Контакт

Hitech

Остар пад на продажбата на „ајфон“ во Кина

Објавено пред

Продажбата на „ајфон“ на „Епл“ во Кина падна 24 отсто во првите шест недели од оваа година во споредба со почетокот на 2023 година, според истражувачката компанија „Контерпоинт“, како одраз на се посилната конкуренција.

dobivaj vesti na viber

Американскиот технолошки гигант се соочува со жестока конкуренција од кинеските ривали. Така, продажбата на „хуавеј“ скокнала 64 отсто во истиот период, се наведува во извештајот.

Ниту „Ајфон“ ниту „Хуавеј“ веднаш не одговорија на барањето на Би-би-си за коментар на податоците.

Покрај обновениот раст на продажбата на „хуавеј“ во сегментот на поскапи телефони, „Епл“ е под притисок и од агресивната ценовна политика на кинеските „Опо“, „Виво“ и „Ксијаоми“, напиша Менгменг Џанг од „Контерпоинт рисрч“.

Според извештајот, падот на кинескиот пазар во целина е седум проценти. Кина е еден од најголемите пазари на „Епл“.

„Хуавеј“ со години е измачуван од американските санкции, но неговата продажба порасна кога во август минатата година ја лансира серијата 5Г-мобилни телефони „мате 60“, што ги изненади аналитичарите бидејќи му беше забранет пристапот до клучните чипови и технологијата потребни за 5Г-мобилен интернет.

Заедно со „Хуавеј“, само „Хонор“ забележа раст на продажбата меѓу првите пет брендови, според извештајот на „Контерпоинт“. Според „Контерпоинт“, „Виво“, „Ксијаоми“ и „Опо“ продале помалку мобилни телефони отколку во првите шест недели од 2023 година.

Извештајот исто така покажа дека уделот на „Епл“ на кинескиот пазар на паметни телефони паднал на 15,7 отсто од 19 отсто минатата година, што значи дека паднал од второто на четвртото место.

„Хуавеј“ се искачи на второто место, со пазарен удел од 16,5 отсто, речиси двојно повеќе од пред една година.

„Виво“ ја задржа позицијата на производител со најмногу продадени мобилни телефони и покрај падот на продажбата од 15 проценти.

Hitech

WhatsApp добива уште една промена

Објавено пред

Многу труд се вложи за подобрување на WhatsApp статусите во изминатите неколку месеци.

dobivaj vesti na viber

Во последниот обид да се подобри оваа функција, апликацијата сега го подобрува начинот на рангирање на статусите.

Според WABetaInfo, ажурирањата на статусот наскоро ќе биде подредена врз основа на популарноста и важноста на контактите.

Поточно, поголема е веројатноста да видите нови Статуси од луѓе со кои разговарате често и неодамна, оние кои се онлајн и Статуси што ќе истечат.

Ова ажурирање носи и други суптилни промени. Како прво, временските ознаки на ажурирањата на статусот најверојатно ќе исчезнат, а важните контакти може да се разликуваат помеѓу уредите бидејќи овие податоци за приоритизација се зачувани на уредот, а не на серверите на WhatsApp.

Генерално, оваа промена не треба да влијае на корисниците кои ги гледаат сите Статуси одеднаш, додека треба да го поедностави искуството за оние кои разговараат само со неколку луѓе истовремено.

Ажурирањето моментално е достапно за бета-тестерите, а не е познато кога ќе биде објавено на глобално ниво.

Прикажи повеќе...

Hitech

Вештачката интелигенција на „Гугл“ дава луди одговори, овие се најсмешните

Објавено пред

„Гугл“ ги советува корисниците да пушат за време на бременоста, да готват со лепак и да јадат камења.

dobivaj vesti na viber

Имено, некогаш најдоверливата алатка за пребарување неодамна претрпе значителна промена ставајќи го AI Overview, односно одговорите базирани на вештачка интелигенција, над другите резултати од пребарувањето за многу прашања.

Иако ова не е добро за издавачите кои заработуваат од луѓето што кликнуваат на нивните интернет-страници, тоа е уште полоша вест за корисниците бидејќи им се сервираат целосно лажни информации.

Ова се некои од најсмешните одговори што вештачката интелигенција на „Гугл“ ги дава на прашањата на корисниците.

„Можете да го оставите кучето во жешко возило“.

„1919 беше пред 20 години“.

„Лекарите препорачуваат да пушите 2-3 цигари дневно за време на бременоста“.

„Додадете лепак на пицата за да се залепи сирењето“.

„САД имаа тројца претседатели муслимани. Првиот е Барак Обама“.

„Прекарот на кошаркарот Крис Пол е Детска Порнографија“.

Откога ваквите примери се проширија на социјалните медиуми, “Ен-би-си њуз“ спроведе свој експеримент и откри дека вештачката интелигенција на „Гугл“ навистина обезбедува лажни информации како одговор на едноставни прашања.

„Примерите што ги видовме, генерално, се многу необични прашања и не го претставуваат искуството на повеќето луѓе со користење на пребарувањето. Големиот број одговори на вештачката интелигенција обезбедуваат висококвалитетни информации со линкови за да копаат подлабоко во мрежата“, рече портпаролот на „Гугл“ во изјава.

„Спроведовме опширно тестирање пред да го лансираме ова ново искуство за да се осигуриме дека одговорите на вештачката интелигенција ги исполнуваат нашите стандарди за висок квалитет. Онаму каде што нашите политики беа прекршени, презедовме акција и ги користиме овие изолирани примери додека продолжуваме да ги усовршуваме нашите системи“, додаде тој.

