиумите отколку од она што тој ѝ го направил.

„Таа и нејзиното семејство страдаа поради тоа што го направив, но тие и понатаму страдаат независно од мене“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на...

Македонија7 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ7 часа

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија8 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ9 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија11 час

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија13 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија14 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет15 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет16 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет16 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија1 ден

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет1 ден

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет1 ден

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа1 ден

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет1 ден

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт1 ден

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Досие