Контакт

Забава

„Ер Франс“ ќе им наплатува двојно на дебелите патници

Објавено пред

Францускиот национален авиопревозник Ер Франс од февруари ќе почне да им наплатува по две седишта на дебелите патници, стои во соопштението на компанијата.

Францускиот национален авиопревозник Ер Франс од февруари ќе почне да им наплатува по две седишта на дебелите патници, стои во соопштението на компанијата.

Оваа одлука е донесена од безбедносни причини, а во соопштението се вели дека не е исклучена и можноста на патниците со прекумерна тежина да не им биде дозволено да се качат во авионот.

Претставникот на компанијата, Моник Матзе потврди дека на предебелите патници во цената на билетот ќе им биде вклучена и 75 отсто од цената за второ седиште. Матзе додала дека ова правило ќе важи за оние летови каде седиштата се веќе пополнети.

“Доколку има повеќе слободни места, дополнителниот износ што патниците го платиле за второ седиште ќе им биде вратен по летот”, изјави Матзе.

Одлуката  „Ер Франс“ ја донела од безбедносни причини, односно поради фактот што секој патник, според правилата, мора да има свој потпирачи за рацете, да може да маневрира со седиштето како и да се врзе со сигурносен појас./крај/ин/вм©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Кајли Џенер во леопардово расположение

Објавено пред

Кајли Џенер се пофали со својата „дива“ страна во понеделникот, додека позираше заводливо пред камерата, облечена во хеланки со леопард-принт, во рамки на промоција на нова линија на нејзината козметичка компанија.

„Дива работа“, ја наслови објавата на две фотографии на кои седи во просторија покриена со разни леопард-принтови, од нејзиниот стол до таванот и подот.

Ветеранката на реалната телевизија позира со прилично затегнатите нозе свртени настрана од камерата, истакнувајќи ги своите облини.

„Мојата потполно нова колекција @kyliecosmetics доаѓа на 26!!! Предолго го чекав ова! Многу сум возбудена што конечно е тука !!!“

Додека сè уште нема откриено детали за новата колекција, таа ги советува своите 198 милиони следачи на социјалните мрежи да бидат подготвени доцна денес за откривање на повеќе детали на нејзиниот Инстаграм.

Само 45 минути по објавата, реалити sвездата доби повеќе од 2.1 милиони лајкови и 11. 000 коментари од фановите, кои ја пофалија дека изгледа „феноменално“ во леопард-аутфит.

Прикажи повеќе...

Забава

Синот на Роберт Редфорд почина по долга борба со рак

Објавено пред

Синот на актерската легенда Роберт Редфорд, Џејмс Редфорд, почина на 58-годишна возраст по долга борба со рак на црниот дроб.

Џејмс почина во својот дом во округот Марин, Калифорнија, а веста ја потврди неговото семејство со емотивна објава на социјалните мрежи. Џејмс се борел со примарен склерозирачки холангитис речиси 30 години – ретка автоимуна болест што го погодува црниот дроб. За ракот дознал минатата година кога чекал во болницата за трансплантација.

Портпаролот на неговиот татко Роберт (84), рече:

„Тагата е неизмерна со загубата на дете. Џејмс беше син, сопруг и татко кој ги сакаше сите. Неговото наследство живее преку неговите деца, уметноста, снимањето филмови и посветената страст за зачувување и животната средина”.

„Џејми почина денес. Срцето ни е скршено. Живееше убав живот и многумина го сакаа. Ќе ни недостасува длабоко. Како негова 32-годишна сопруга, јас сум најмногу благодарна за двете убави деца што ги одгледавме заедно. Не знам што би правеле без нив во изминативе 2 години“, напиша неговата сопруга  на „Твитер“.

Борбата на Џејми со здравјето започна како дете кога тој доби две трансплантации на црн дроб во 1993 година. Потоа го основал Институтот за свесност за трансплантација „Џејмс Редфорд“, со цел да ги едуцира луѓето за донирање органи и ткива.

Подоцна, заедно со неговиот татко Роберт, беше коосновач на непрофитниот центар „Редфорд“, чија цел е да продуцира филмови, па дури и да им дава грантови на режисерите кои се фокусираат на животната средина и климата, во надеж дека ќе најдат решение за климатските промени.

Роберт го доби Џејмс од бракот со Лола ван Вагенен, со која беше во брак од 1958 до 1985 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс

Објавено пред

Со продолжување на продукциите во Холивуд, двократниот кандидат за „Оскар“ Вил Смит облече тениски тренирки за да го портретира таткото на две спортски легенди.

Вил Смит се враќа во ликот на таткото на тенисерките Серена и Венус Вилијамс, Ричард Вилијамс, во биографскиот филм „Крал Ричард“ откако продукцијата беше запрена поради Ковид-19.

Во понеделникот, актерот (52) беше забележан во Лос Анџелес додека се враќа на работа за снимање на филмот.

Смит се насмевнува додека оди кон терените за тенис, во бела облека, подготвен за снимање сцена на отворено.

„Крал Ричард“ го следи постариот Вилијамс, кој сега има 78 години, за време на неговите помлади години кога им беше главен тренер на двете ќерки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија2 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија2 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа3 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија3 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа5 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија5 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија5 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет5 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет6 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет6 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија20 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет21 час

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија23 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија1 ден

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет1 ден

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ1 ден

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Досие