Контакт

Hitech

Гугл ги брише сите стари кориснички сметки во петок

Објавено пред

Од 1 декември, Гугл ќе ги избрише сите стари и неактивни Гугл сметки, односно оние што не биле користени најмалку две години. Така, е-поштата, односно гмаил и другите содржини, како што се фотографиите, записите во календарот, контактите и документите од дискот, ќе бидат избришани, во согласност со новата политика на компанијата. Чистењето на целиот систем има за цел да ги заштити корисниците од безбедносни закани, како што се спам, фишинг измами и кражба на сметки, објаснува Гугл.

dobivaj vesti na viber

Гугл ги брише неактивните сметки од својот систем бидејќи, како што велат, „поголема е веројатноста да бидат компромитирани“. Ненадгледуваните сметки често се потпираат на стари или повторно употребени лозинки, имаат помалку безбедносни проверки од корисниците и имаат 10 пати поголема веројатност да немаат поставено двофакторна автентикација, покажуваат внатрешните податоци на Гугл.

Кога сметката е компромитирана, „може да се користи за се, од кражба на идентитет до спам или дури и злонамерна содржина“, се вели во соопштението на компанијата за промената на политиката.

Гугл ќе започне со укинување на неактивни сметки на 1 декември 2023 година, според известувањето што тие самите го објавија на страницата. Ќе започне со елиминирање на сметките што луѓето ги создале, а потоа никогаш повеќе не ги посетиле.

Според новата политика на Гугл, „ако сметката на Гугл не била користена или најавена најмалку 2 години, сметката и нејзината содржина, вклучително и содржината во Гугл Воркспејс (Гмаил, Докс, Драјв, Мит, Календар) и Гугл Фотос“ можат да бидат избришани.

Сепак, новите правила важат само за личните сметки на Гугл, што значи дека училишните или работните сметки не се засегнати. Дополнително, Гугл нема да ги отстрани сметките што прикачувале видеа на Јутјуб или имаат активни претплати на апликации или услуги за вести, според новата политика на компанијата.

Пред бришењето, корисниците ќе добијат „повеќе известувања“ дека нивните сметки ќе бидат укинати пред тоа навистина да се случи, се вели во соопштението на компанијата.

Секој со стара сметка што сака да спречи нејзино бришење може да се најави и да користи една од алатките на компанијата, како што се Гмаил, Гугл Драјв, Гугл Фотос и Гугл Плеј.

Дејствата што ќе му сигнализираат на Гугл дека е активен вклучуваат читање или испраќање е-пошта, користење на Гугл драјв, гледање видеа на Јутјуб, преземање апликација од продавницата на Гугл Плеј, користење на Гугл Срч, користење најава на Гугл за пристап до апликација од трета страна или услуга.

Hitech

Цукерберг реши да го предизвика „Икс“ на Маск, објави колку корисници има

Објавено пред

Апликацијата „Тредс“, алтернативата на Мета за „Икс“, сега има 130 милиони месечни активни корисници, рече извршниот директор Марк Цукерберг додека ги презентираше резултатите од првиот квартал на матичната компанија на „Фејсбук“.

dobivaj vesti na viber

Тоа значи дека социјалната мрежа Threads доби околу 30 милиони нови корисници во рок од три месеци. Мета ја лансираше апликацијата во Европската унија во декември, пет месеци откако беше лансирана во други делови на светот.

Цукерберг отсекогаш велел дека „Тредс“ има потенцијал за повеќе од милијарда корисници. Тој нагласи дека сега се користи повеќе отколку за време на првичниот краткорочен налет кога беше лансиран минатото лето. „Тредс“ е сè уште мал во споредба со другите платформи на „Мета“.

„Фејсбук“ сега има 3,07 милијарди активни корисници месечно. Секој месец, 3,19 милиони корисници пристапуваат до барем една апликација „Мета“, која исто така ги поседува „Инстаграм“ и „Ватсап“. „Тредс“ е меѓусебно поврзан со „Инстаграм“ и затоа може да се базира на постоечките врски помеѓу стотици милиони корисници.

Прикажи повеќе...

Hitech

(Видео) „Твитер“ преплавен со реакции за чипот на Маск: „Одам да живеам во пештера“

Објавено пред

Илон Маск објави дека неговата компанија „Неуралинк“ првпат успешно вградила еден од своите безжични чипови во човечки мозок и – интернетот има многу да каже. Милијардерот на „Икс“ објави дека производот ќе се вика „телепатија“.

dobivaj vesti na viber

Тоа треба да овозможи да се контролира нечиј мобилен телефон или компјутер – со размислување. Неговата објава предизвика многубројни реакции на социјалните мрежи, а многумина ги потсети на филмови како „Матрикс“.

„Научнофантастичен хорор“, „Илон не ти е пријател“, „Одам да живеам во пештера“, „Дали работи на рецепт?“, „Хорор“, се дел од коментарите.

Секако, создадени се куп мемиња.

Прикажи повеќе...

Hitech

Руски хакери го нападнаа Мајкрософт, штетата допрва ќе се брои

Објавено пред

Mајкрософт вчера објави дека група спонзорирана од Русија на 12 јануари упаднала во нејзините корпоративни системи и украла некои мејлови и документи од сметките на нејзините вработени.

dobivaj vesti na viber

Американската компанија соопшти дека руската хакерска група можела да пристапи само до „многу мал процент“ од корпоративните сметки за е-пошта на Мајкрософт, вклучувајќи ги членовите на повисокото раководство и вработени во кибер безбедноста, правните и други функции.

Истражувачкиот тим за закани на Мајкрософт рутински истражува хакери од национални држави, како што е рускиот „Миднајт Близард“ (Midnight Blizzard), за којa велат дека е поврзанa со упадот.

Руската хакерска група, позната во индустријата за кибер безбедноста како „Нобелиум“ (Nobelium), или „Миднајт Близрад“, користела „напад за хакирање на лозинка“ почнувајќи од ноември 2023 година за да ја пробие платформата на Мајкрософт, објави компанијата во пост на својот блог.

Хакерите ја користат оваа техника за да се инфилтрираат во компаниските системи со користење на иста лозинка на повеќе сметки.

Руската амбасада во Вашингтон и Министерството за надворешни работи не одговорија веднаш на барањето за коментар.

Мајкрософт соопшти дека го истражувал инцидентот и ја запрел злонамерната активност, блокирајќи го пристапот на актерот за закана до неговите системи.

„Овој напад го истакнува континуираниот ризик за сите организации од актери со закана од национални држави, како што е „Миднајт Близард“, соопшти компанијата.

Оттаму додаваат дека нападот не е резултат на ранливост во неговите производи или услуги.

„До денеска нема докази дека актерот на заканата имал пристап до корисничката средина, производствените системи, изворниот код или системите за вештачка интелигенција“, наведуваат од компанијата.

Обелоденувањето на Мајкрософт следи по новото регулаторно барање имплементирано во декември од страна на американската Комисија за хартии од вредност (SEC) со кое се бара од јавните компании веднаш да обелоденат кибер инциденти.

Засегнатите компании мора да поднесат извештај за влијанието на хакирањето во рок од четири работни дена од откривањето на инцидентот, откривајќи го времето, обемот и природата на прекршувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија8 часа

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија9 часа

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет10 часа

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет13 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет15 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија16 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија17 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија17 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија17 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија1 ден

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија1 ден

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ1 ден

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија1 ден

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија2 дена

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија2 дена

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија2 дена

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија2 дена

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија2 дена

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...