Контакт

Наука

Умре Томас Старзл, еден од пионерите на трансплантација на органи

Објавено пред


Американскиот лекар Томас Старзл, еден од пионерите на транплантацијата на органи, почина на возрест од 90 години, објави во неделата неговото семејство.

Старзл починал во саботата во неговиот дом во Питсбург, градот во кој е универзитетот на кој тој работеше.

Старзл ја изврши првата успешна трансплантација на црн дроб во светот во 1967 година, како и првата симултана операција на срце и црн дроб во 1984 година.

Покрај тоа, учествуваше и во развојот на имуносупресиви, лекови за превенција на отфрлањето на органите, кои овозможија многу поширока примена на трансплантацијата на органите./крај/мф/сн

Забава

Децата со маларија им мирисаат послатко на комарците

Објавено пред

Од

Децата заразени со маларија произведуваат мирис што привлекува комарци и може да бидат нова цел во напорите за контрола на ширењето на паразитот кој убива половина милион луѓе годишно, покажува најновата студија на научниците од Лондонската школа за хигиена и тропска медицина (ЛСХТ).

Британските истражувачи приклучија електроди на антените на комарците, еквивалент на нивниот нос за да го измерат нивниот интерес за примероци од мириси на нозете од децата. Тие откриле дека примероците за кои комарците биле најзаинтересирани и ги нагризале биле од деца со маларија.

Тимот го анализирал хемискиот состав на сите 117 примероци од миризби и утврдил дека групата маларија била особено висока во групата хемиски соединенија наречени алдехиди.

Значајно е тоа што децата што имале највисоко ниво на паразитот што предизвикува маларија имале особено високи нивоа на клучните алдехидни соединенија во нивната пот.

„Ова е првпат да се изучува мирис на кожата на луѓето што се природно инфицирани со маларија. Покажавме дека кај луѓето со маларија се менува производството на клучни испарливи хемикалии од страна на кожата и овој нов заразен мирис се чини дека е попривлечен за комарците“, рече водечкиот автор на студијата, д-р Али Робинсон.

Според студијата, маларијата делумно се развива кај човекот или кај друг животински вид, но бара женски комарец за да го комплетира својот животен циклус.

Прикажи повеќе...

Забава

Научниците откриле нов ензим што јаде пластика

Објавено пред

Од

Научниците случајно развиле ензим што може да го јаде пластичниот отпад кој може да се искористи во борбата против еден од најлошите проблеми со загадувањето во светот, објави Си-ен-ен.

Истражувачите од британскиот Универзитет во Портсмут и Националната лабораторија за обновлива енергија на САД (NREL) ја откриле структурата на природниот ензим што се наоѓа во центарот за рециклирање отпад пред неколку години во Јапонија.

Тие велат дека ензимот Ideonella sakaiensis 201-F6 е способен да јаде полиетилен терефталат, кој беше патентиран како пластика во 40-тите и се користи во милиони тони пластични шишиња.

Целта на научниците била да ја проучат неговата структура, но тие случајно дизајнирале ензим што е уште подобар за разложување на ПЕТ-пластиката.

„Ние се надевавме дека ќе ја одредиме неговата структура за да помогнеме во протеинскиот инженеринг, но завршивме чекор подалеку и случајно изградивме ензим со подобрени перформанси при разложување на овие пластики“, рече водечкиот истражувач на NREL, Грег Бекам.

Откритието би можело да резултира со решение за рециклирање за милиони тони пластични шишиња направени од ПЕТ, кое моментно трае стотици години во животната средина, објави Универзитетот во Портсмут на својата веб-страница.

Прикажи повеќе...

Забава

„Тесла“: Возилото што се удри во Калифорнија, било вклучено на автопилотско возење

Објавено пред

Од

Производителот на електрични автомобили „Тесла“ соопшти дека возилото кое доживеа фаталната несреќа во Калифорнија, било вклучено на автоматски режим, што пак од друга страна, подигна дополнителни прашања за безбедноста на технологијата на авто-возењето, објави Би-Би-Си.

Еден од моделите X на компанијата, минатата недела се удри во бетонска бариера на патот и се запали. Од „Тесла“, велат дека 38-годишниот возач, кој починал кратко по ударот, брзо пред несреќата, го активирал автопилотот. Но не објаснија дали системот ја детектирал конкретната бариера.

“Возачот добил неколку визуелни и едно звучно предупредување претходно во возењето. Рацете на возачот не биле на воланот шест секунди пред ударот. Возачот имал околу пет секунди и 150 метри непречен поглед на конкретниот бетон.. но записите на возилото покажуваат дека не е преземено никакво дејство” се вели во соопштението на веб-страницата на компанијата.

Автоматскиот системот на „Тесла“ може да сопира, забрзува и управува самостојно под одредени услови, но е класифициран како систем за помош на возачот, не е наменет да работи самостојно, поради што, возачот треба да има постојано раце на воланот.

Во 2016 година, возач на возило на „Тесла“ загина на Флорида, кога неговиот автомобил не успеа да забележи камион кој го преминал патот.
Тоа ја навело компанијата да воведе нови безбедносни мерки, како што е исклучувањето на автопилотот и доведување на автомобилот до прекин, доколку возачот долго време не ги ставил рацете на воланот.

Несреќата во Калифорнија се случува во многу тешки моменти за автопилотската технологија. Претходно овој месец, на „Убер“ му беше забрането да ги продолжи тестирањата за автопилотско возење во сојузната американска држава Аризона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија21 час

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија21 час

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион22 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија22 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија22 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет22 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие