Контакт

Бизарно

Австралиски актер застрелан на снимање спот

Објавено пред

Млад австралиски актер смртно е застрелан во понеделникот во текот на снимањето на музичко видео во бар во Бризбеј, соопшти локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува телевизијата ABC, сценариото на групата за клипот на хип-хоп бендот Bliss n Eso предвидувало престрелка во барот „Brooklyn Standard“. Во текот на снимањето еден од младите актери, според сценариото, бил погоден во градите од огнено оружје, но подоцна починал.

Лекарите го прогласиле мажот мртов откако се обидувале цел час да го реанимираат. Членовите на групата Bliss n Eso во моментот на инцидентот не биле на местото на настанот на кој се снимал спотот за нивната песна „Friend Like You“..

Полицијата го карактеризира настанот како „несреќа на работно место“. „Актерот се здобил со рана во пределот на градите и починал“, изјави портпаролот на полицијата Том Армит

Армит додаде дека уште не е познато со каква муниција, боева или маневарска, било наполнето оружјето на актерите. Истакна дека и при истрел со маневарски куршум од блиско растојание, може да се зададат сериозни повреди,

Претходно за овој спот групата на кастингот барала еден Азијат на возраст меѓу 11 и 14 години, белец во триесеттите години кој би бил дилер и еден маж кој би ја толкувал улогата на бездомник.

Хип-хоп групата Bliss n Eso е формирана во 2000 година. Досега издала пет студиски албуми од кои два се искачија на врвот на музичките топ-листи во Австралија./крај/мф/сн

Бизарно

Библијата повлечена од училиштата во Јута: Содржи „вулгарност и насилство“ е образложението

Објавено пред

Училишен округ во американската држава Јута ја отстрани Библијата од основните и средните училишта затоа што содржи „вулгарност и насилство“, пренесува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Овој потег уследи по поплаката од родител дека Библијата (верзијата на кралот Џејмс) има содржини кои се несоодветни за деца.

Републиканската влада на Јута донесе закон во 2022 година со кој се забрануваат „порнографски или непристојни“ книги во училиштата.

Повеќето од книгите кои досега беа забранети се однесуваат на теми како што се сексуалната ориентација и идентитетот.

Забранувањето на Библијата доаѓа во време на поголеми напори на американските конзервативци во државите да ги забранат учењата за контроверзни теми како што се ЛГБТИ+ правата и расниот идентитет. Забрани за одредени книги кои се сметаат за навредливи се во сила и во Тексас, Флорида, Мисури и Јужна Каролина. Некои либерални држави, исто така, забранија книги во некои училишта и библиотеки, повикувајќи се на расна навредлива содржина.

Одлуката во Јута беше донесена неделава од училишниот округ Дејвис северно од Солт Лејк Сити по жалбата поднесена во декември 2022 година. Официјалните лица велат дека веќе ги отстраниле седумте или осумте копии од Библијата што ги имале на нивните полици, истакнувајќи дека текстот никогаш не бил дел од наставната програма на учениците.

Комитетот не го образложи својот потег или кои делови содржат „вулгарност или насилство“.

Според весникот Солт Лејк Трибјун, родителот кој се пожалил рекол дека Библијата на кралот Џејмс „нема сериозни вредности за малолетниците“ бидејќи е порнографска според нашата нова дефиниција“, повикувајќи се на законот за забрана на книги од 2022 година.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Со автомобил по стрмни скали во тесните улички на историскиот медитерански град 

Објавено пред

Интернетот е место каде што можете да видите практично сè благодарение на сеприсутноста на паметните телефони опремени со камера. Така, интернетот е полн со „видео докази“ за различни ситуации во кои не би верувале без нив. Ова е еден таков случај – возачот на „рено меган“ се обидел да се спушти по стрмните скали во центарот на градот на историскиот град.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил во Авила, Шпанија, очигледно на еден од градските плоштади, каде неколку луѓе зачудено и збунето гледале што се обидува да направи возачот.

