Контакт

Здравје

Најтешката жена на светот „танцуваше“ по операцијата

Објавено пред


Најтешката жена на светот, Египќанката Иман Ахмад Абдулати по операцијата со којашто ѝ беше намален желудникот и стомакот, направи неколку танчарски потези, пренесува во неделата весникот Mid Day.

На видеото снимено во болницата на индиската метропола Мумбаи, 36-годишната Иман прави неколку движења во тактот на арапска музика во заднина. Пред операцијата таа не можеше да ја подигне ниту раката, потсетуваат лекарите.

Според претставниците на болницата во којашто ѝ беше извршена сложената операција на Иман Ахмади Абдулати, нејзината тежина постепено се намалува и сега таа тежи помалку од 400 килограми. За споредба, кога жената беше транспортирана до болницата во Мумбаи, таа тежеше околу половина тон.

Сега Иман зема течна храна и е подвргната на сите неопходни постоперативни процедури. Штом нејзината состојба биде вратена во нормалата, таа ќе може да се врати во родната Александрија, каде што ќе продолжи да ја губи телесната тежина под лекарски надзор.

Иман страда од ткн „слоновска болест“ или елефантиазис и „заменски жлезди“. Покрај тоа, доживеала и мозочен удар по кој останала врзана за постелата 25 години.

Кон крајот на минатата година нејзиниот случај го привлекло вниманието на индискиот лекар Муфазал Лакдавала, кој е специјализиран за баријатриска и лапароскопска хирургија, и се понудил да ѝ помогне на Иман. Побарал од индиското министерство за надворешни работи да помогне во подготовката на документацијата за жената, бидејќи таа имајќи ја предвид состојбата не можела да се јави лично во конзулатот на Индија во Александрија. Но со интервенцијата на шефот на дипломатијата Египќанката добила уредна индиска виза.

Потоа на 10-ти февруари египетската воздухопловна компанија „EgyptAir“ успешно ја транспортираше на лекување од Египет во Индија жената чијашто телесна маса тогаш достигнуваше 500 килограми. Летот беше изведен од египетскиот пристанишен град Александрија до индиската метропола Мумбаи со товарен авион од типот „Airbus 300-600“ специјално модифициран и опремен, бидејќи обичен патнички авион не доаѓал предвид, поради тоа што морале да бидат обезбедени и специјални медицински услови. Жената тешка половина тон од домот до аеродромот била превезена со товарно возило со високи страни за специјалната болничка постела. Во авионот била подигната со товарен лифт, а во кабината на леталото, креветот била зацврстен за подот.

Операцијата беше изведена на 7-ми март од тимот што го предводеше Муфазал Лакдавала, при којашто се отстранет 15 отсто од претходната големина на нејзиниот желудник и голем дел од масното ткиво./крај/мф/сн

Забава

Напуштањето на Фејсбук го намалува нивото на стрес

Објавено пред

Од

Не e мал бројот на луѓе кои размислуваат да го напуштат Фејсбук односно целосно да го избришат својот профил од оваа социјална мрежа, по неодамнешниот скандал со повреда на приватноста на корисниците. Покрај тоа, научниците тврдат дека ваквиот потег може да биде прилично добар кога станува збор за здравјето.

Една неодамнешна студија на Универзитетот во Квинсленд покажа дека напуштањето на Фејсбук за многу кратко време го намалува општото ниво на стрес.

Од вкупно 138 корисници на оваа социјална мрежа вклучени во истражувањето, една половина престанала да користи Фејсбук во рок од пет дена.

Истражувачите кај учесниците во студијата го мереле нивото на хормонот кортизол, познат како хормон на стрес, пред и по експериментот. Врз основа на овие мерења, тие откриле дека нивното ниво на патолошки стрес е намалено.

Сепак, учесниците самите пријавиле кај научниците дека се чувствуваат „помалку добро“ по петдневна неупотреба на Фејсбук, пишува News Hub.

„Луѓето тврдат дека во поголема мера не се чувствуваат задоволни со нивниот живот, како и дека со нетрпение очекуваат да се вратат на своите фејсбук активности“, рекол лидерот на истражувачкиот тим, доктор Ерик Венман.

