Контакт

Естрада

Бијонсе со најмногу Греми номинации

Објавено пред

Американската поп ѕвезда Бијонсе има најмногу номинации за Греми наградите за 2017 година. Бијонсе доби девет номинации, вклучувајќи ги и оние за албум на годината „Lemonade“ и за песна на годината.

Бијонсе која во својата музичка кариера има освоено 20 Греми награди е првата која во иста година е номинирана во категориите поп, рок и ар-ен-би (RnB). Зад Бијонсе која е номинирана во девет категории, се Дрејк, Ријана и Кание Вест кои имаат една номинација помалку.

Американската поп ѕвезда е номинирана во најпрестижните категории за најдобар албум, плоча и песна, а во истите категории номинации доби и Адел.

Во трка по наградата за најдобар албум покрај Бијонсе „Limonade“ и Адел „25“, влегоа и Дрејк „Viwes“, Џастин Бибер „Purpose“ и изненадувањето Стерџил Симсон „A Sailor`s Guide to Earth“.

Дејвид Боуви кој почина во јануари минатата година, за својот последен албум „Blackstar“ доби четири номинации.

Греми наградите ќе бидат доделени на 12.февруари 2017 година во Лос Анџелес. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

(Видео) Популарниот амстердамски бенд My baby на „Д фестивал“

Објавено пред

Од

Атрактивното психоделично-шаманско трио My baby е најновото име што го потврди своето учество на „Д фестивал“.

Стационирани во Амстердам, им беа потребни само три години за да го привлечат вниманието на светската критика, фестивалите и публиката. Денеска нивните настапи во живо се омилени на фестивалските бини во Европа за што сведочат дури шест настапи на гигантскиот „Гластонбери“ и исто толку номинации и награди за најдобар албум и најдобар изведувач во живо.

Сепак, нивниот експресен успех не е случаен. Братско-сестринскиот тандем Шеик ван Дајк (тапани) и Като ван Дајк (вокали) и новозеландскиот гитарист Даниел Џонстон – Да Фриз работеа интензивно и прекувремено да ја достигнат проектираната замисла за креирање возбудлив звук составен од мочуришни блуз и фанки-влијанија, хипнотички битови, треперливи соул-вокали и психоделични гитарски рифови.

Претставувајќи го материјалот од своите 3 албуми (Loves Voodoo!, Shamanaid и Prehistoric Rhythm), концертите на My baby стекнаа репутација на вистински моќно вуду транс-искуство кое го искуси публиката во Европа, Азија, Нов Зеланд, Австралија и во САД. Нивната оригиналната уметничка визија, во која се проникнуваат влијанијата на духовната музика (госпел и вуду-обредите) и шаманските ритуали, најдобро може да се почувствува во живо за што сведочат многуте суперлативи искажани во рецензиите и извештаите за нивните настапи на најпрестижните светски фестивалски и концертни подиуми. Ова лето на 8 јули на главната бина на „Д фестивал“ македонската публика ќе има премиерна шанса да провери зошто музичките професионалци и публиката ги сметаат членовите на My baby за фестивалски must see.

Годинашниот „Д фестивал“ ќе се одржува од 6 до 8  јули во Дојран. Музичката програма веќе брои повеќе од 40 учесници, а листата продолжува секојдневно да се надополнува. Но, тридневниот музички маратон не е единствениот дел од овој уникатен настан, па за време на фестивалот публиката во Дојран ќе има привилегија да биде дел и од раскошната културно-уметничка програма која се одвива на повеќе од 10 фестивалски зони.

Прикажи повеќе...

Естрада

Филмскиот продуцент Вајнстин се изјасни како невин по обвиненијата за сексуална злоупотреба

Објавено пред

Од

Холивудскиот продуцент, Харви Вајнстин, се изјасни за невин по обвиненијата за сексуален напад, во текот на сослушувањетo пред судија во Њујорк.

Вајнстин, кој се брани од слобода со кауција од 1 милион долари, минал покрај толпа новинари пред да седне во судницата за да одговори со “да” или “не” за тоа дали разбира кои се неговите права.

Како што пренесе АП, тој не застанал за да одговара на новинарски прашања, а по 40 минути се вратил во своето возило и заминал.

Неговиот адвокат, Бен Бредман, за новинарите изјавил дека неизбежно е случајот да се одбрани врз основа на она што се дознало од доказите.

„Денеска е првиот ден од процесот, сега ја започнуваме нашата борба. Доколку успееме, можеби нема ни да има судење“, рекол тој, додавајќи дека одбраната ќе се обиде да го убеди обвинителството да се откаже од случајот.

Големата порота минатата недела го обвини Вајнстин поради тужбите од две жени за сексуална злоупотреба.

Прикажи повеќе...

Естрада

Џони Деп им наплатувал на обожавателите по 1.000 долари за фотографија

Објавено пред

Од

Актерот Џони Деп заработи 40 илјади долари од средбите со неговите обожаватели во Москва. Од секоја средба наплатувал по 1.000 долари.

Тој неодамна гостуваше во Русија, каде одржа неколку концерти. Сепак, во јавноста најмногу се зборуваше, не за неговите настапи, туку за неговиот изглед. На социјалните мрежи обожавателите пишуваат дека се загрижени дека актерот можеби е болен. Тие коментираат дека на фотографиите е многу блед и видно ослабен.

Инаку, Џони Деп во 2012 година влезе во Гинисовата книга на рекорди со најголема годишна заработка од 75 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Милошоски: Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлната пресуда за Поткуп

Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлна пресуда за Поткуп, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција во Собранието....

Македонија23 минути

Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија44 минути

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза и ја напуштија седницата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието побараа пауза по што ја напуштија седницата. Претходно, од 109 гласа, со 69 „за“...

Македонија53 минути

Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија53 минути

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија1 час

Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија4 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија15 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија15 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија16 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија20 часа

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија20 часа

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија22 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија23 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија23 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија1 ден

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика1 ден

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија1 ден

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Досие