Видеото започнува кога автомобилот е веќе „заглавен“ на врвот од скалите, па не може да се каже што довело до оваа ситуација. Но овој потег на возачот е нелогичен, најмалку поради една причина – морало да му биде јасно на врвот од скалите дека се прилично стрмни и тесни. Како и да е, возачот решил дека е добра идеја да се спушти по нив.

Снимката е куса и не покажува како излегол возачот, но јасно е дека не било преку вратата.

А дека не е единствен „оптимист“ покажува и оваа фотографија снимена на Санторини во Грција минатиот месец, кога турист заклучил дека сепак може да помине низ сокачето.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Патник во авион направил драма за време на лет оти плачело бебе

Објавено пред

На социјалната мрежа „Тик-ток“ се споделува видео од патник на летот на „Саутвест ерлајнс“ за Орландо, Флорида, кој вреска и арогантно им се однесува на родителите на бебето што плаче.

dobivaj vesti na viber

Бесот на човекот ги остави другите патници во тотална зачуденост. Како што пишува „Дејли мејл“, бебето непрекинато плачело 45 минути.

Неочекуваната ситуација се случила додека авионот бил во воздушниот простор во близина на Палм Бич и не можел да слета поради лошите временски услови.

Поради плачот на бебето, мажот почнал да зборува со повишен глас за тоа како ги платил билетите мислејќи дека ќе добие удобен лет, но не излегло ништо според планот поради вресокот на бебето. Видеото има повеќе од 167.000 прегледи на „Тик-ток“ откога беше објавено вчера.

Кога стјуардот се обидел да ја смири ситуацијата, тој му рекол: „Во ред, затоа што викаш…“, патникот го прекинал и рекол: „И бебето плаче“.

Стјуардот се обидел да му објасни дека е поинаку бидејќи тој всушност е возрасен, но нервозниот патник возвратил: „Дали тој кучкин син доплати за да може да вреска? Ј*** и замолчи.

Снимката е објавена пред два дена.

@mjgrabowski♬ original sound – bad_ideas_galore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија4 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ5 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија6 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија8 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион8 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија10 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија10 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија12 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија12 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија14 часа

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија15 часа

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...

Свет16 часа

Гори енергетска централа во Белгород, дрон фрлил бомба, тврди руски гувернер

Гувернерот на рускиот град Белгород соопшти дека во тој регион избувнал пожар во енергетска централа. Вјачеслав Гладков, гувернерот на Белгород,...

Вести16 часа

Србите десетти ден околу општинските згради во Косово, ситуацијата не се смирува

И денеска Србите се собираат во близина на зградите на локалната самоуправа на северот од Косово, каде што се спречени...

Свет16 часа

Русија тврди дека спречила голема украинска офанзива: „Се обидоа да навлезат таму каде што сме најранливи“

Руските воени власти соопштија дека спречиле голема украинска офанзива во регионот Донецк. „Целта на непријателот беше да ја пробие нашата...

Вести16 часа

Детали за драмата на небото над Вашингтон: пилотот на „цесна“ не реагирал, подигнати воени авиони, го пробиле звучниот ѕид за време на потерата

Воздухопловните сили на САД ги активираа борбените авиони „Ф16,“ за да го гонат лесниот патнички авион „цесна“, кој го наруши...

Македонија16 часа

21 година постоење – ДУИ и фракцијата со одделни прослави

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одбележува 21 година од своето основање. Од раководството на ДУИ соопштија дека организирале панел-дискусија...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници Полјаци излегоа на улица во Варшава на протест против власта

Илјадници Полјаци од целата земја се собраа во Варшава на голем марш на покана на лидерот на опозицијата и поранешен...

Македонија1 ден

Сопственикот на „ДоказМ“ однесен во „Идризово“, сајтот исклучен, доменот сѐ уште во негова сопственост

Марјан Стаменковски од „ДоказМ“ намалената затворска казна, започна да ја издржува во затворот „Идризово“. Истовремено, се уште не е спроведена...

Македонија1 ден

Денови се бројат до одлуката на Врховен дали аболициите од Иванов ќе важат

Иднината на аболициите дадени од експретреседателот Ѓорѓе Иванов ќе се знае пред почетокот на судската ферија, а до крајот на...