Тешко е да се процени колку често се сервираат лажни одговори на корисниците. Одговорите постојано се менуваат и тешко е да се каже што е реално, а што лажно на социјалните мрежи. Некои корисници на „Гугл“ создадоа решенија за целосно да ја избегнат новата функција AI Overview.

Прикажи повеќе...

Hitech

WhatsApp подготвува корисна промена

Објавено пред

Повикувањето луѓе на WhatsApp ќе стане многу полесно.

dobivaj vesti na viber

WhatsApp развива нова функција која ќе ви овозможи да повикувате луѓе директно од апликацијата, без претходно да ги зачувате како контакти во вашиот телефон, објави веб-страницата WABetaInfo.

Како што е наведено, оваа функција е достапна за тестирање на оние кои ја имаат бета апликацијата за Android, верзија 2.24.9.28.

Најверојатно, додава WABetaInfo, интернет податоците ќе се користат за повикување на овој начин, што значи дека повиците ќе бидат поевтини отколку кога ќе повикате некого во странство користејќи го „традиционалниот“ метод.

Сè уште нема детали за тоа кога оваа функција би можела да биде достапна за корисниците ширум светот, но обично не треба многу време откога ќе се појави во бета верзија.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура2 часа

Љутков: Мораме да ја вратиме националната култура и да ги направиме работниците во културата повторно горди на својата професија

„По предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Централниот и Извршниот комитет донесоа одлука со која сум предложен за министер...

Македонија2 часа

Миле Јанакиески од денеска на слобода, по шест години излегува од затвор

По шест години во затвор, на слобода излегува Миле Јанакиески. Тој во периодот од 13.11.2018 година до 17.6 2024 неколкупати...

Македонија3 часа

Мисајловски: Силно ќе се заложам за модернизација на Армијата и засилување на борбената готовност

Сакам да се заблагодарам пред сѐ на нашиот македонски народ за огромната поддршка што ни ја даде на изборите за...

Свет3 часа

Најмалку 13 загинати во судир на воз во Индија

Најмалку 13 лица загинаа во судир на патнички и товарен воз во источната индиска држава Западен Бенгал, соопшти денеска полицијата....

Македонија3 часа

Николоски по предложувањето за министер: Како што го кренавме ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја кренеме и Македонија

Би сакал да му се заблагодарам на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден Претседател на Владата Христијан Мицкоски за укажаната доверба...

Регион4 часа

За една недела тројца исчезнати туристи пронајдени мртви на грчките острови

За само една недела тројца исчезнати туристи се пронајдени мртви на грчките острови, јавија грчките медиуми. Турист од САД кој...

Македонија4 часа

Мицкоски за предлог-составот за влада: Имаме амбициозен план за реформи и проекти, чија реализација ќе почне од првиот ден

Мандатарот за состав на влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет4 часа

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од...

Македонија14 часа

Тошковски по предлогот да биде министер: Ја прифаќам одлуката која за мене е голема одговорност и обврска кон сите вас

Досегашниот министер за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, е предлогот за истата оваа функција во новата влада. „Вечерва...

Македонија16 часа

Мицкоски ги соопшти петнаесетте предлози со имињата на министри во неговата влада

Мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција ги соопшти имињата за кадровските решенија во...

Македонија17 часа

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заседаваат за кадровскиот состав од партијата

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска заседаваат за кадровскиот состав од партијата за владата што ќе го предложи мандатарот...

Европа21 час

Германската полиција уби навивач кој со секира влегол во фан-зоната на Европско првенство (ВИДЕО)

Германската полиција во Хамбург имаше полни раце работа. Во градот каде хрватската фудбалска репрезентација ќе го одигра следниот натпревар на...

Македонија21 час

Силјановска-Давкова од Швајцарија: Тековната војна во Украина нè засега сите нас

Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што викендов се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн...

Европа22 часа

Четворица загинати во страшна сообраќајка во Грција, пожарникарите го сечеа возилото за да ги извадат телата (ВИДЕО)

Во сударот меѓу автобус и автомобил, што се случи денес наутро пред Токсотес Ксанти, на стариот национален пат Ксанти-Кавала во...

Регион24 часа

Црвен аларм за туристите на Јадранот: месојадни црви забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во Италија

Месојадни црви се забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во италијанските региони Сицилија, Калабрија и Апулија. За туристите...

Свет1 ден

Затворениците кои држеа затворски чувари како заложници во градот Ростов се убиени

Руските безбедносни сили влегоа во притворниот центар на југот на Русија и ликвидираа шест затвореници кои ги држеа двајцата затворски...

Свет1 ден

Затворениците вооружени со ножеви во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници

Обвинети во истражниот центар во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници, соопштија денеска руските власти, цитирани од британските...

Македонија1 ден

Македонски концепт од Украина: Куќата на Крсте Петков-Мисирков ќе добие нова меморијална плоча на македонски јазик со македонско знаме

Делегација на политичката партија Македонски концепт, предводена од претседателот на партијата Петар Богојески и потпретседателот Самуел Наумовски-Викиус, остварија средба со...

Македонија1 ден

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса и се опасност за минувачите по тротоарот на булеварот Илинден во ценатор...

Македонија1 ден

Радост, љубов, хармонија и мир посака Силјановска-Давкова по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам

Претседателката Гордана Силјановска-Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис-ул-улема х....