Контакт

Забава

Најскапите специјалитети во светот

Објавено пред

Веб страницата Finances Online објави листа на најскапите специјалитети во светот.

Еве на кои јадења богаташите издвојуваат илјадници долари:

 

1. Дванаесет плодови од првиот род манго во Бризбејн се продадени на аукција за 50.000 долари, односно 4.166 долари по парче.

 

2. Фритата од јастог тешка половина килограм со кавијар се продава по цена од илјада долари во ресторанот „Norma’s“ во Њујорк.

 

3. Сирење од магарешко млеко што се продава во Засавица, Србија чини илјада евра по килограм, а за негово правење се потребни 25 литри млеко.

 

4. Леб во пекарницата „Hobbs House“ во Костволдс, Англија. чини 35 долари по парче. Високата цена ова печиво ја должи на 55 години стариот рецепт за кисело тесто.

 

5. Алмас, редок кавијар, кој се продава по цена од 25.000 долари. Се служи во 24 каратна златна лименка. Достапна е и мала лименка за 1.250 долари, а се служи во „Caviar House & Prunier“ во Лондон.

 

6. Ребрата „Wagyu“ се добиваат од специјално одгледувани крави од Хиого во Јапонија. Овие крави добиваат дури и масажа, за распоредот на масното ткиво и кртината да бидат слични на шарите на мермерот. Ребрата се добиваат по цена од 2.800 долари во ресторанот „Craftsteak“ во Њујорк.

 

7. Супата „Anqi pho“ од ресторанот „Tiato“ во Санта Моника чини 5.000 долари по порција. Се прави од јунешко, бел тартуф, рачно берен грав и тестении од ретко сино месо од јастог.

 

8. „The bacon bling“ сендвичот може да го купите по цена од 235 долари во Шелтенхем во Англија. Се прави од специфична ретка сланина, црни тартуфи, масло од тартуфи, златни листови и шафран.

 

9. Најскапо парче торта е тоа од свадбената торта на војвотката и војводата од Виндзор од 1937 година кое на аукција во Њујорк е продаено за 29.900 долари.

 

10. Шафранот е најскап зачин во светот што се добива од исушени толчници од цветот шафран. За половина килограм од овој зачин се потребни 75.000 цветови, а чини две илјади долари.

 

11. Салатата „Florette sea adn earth“ во хотелот „Hempel“ во Лондон чини 1.013 долари, а се прави од белуга, рендани тартуфи, компир со златни листови, месо од рак и јастог, како и 30 години стар балсамико оцет.

 

12. Златно суши во Манила на Филипини чини 2.700 долари. Се прави од 24-каратни златни листови со 0,2 каратни дијаманти сервирано со бисери од дрвото Микомото.

 

13. Чоколаден сладолед „The Frrrozen Haute“ што се служи во ресторанот „Serendipity 3“ во Њујорк чини 25.000 долари. Се прави од осум плодови какао, пет грама 23-каратно злато што се јаде, се сервира во златен пехар со бели дијаманти и златна лажица, што после десертот може да ја земете дома.

 

14. Ибериска шунка што може да се купи во Лондон. Се продава во парчиња од седум килограми и се прави од свињи хранети со природни корења, чие месо се суши три години. Со шунката добивате и ДНК сертификат, секако, ако сте подготвени да платите 2.682 долари.

 

15. Печурките тартуфи се едни од омилените состојки на луксузните специјалитети. Еден килограм чини 3.000 долари./крај/мф/сд

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Денес е Светски ден на чоколадото, почестете се со мус од само 3 состојки

Објавено пред

Денес е Светски ден на чоколадото, по тој повод за сите љубители на чоколадото еве еден едноставен рецепт од само неколку состојки што е совршен за славење на овој ден.

Потребни се само три состојки и малку добра волја и трпеливост додека да се олади чоколадниот мус.

Состојки:

140 г марчмелоу

360 мл млеко (околу една и пол чаша)

170 г темно чоколадо

Подготовка:
1. Ставете ги марчмелоу и млекото во сад и загревајте на тивок оган додека не се растопат тотаните. Процесот трае околу 5-7 минути.

