Контакт

Забава

Новото работно време го загрозува Мачу Пикчу

Објавено пред

Предлогот да се продолжи „работното време“ на Мачу Пикчу, односно времето во кое посетителите може да направат обиколка на ова древно место, отвори нова дебата за тоа дали туристите може да му наштетат на светиот град на Инките.
 

Рене Конча Лесама, гувернер на регионот Куско, предложил ново време во текот на кое посетителите би можеле да направат обиколка во градот на древните Инки и тоа во две смени, од 08 до 13 и од 13 до 20 часот.

 

Така бројот на туристи би се зголемил двојно, пренесува Daily Telegraph, повикувајќи се на податоци од сајтот Peru21. Моментно ова свето место, заштитено од страна на УНЕСКО, го посетуваат 2.500 туристи дневно, кои својата посета мора однапред да ја резервираат.

 

Меѓутоа, овој предлог во Јужна Америка наиде на остри критики, баш како и предлогот за изградба на аеродром во близина на Мачу Пикчу, кој би можел да прими авиони до големина на моделот А380.

 

Крис Мос, автор на повеќе туристички водичи за Перу, добро е запознаен како со културното богатство на земјата, така и со желбите на посетителите.

 

„Перу би требало да размислува за популаризација на други места, како на оние наследени од Инките, така и на оние кои не се во знакот на тој древен народ“, смета Мос издвојувајќи ги Чокекирао, Морај и Хуака дел Сол. На тој начин, наведува, би се намалил бројот на оние кои исклучиво сакаат да го посетат Мачу Пикчу.

 

„Поголемиот број на стапала кои би оделе на тоа тло би можело дополнително да го оштети ова место“, смета тој.

 

Стјуарт Вашингтон, шеф на туристичката организација Jorney Latin America наведува дека ситуацијата сé уште е неизвесна и не прецизирал дали работното време ќе биде продолжено.

 

„Моментно времето за посета е од шест часот наутро, за оние кои сакаат да го набљудуваат магичното изгрејсонце, до 17 часот, токму на време да се фати возот за градот Куско“, објаснува тој, изразувајќи загриженост дека новото работно време би можело да ги загрози Мачу Пикчу.

 

УНЕСКО најави дека за продолженото работно време ќе разговара дури кога предметот официјално ќе се најде пред Комитетот за заштита на светските градини.

 

Последниот извештај за Мачу Пикчу од 2012 година содржи одредници според кои ова место наскоро би било прогласено за официјално загрозено, за да се заострат мерките за заштита и подобрување на состојбата во која се наоѓа.крај/мф/сд

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Денес е Светски ден на чоколадото, почестете се со мус од само 3 состојки

Објавено пред

Денес е Светски ден на чоколадото, по тој повод за сите љубители на чоколадото еве еден едноставен рецепт од само неколку состојки што е совршен за славење на овој ден.

Потребни се само три состојки и малку добра волја и трпеливост додека да се олади чоколадниот мус.

Состојки:

140 г марчмелоу

360 мл млеко (околу една и пол чаша)

170 г темно чоколадо

Подготовка:
1. Ставете ги марчмелоу и млекото во сад и загревајте на тивок оган додека не се растопат тотаните. Процесот трае околу 5-7 минути.

2. Смесата со стопените марчмелоу потоа истурете ја врз 170 г сечкано темно чоколадо и оставете 2-3 минути. Потоа мешајте додека смесата не се изедначи.

3. Поделете ја смесата на четири дела, односно истурете ја во четири чаши и ставете ја да се лади барем еден час.

4. Доколку сакате, можете да го збогатите мусот со шлаг, овошје или трошки од чоколадо.

Прикажи повеќе...

Забава

„Пријателите“ ќе бидат тестирани на коронавирус пред повторната дружба

Објавено пред

Екипата на култната ТВ-серија „Пријатели“ ќе биде тестирана на коронавирус пред специјалната епизода закажана за август.

Мет Лебланк, Џенифер Анистон, Кортни Кокс, Метју Пери и Дејвид Швимер се подготвени повторно да се соберат следниот месец кога ќе ја снимаат специјалната епизода – ексклузивна едновечерна дружба на екипата – што ќе се прикажува на „Ејч-би-о макс“.

Звездите ќе се вратат на оригиналната сцена „Стејџ 24“ во студиото на „Ворнер Брос“ во Калифорнија. Тие ќе седнат на тркалезна маса и ќе се потсетат на серијата во која глумеа како група пријатели што живеат во Њујорк Сити.

Но, во услови на пандемија на коронавирусот тие ќе треба да поминат низа тестови и карантински мерки пред да им биде дозволено да ја снимат емисијата со цел да бидат сигурни дека никој од нив не е носител на вирусот.

Извор близк до продукцијата изјави за „Сандеј мирор“: Сите се надеваат дека снимањето ќе продолжи следниот месец. Ќе има многу строги правила, без публика во живо.

„Ова е голем удар бидејќи шефовите се намачија да создадат автентична атмосфера“, додаде изворот.

Специјалната епизода е интелегентен потег на актерите и на продуцентите да ја искористат обновената популарност на серијата во време кога има огромна носталгија по 90-тите.

Прикажи повеќе...

Забава

Сем Хјуган е фаворит на фановите за следниот Џејмс Бонд

Објавено пред

Шкотскиот актер oд „Странец“ (Outlander), кој претходно бил на аудиција за да го глуми тајниот агент 007 во 2006 година, но загубил од Даниел Крег, сега води во најновата анкета во која одговараа речиси 80.000 фанови од целиот свет. Резултатите покажуваат дека 30 отсто од тие што гласале сакаат тој да ја преземе функцијата 007.

Тим Гленфилд, главен уредник и директор на RadioTimes.com, кој го спроведе истражувањето, рече: „Сем е очигледно многу популарен кај фановите, а оваа победа ја зацврстува неговата позиција како еден од главните фаворити за оваа најпожелна филмска улога“.

„Со многуте неверојатни таленти што ќе го наследат Даниел Крег, Сем сигурно има силна конкуренција – но, ова големо гласање за доверба сигурно ќе биде земено предвид од страна на продуцентите на ‘Бонд 26’“.

Актерската легенда Том Харди се најде на „далечното“ второ место со 14 проценти од гласовите (речиси двојно помалку од Сем), а sвездата на Man From UNC.L.E, Хенри Кевил, е трет фаворит со 11 проценти.

Идрис Елба го зазеде четвртото место со 10 проценти од гласовите, а Том Хидлстон ги заокружи првите пет фаворити со пет проценти.

Читателите на „Радио тајмс“ доставија сугестии и предлози на „Твитер“, од кои 20 кандидати во потесен избор, вклучувајќи и две актерки.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран...

Македонија29 минути

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски...

Македонија35 минути

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре можат да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата кои се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет2 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија2 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет4 часа

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион5 часа

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија5 часа

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет6 часа

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет6 часа

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија17 часа

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија17 часа

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет18 часа

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион20 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија22 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Македонија24 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија1 ден

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија1 ден

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион1 ден

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија1 ден

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Досие