„Тие сметаа дека во нивниот живот недостасува содржина поради прекинувањето на комуникацијата со нивните фејсбук пријатели“, додал тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Во пакуваната вода има високи нивоа на честички пластика, тврдат научниците

Објавено пред

Од

Ново истражување покажа дека количината пластика во пакуваната вода е двапати повисока во однос на онаа од чешма, пренесе „Гардијан“.

Станува збор за неодамнешна анализа спроведена од научници во државниот њујоршки универзитет „Фредонија“ за потребите на новинарски проект на „Орб медија“. Таа покажала дека повеќе од 90 проценти од шишињата со вода од популарни светски брендови содржат микроскопски честички пластика.

Истата група од научници веќе претходно имала направено анализа на водата од чешма, која покажала дека во тој случај концентрацијата на пластика е двапати помала.

Светската здравствена организација најави и истрага за потенцијалните ризици од пластиката во водата за пиење.

Во студијата за потребите на „Орб медија“ анализирани биле 259 шишиња со вода од 11 бренда, од 19 локации во девет земји. Резултатите покажале дека во просек во секој литар пакувана вода има 325 честички пластика.

Од сите тестирани шишиња пластика не била пронајдена кај само 17 од нив. Во некои шишиња концентрацијата била исклучително висока, односно речиси 10.000 честички пластика во еден литар вода.

Во водата имало најголемо ниво на полипропилен, од кој се прават капачињата за шишињата. Анализираните шишиња со вода биле набавени во САД, Кина, Бразил, Индија, Индонезија, Мексико, Либан, Кенија и од Тајланд.

Друга неповрзана анализа на организацијата „Стори оф стаф“ испитувала пакувана вода од 19 американски производители. Во нив била пронајдена пластика, но со малку пониска концентрација.

Според Абигејл Бероус, која го спровела тоа истражување, пластиката во флашираната вода може да дојде од неколку извори.

„Ветерот многу лесно ги распространува пластичните влакна. Во фабрика тие може да дојдат во контакт со водата преку вентилацијата или облеката на вработените“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Пронајден нов орган што се протега низ целото човечко тело

Објавено пред

Од

И покрај фактот што човечката анатомија се проучува неколку илјади години, научниците и натаму откриваат нови тајни за човечкото тело.

Имено, истражувачите од медицинскиот центар „Лангон“ во Њујорк идентификуваа нов вид орган кој би можел да биде најголем во телото.

Се покажало дека  она што претходно се сметаше за густо сврзно ткиво што се протега низ целото човечко тело всушност е мрежа од комори исполнети со течност, која служи како еден вид „амортизер“, односно е орган за апсорпција на удари.

Ова откритие не само што ќе помогне подобро да го разбереме начинот на кој функционира човечкото тело туку исто така одговора на прашањето зошто ракот се шири побрзо кога ќе достигне одредени делови на телото.

Наречен „интерстициум“, овoj орган се состои од поврзани делови кои се однесуваат како проток на течност, а се протегаат од површинскиот слој на кожата, преку дигестивниот тракт, белите дробови и уринарниот систем, до крвните садови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Свет2 часа

Експлозија во Кабул, над 30 загинати

Најмалку 31 човек загина, а 54 се повредени во експлозија во центарот за регистрирање на гласачи во авганистанската престолнина Кабул,...

Македонија3 часа

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија3 часа

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион3 часа

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Македонија17 часа

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на...

Македонија21 час

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини,...

Македонија22 часа

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно...

Македонија23 часа

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на...

Македонија1 ден

(Видео) Стоп за извршителите -протест на 1 мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата,...

Македонија1 ден

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со...

Македонија1 ден

(Видео) Ако во мај објавиме решение за името, поканата за НАТО автоматски ќе се активира, вели Заев

Имаме условена покана за НАТО и таа ќе се активира автоматски откако ќе се постигне решение за името, порача премиерот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене, рече премиерот Зоран Заев во врска...

Вести1 ден

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет...

Вести1 ден

Трамп за одлуката на Северна Кореја: Ова е добра вест за целиот свет

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети. Исто така ќе...

Вести1 ден

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за...

Економија1 ден

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на...

Македонија1 ден

(Видео) Приведената скопјанка тврди дека ја однеле во полициска станица без никаква основа

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк, на...

Македонија2 дена

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Досие