2. Смесата со стопените марчмелоу потоа истурете ја врз 170 г сечкано темно чоколадо и оставете 2-3 минути. Потоа мешајте додека смесата не се изедначи.

3. Поделете ја смесата на четири дела, односно истурете ја во четири чаши и ставете ја да се лади барем еден час.

4. Доколку сакате, можете да го збогатите мусот со шлаг, овошје или трошки од чоколадо.

Прикажи повеќе...

Забава

„Пријателите“ ќе бидат тестирани на коронавирус пред повторната дружба

Објавено пред

Екипата на култната ТВ-серија „Пријатели“ ќе биде тестирана на коронавирус пред специјалната епизода закажана за август.

Мет Лебланк, Џенифер Анистон, Кортни Кокс, Метју Пери и Дејвид Швимер се подготвени повторно да се соберат следниот месец кога ќе ја снимаат специјалната епизода – ексклузивна едновечерна дружба на екипата – што ќе се прикажува на „Ејч-би-о макс“.

Звездите ќе се вратат на оригиналната сцена „Стејџ 24“ во студиото на „Ворнер Брос“ во Калифорнија. Тие ќе седнат на тркалезна маса и ќе се потсетат на серијата во која глумеа како група пријатели што живеат во Њујорк Сити.

Но, во услови на пандемија на коронавирусот тие ќе треба да поминат низа тестови и карантински мерки пред да им биде дозволено да ја снимат емисијата со цел да бидат сигурни дека никој од нив не е носител на вирусот.

Извор близк до продукцијата изјави за „Сандеј мирор“: Сите се надеваат дека снимањето ќе продолжи следниот месец. Ќе има многу строги правила, без публика во живо.

„Ова е голем удар бидејќи шефовите се намачија да создадат автентична атмосфера“, додаде изворот.

Специјалната епизода е интелегентен потег на актерите и на продуцентите да ја искористат обновената популарност на серијата во време кога има огромна носталгија по 90-тите.

Прикажи повеќе...

Забава

Сем Хјуган е фаворит на фановите за следниот Џејмс Бонд

Објавено пред

Шкотскиот актер oд „Странец“ (Outlander), кој претходно бил на аудиција за да го глуми тајниот агент 007 во 2006 година, но загубил од Даниел Крег, сега води во најновата анкета во која одговараа речиси 80.000 фанови од целиот свет. Резултатите покажуваат дека 30 отсто од тие што гласале сакаат тој да ја преземе функцијата 007.

Тим Гленфилд, главен уредник и директор на RadioTimes.com, кој го спроведе истражувањето, рече: „Сем е очигледно многу популарен кај фановите, а оваа победа ја зацврстува неговата позиција како еден од главните фаворити за оваа најпожелна филмска улога“.

„Со многуте неверојатни таленти што ќе го наследат Даниел Крег, Сем сигурно има силна конкуренција – но, ова големо гласање за доверба сигурно ќе биде земено предвид од страна на продуцентите на ‘Бонд 26’“.

Актерската легенда Том Харди се најде на „далечното“ второ место со 14 проценти од гласовите (речиси двојно помалку од Сем), а sвездата на Man From UNC.L.E, Хенри Кевил, е трет фаворит со 11 проценти.

Идрис Елба го зазеде четвртото место со 10 проценти од гласовите, а Том Хидлстон ги заокружи првите пет фаворити со пет проценти.

Читателите на „Радио тајмс“ доставија сугестии и предлози на „Твитер“, од кои 20 кандидати во потесен избор, вклучувајќи и две актерки.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран...

Македонија30 минути

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски...

Македонија36 минути

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре можат да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата кои се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет2 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија2 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет4 часа

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион5 часа

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија5 часа

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет6 часа

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет6 часа

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија17 часа

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија17 часа

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет18 часа

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион20 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија22 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Македонија24 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија1 ден

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија1 ден

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион1 ден

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија1 ден

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Досие