Контакт

Hitech

iPhone-те станаа ‘шпионфони’

Објавено пред

Последните надградувања ги претворија паметните телефони iPhone на американскиот технолошки гигант Apple во уникатни „шпионфони“, пишува британскиот весник The Daily Mail, потпирајќи се на оцената на водечкиот во Велика Британија експерт во сферата на компјутерските технологии, професорот Ноел Шарки, истовремено и активист за неприкосновеноста на приватноста.

dobivaj vesti na viber

Според оцените на професорот Ноел Шарки, сегашните способности на уредот за следење на однесувањето и навиките на луѓето станале „застрашувачки“. Станува збор за во последните верзии на апаратот интегрираните оперативни системи за мобилните уреди на Apple – iOS7 и iOS8, механизми кои го регистрираат секое преместување на сопствениците управувани со податоците од електронскиот софтвер. Тие го регистрираат, меѓу другото, и секој влез и излез, како и зачестеноста на посетите. Весникот ги опишува овие можност како „скриен систем за следење“.„Тоа е шокантно. Секое место, на коешто ќе појдете, каде што ќе пазарите, ќе консумирате пијалак, сето тоа се запишува. Тоа е едноставно сонот на секој адвокат во бракоразводните парници. Но она што ме плаши е степенот до кој тоа е тајно“, истакнува Шарки. Од своја страна, репортерот на The Daily Mail, Бен Спенсер, забележува дека програмот „тивко воведен од Apple пред една година“, го регистрира „точното време кога сте дошле или заминале до работа, каде сте купиле, како и каде претпочитате да одите во шопинг“.Функцијата „Чести локации“ имплементирана во најновите верзии на оперативниот системи од Apple се автоматски. За да се ограничи обемот на податоци, потребно е да се постави уредот на пет нивоа („тоа е причината зошто за тоа малку се знае“, забележува весникот), односно да се направи низа чекори. Потребно е да се исчисти „историјата“ во дадениот раздел (таа веднаш се прикажува на мапата, по градови и региони), како и да се одобри „Подобрување на мапата“, по што се деактивира „Чести локации“, се истакнува во прилогот на весникот.Се прецизира дека направените чекори „не го стопираат собирањето податоци“, тие едноставно престануваат да се зачувуваат на картичката“. За да се запре процесот на собирање ќе треба да се исклучат сите услуги во врска со локацијата (Location Services) а тоа ќе го лиши корисникот од моќноста за користење на мапираните програми на уредот.Како што инсистираат од Apple, информацијата „го напушта уредот“ само со согласност на корисникот, кој користи „подобрување на сервисот за мапирање“, се додава во написот. Меѓутоа, професорот Шарки предупредува дека доколку падне во „туѓи раце“, таквите информации можат да бидат моќни а понекогаш и опасни инструменти. Активистот за неприкосновеноста на приватноста стравува дека пристапот до таквите податоци кога се „копа“ по телефонот, можат да ги добијат, на пример, шефот, љубоморната сопруга или, пак, може да бидат одземени од страна на полицијата./крај/мф/сн

Извор: The Daily Mail©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Hitech

Денеска се гаси „Интернет експлорер”

Објавено пред

„Мајкрософт” ја исклучува својата програма „Интернет експлорер” по 27 години. Од денеска, „Мајкрософт” ќе престане да обезбедува техничка поддршка за најновата верзија на прелистувачот, „Интернет експлорер 11″.

dobivaj vesti na viber

Компанијата пред повеќе од една година објави дека „Експлорер“ ќе биде отстранет од повеќето верзии на оперативниот систем Виндоус 10. Не беше вклучен ниту во нејзината надградба на Виндоус 11, објавена минатата година.

„Интернет експлорер” првпат се појави во 1995 година како дел од оперативниот систем Виндоус 95. Во 2016 година,„Мајкрософт” престана да го развива на сметка на својот нов прелистувач „Еџ”.

„Експлорер“ порано беше најкористениот интернет-прелистувач, а врвот го достигна во 2003 година со 95% удел на пазарот.

Неговата употреба е значително намалена со лансирањето на други прелистувачи и зголемената популарност на мобилните оперативни системи како „Андроид” и „ИОС” кои не поддржуваат „Интернет експлорер”.

Прикажи повеќе...

Hitech

Нова мобилна апликација со која ќе ги следите само оние вести што ве интересираат

Објавено пред

Апликацијата my newz овозможува да ги следите најновите и актуелни вести од преку 250 македонски извори со посебна можност да одберете свои омилени медиуми и категории.

dobivaj vesti na viber

Новата мобилна апликација ви овозможува: Да се информирате брзо, селектирано, проверено и релевантно, да не губите време барајќи ги вестите што ве интересираат, да не прелистувате реклами што ве нервираат, да биде главен и одговорен уредник на вашите вести, да креирате сопствени категории спoред вашите интереси, да ги сочувате вестите и да ги прочитате подоцна.

И можеби најважното – со селекција на вести од релевантни медиуми, апликацијата ве штити од лажни вести.Доколку не сакате спорт, во апликацијата нема да има вести поврзани со спортот, ако политиката ви е напорна, повеќе нема да читате за дневнополитички настани.

Со само неколкуклика ќе го создадете вашиот персонализиран е-весник и во него секојдневно ќе ги следите единствено информациите од категориите и изворите кои вие ќе ги одберете.

Бесплатна, лесна и едноставна за употреба и со само неколку клика my newz ќе стане вашето единствено место во потрага по тоа што ве интересира.Апликацијата my newz е развиена со помош и поддршка од програмата за кофинансирање на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР).

Оваа апликација е единствена во светот по своите карактеристики и може да се преземе од PlayStore, додека iOS верзијата ќе биде достапна до средината на февруари

Прикажи повеќе...

Hitech

(Видео) Јапонски телевизор за лижење: Со сликата доаѓа и вкус

Објавено пред

Јапонски професор развил прототип на ТВ-екран кој може да се лиже и кој може да имитира различни вкусови на храна, што наводно е уште еден чекор кон создавање мултисензорно искуство на гледање.

dobivaj vesti na viber

Уредот наречен „Taste the TV“ (TTTV) користи 10 канистри со различни вкусови кои во различни комбинации создаваат вкус на одредена храна. Примерокот на вкусот потоа се нанесува на површината на екранот за да може гледачот да го „вкуси“ јадењето претставено на телевизорот.

Во време на пандемија, овој тип на технологија може да го подобри начинот на кој луѓето се поврзуваат и комуницираат со надворешниот свет, вели Хомеј Мијашита, професор на Универзитетот Меиџи во Токио.

Мијашита вели дека направил прототип на TTTV во текот на минатата година и дека правењето комерцијална верзија би чинело околу 700 долари.

Потенцијалната употреба на оваа технологија би можела да биде за курсеви на далечина за готвачи и сомелиери, или за разни игри и квизови за дегустација, вели професорот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

КЗБ за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава препорачува изолација и епидемиолошко следење

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија6 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа6 часа

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ7 часа

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет7 часа

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија9 часа

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија13 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија14 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа14 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет14 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија16 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет16 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет17 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет17 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет17 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет17 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет1 ден

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет1 ден

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија1 ден

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија1 ден

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...