Контакт

Здравје

Откриено потенцијално лечење на ‘синдромот маѓосаниот ден’

Објавено пред

 Неврофизиолозите создале еден вид невропротеза, којашто овозможува поврзување на центрите за краткотрајната меморија со деловите од мозокот во кои се зачувуваат долготрајните сеќавања, што може да им помогне на лицата кои страдаат од мистериозниот ткн „синдром на маѓосаниот ден“, според филмот на Хародл Рамис „Денот на мрмотот“ односно неможноста да се запомнат новите информации.

Овој изум биолозите од универзитетот Јужна Калифорнија во Лос Анџелес, на годишната конференција на Институтот на инженерите за елетротехника и електроника (IEEE), посветена на проблемите во медицината и биологијата, која се одржува во Милано.

Своевидната протеза претставува збир од електроди, приклучени на непроменетите области на хипокампусот, центарот на меморијата во човековиот мозок, и специјалната програма којашто ја има улогата на своевиден „преведувач“.

Како што објаснуваат творците на оваа невропротеза, Тед Бергер и Дон Сонг, центрите за краткотрајната и долготрајната меморија во мозокот на човекот и другите цицачи „говорат на различни јазици“, и обично им помага да комуницираат одреден регионот во хипокампусот. Доколку овој дел од мозокот е оштетен како резултат на некоја повреда или развојот на мистериозниот „синдром на денот на мрмотот“, или започнува да има тешкотии во функционирањето, како при Алцхајмеровата болест, лицето ја губи способноста за помнење на новите информации.

Бергер и Сонг научиле како да ја имитираат функцијата на тие региони „толкувачи“, набљудувајќи ја работата на мозокот на животни и неколку волонтери кои боледувале од епилепсија во чии хипокамуси биле имплантирани електроди за време на операција. Користејќи ги добиените информации, неврофизиолозите создале компјутерски алгоритам, кој може да врши слични конверзии помеѓу видовите сигнали.

Неговата работа, научниците ја проверила на групата испитаници кои пателе од епилепсија, споредувајќи ги сигналите кои се генерирале во синџирите на долготрајната меморија, што ги давала програмата по обработувањето на нервните импулси, кои потекнувале од центарот за краткотрајно сеќавање.

Експериментот покажал дека алгоритамот се справува со проблемот во 90 отсто од случаите и „машинско преведените“ сигнали целосно се совпаѓале. Овој успех, како што веруваат научниците, ќе овозможи да им се помогне на лицата со Алцхајмеровата болест и со ткн „синдром на маѓосаниот ден“ да водат потполн живот.

Како што појаснуваат научниците, овој уред не е апарат за читање на мислите, тој ги преведува сигналите од еден тип во другиот кој е целосно „слеп“, без дешифрирање на содржината. Затоа безбедноста намислите на пациентите не може да бидат доведени во опасност, тврдат научниците./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Инстаграм“ со забрана за тагови кои шират лажни вести за вакцините

Објавено пред

По критиките за дозволување на тагови преку кои брзо се шират лажни вести, компанијата „Фејсбук“, во чија сопственост е „Инстаграм“, одлучи да се справи со овој недостаток и да ги ограничи можностите за злоупотреба.

Проблемот привлече внимание откако на „Инстаграм“ се појавија ознаки кои промовираат објави што тврдат дека вакцините можат да убијат, па на платформата најпрво ќе бидат блокирани оние тагови кои шират дезинформации во врска со вакцинација, а подоцна иницијативата ќе се прошири и во однос на други неточни информации.

Од „Инстаграм“ соопштија дека веќе се блокирани наколку тагови како #vaccinescauseautism и #vaccinescauseaids, а сега се планира и блокирање на оние кои не содржат конкретни информации, но се користат за ширење лажни информации, како што е ознаката #vaccines1234.

Кога на „Инстаграм“ се блокира некој хаштаг веќе не е можно да се најдат содржините кои биле објавени во негови рамки, па кликот на забранетиот хаштаг не покажува никакви резултати, со што се спречува понатамошно ширење  лажни и злонамерни информации.

Покрај тоа, „Инстаграм“ работи и на други начини за борба против лажни информации во ситуации кога корисниците наидуваат на проблематични ознаки.

Прикажи повеќе...

Забава

Луѓето пијат сѐ повеќе алкохол, сметаат научниците

Објавено пред

Светот во текот на 2017 година испил 10 отсто повеќе алкохол отколку во 1990 година, првенствено поради ширењето на оваа лоша навика во Кина и Индија, објавија научниците минатата недела.

Според актуелните трендови, глобалната потрошувачка на алкохол ќе се зголеми за уште 17 отсто во следната деценија, објави списанието „Лансет“.

„Светот не е на пат кон исполнување на глобалната цел за намалување на штетната употреба на алкохол“, наведуваат авторите на студијата, повикувајќи на поагресивни контрамерки, како што се повисоки даноци и забрана за рекламирање.

Целта на Светската здравствена организација е до 2025 година за 10 проценти да се намали штетната употреба на алкохол.

Алкохолот се поврзува со околу двесте заболувања и е одговорен за три милиони смртни случаи годишно, од кои 75 проценти се мажи.

На глобално ниво, околу 237 милиони мажи и 46 милиони жени страдаат од нарушувања поврзани со алкохолот. Притоа, и за двата пола, највисока е стапката во Европа и Северна Америка.

„Пред 1990 година, повеќе алкохол се консумирал во земјите со високи приходи, главно во Европа“, вели авторот на студијата, Јакоб Мантеј од Институтот за клиничка психологија и психотерапија во Дрезден.

„Но, сега сликата е значително променета. Во Источна Европа се бележи тренд на намалување, но потрошувачката значително се зголемува во земјите со среден приход, како Индија, Кина и Виетнам“, објаснува тој.

Алкохол и натаму најмногу се пие во Европа и Северна Америка. Во Франција, на пример, мажите годишно пијат 19 литри чист алкохол, а жените нешто помалку од шест. Комбинарано, тоа е околу 12,5 литри.

Прикажи повеќе...

Забава

Тинејџерот што ја тужеше државата бидејќи не сакаше да се вакцинира доби овчи сипаници

Објавено пред

Опасното „антиваскерско“ движење сè повеќе се шири во светот носејќи со себе многубројни жртви – луѓе што страдаат од болести што речиси се искоренети благодарение на вакцините.

Меѓу нив е и Џером Кункел, тинејџерот што ја тужеше државата Кентаки, која им забрани на сите невакцинирани ученици да одат на училиште. Неговата „антиваскер“ тужба заврши во сите американски медиуми исто како последниот пресврт во приказната – Џером Кункел заболе од овчи сипаници само затоа што не се вакцинирал против нив.

Џером одби да ја прими вакцината и се повика на сопствените религиозни убедувања, а неговиот татко за WLWT објасни дека син му не сакаат да биде вакциниран бидејќи веруваат дека вакцината се произведува од абортирани фетуси.

Адвокатот на тинејџерот изјави дека Кункел ги преболел овчите сипаници и се вратил на часови со оглед на тоа дека сега стекнал имунитет на таа болест.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести7 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија7 часа

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт7 часа

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Македонија8 часа

(Видео) Невреме кај Кичево – град ги прекри патиштата, сообраќајот отежнат

Силно невреме проследено со пороен дожд и град го зафати подрачјето во близина на Кичево. На патот после Кичево, кога...

Вести10 часа

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт12 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет13 часа

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ15 часа

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет16 часа

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет16 часа

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет17 часа

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет17 часа

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија1 ден

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија2 дена

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија2 дена

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија2 дена

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија2 дена

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ2 дена

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Досие