Контакт

Здравје

Ѕверењата во Facebook може да ги направи луѓето очајници

Објавено пред

Предолгото прегледување на Facebook повеќе ќе ги направи луѓето празни отколку исполнети, особено доколку само пасивно ги следат приказните на другите, покажува студијата објавена во списанието Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking.

dobivaj vesti na viber

Истражувањето спроведено од страна на експертите од универзитетот во данската престолнина Копенхаген, сугерира дека прекумерното прегледување на социјалните мрежи може кај луѓето да создаде чувство на завист. Особено се предупредува на негативното влијание од пасивното следење на социјалните мрежи, кога не се учествува во комуникацијата.

Студијата е спроведена на повеќе од илјада учесници, главно жени, и вели дека „редовното прегледување на социјалните мрежи како Facebook може негативно да влијае на вашата емоционална благосостојба и на задоволството од вашиот живот“. Експертите предупредуваат на зависта (љубомората) и „влошување на расположението“ кога премногу се следат приказните на другите на социјалните мрежи, бидејќи тие поттикнуваат „нереално социјално споредување“.

Активниот ангажман и поврзувањето на луѓето на социјалните мрежи е многу попозитивно искуство, сугерира споменатото истражување. Тоа е многу подобра опција од пасивното следена туѓите исполнети животи.

Забава

Симптоми и совети во раните фази од бременоста

Објавено пред

Колку и да звучи изненадувачки, жената воопшто не е бремена во првата недела од бременоста. Бидејќи овулацијата и зачнувањето всушност тешко се одредуваат, а физичките знаци на менструацијата е многу полесно да се утврдат, повеќето акушери ја сметаат бременоста од првиот ден од последната менструација. Според лекарите и класификацијата на бременоста по недели во првата недела од бременоста, вие всушност имате менструација и сè уште не сте бремени. Вие всушност нема да го зачнете вашето бебе до втората или третата недела од бременоста, во зависност од должината на вашиот циклус.

dobivaj vesti na viber

Во првата недела од бременоста

Во оваа рана фаза, кога сè уште не сте навистина бремени, симптомите што ги чувствувате се типични за вашата менструација и може да траат од три до седум дена. Тие главно вклучуваат вагинално крвавење, грчеви и болки во долниот дел на грбот и надуеност. Покрај тоа, може да има промени во расположението како резултат на хормонални промени и појава на главоболка.

Првите знаци на бременост не се појавуваат веднаш, додека вообичаените рани знаци на бременост во првите недели по оплодувањето вклучуваат болка во градите, замор, честа потреба за мокрење и гадење. Првата недела од бременоста е вистинско време да размислите и планирате како да го подготвите вашето тело да носи бебе.

За почеток, добро би било бременоста да ја започнете со здрава телесна тежина и без или со што помалку лоши навики, како пушење и внесување алкохол. Додека внесот на кофеин треба да се намали на најмалку една до две шолји кафе дневно. Исто така, се препорачува да се земаат пренатални витамини со 400 mcg фолна киселина дневно.

Влегување во втората недела од бременоста

Во втората недела од бременоста, кога сè уште не сте бремени, менструацијата треба да заврши и да почне овулацијата во следните неколку дена. Иако всушност не сте бремени во втората недела, може да се каже дека можеби сте многу блиску, треба да бидете внимателни и да ги забележите знаците на овулација и да имате повеќе секс во тој период.

Знаци на кои треба да обрнете внимание се, на пример, промени во цервикалната слуз, која, како што се приближувате до овулацијата, станува потенка, појасна и поцврста, како белката од јајце, што инаку и помага на спермата да го најде патот до јајце клетката. Еден од знаците е заострувањето на сетилото за мирис, што е последица на хормоналните промени и веројатно природен начин за лесно намирисување на машки феромони во непосредна близина, во периодот кога се обидувате да се размножите. Сето ова нема да помине без мала болка, која ќе се појави во градите, исто така како резултат на хормонални осцилации, и во карлицата, каде што ќе чувствувате трнење на едната страна од стомакот, додека вашиот јајник ослободува нова јајце клетка.

Благи крвави дамки се смета за честа појава, иако треба да се консултира гинеколог ако се интензивира, како што е вообичаено и зголемен сексуален нагон. Промена има и во грлото на матката, кое ако редовно го проверувате ќе забележите промена бидејќи станува поотворено, повисокп и помеко при овулација.

Втората недела од бременоста е вистинско време да воведете смирувачка рутина во вашиот живот, со цел да го намалите стресот што е можно повеќе, што може значително да ја намали веројатноста за успешно и брзо забременување, без разлика колку се грижите за се друго. Треба да пиете многу вода и да се храните добро, а доколку веќе не сте го направиле тоа целосно исфрлете ги алкохолот и цигарите и започнете редовно вежбање со умерен интензитет.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Забава

Три клучни симптоми кои најавуваат срцев удар – вратот, рамената и рацете

Објавено пред

Крајот на одморот и враќањето на работа може да биде поттик за срцев удар. Затоа, според лекарите, првиот работен ден треба добро да се испланира за да се решат насобраните обврски, бидејќи намалувањето на стресот е добро за кардиоваскуларниот систем, особено за оние чие здравје е веќе нарушено.

dobivaj vesti na viber

Охрабрувачки е што може да се предвиди срцев удар, а навреме да се обратите на лекар.

Професор д-р Бранко Белеслин, кардиолог од Универзитетскиот клинички центар на Србија, вели дека вообичаено е пациентите да чувствуваат краткотрајна болка во градите, слабост и чувство на прескокнување на срцето неколку дена пред срцев удар.

„ Луѓето кои треба да бидат загрижени за овие симптоми се првенствено оние кои имаат фактори на ризик за срцев удар. Така, пушачите, дијабетичарите, оние со значително покачени масти во крвта, хипертензивните и оние кои имале семејна историја на срцев удар, особено на помлада возраст“, ​​забележува д-р Белеслин.

Болките зад градната коска, особено оние кои се шират на вратот, рамената, рацете, придружени со замор и потење се причина што побрзо да се побара лекарска помош.

„ ЕКГ, лабораториски анализи и, доколку е потребно, рендген на срцето и белите дробови или ултразвук на срцето, се основните тестови што треба да му се направат на пациентот за да се потврди или исклучи миокарден инфаркт“, вели тој.

Секоја кардиоваскуларна болест со право се смета за подмолна болест, бидејќи првиот срцев удар во животот, кај навидум здрав човек, може да биде фатален.

„ Најчеста причина за ненадејна смрт е срцев удар и тешки аритмии кои го придружуваат. Затоа е важно пациентите итно да се јават на лекар доколку почувствуваат болка во градите, проследена со несвестица и ако таа трае континуирано и повеќе од 20 до 30 минути. Задолжително прво да се јавите во брза помош, бидејќи самостојното одење во здравствена установа може да биде фатално, бидејќи на тој начин срцевиот мускул се изложува на дополнителен напор и потенцијален ризик од несакани настани“ предупредува тој.

Препознавањето и спречувањето на срцев удар не само што штити од ненадејна смрт, туку и од оштетување на срцевиот мускул.

„ Кога се преземаат соодветни дијагностика и третман, речиси и да нема оштетување на срцевиот мускул или тоа е минимално и практично не влијае на квалитетот на животот на пациентите“, вели д-р Белеслин.

Во спротивно, екстензивното оштетување на миокардот доведува до срцева слабост.

За да се спречи појава на срцев удар, како и негово повторување, најважно, вели професорот Белслин, е пациентот да престане да пуши, да се храни здраво, да се рекреира најдобро што може, да зема лекови за контролирање на крвниот притисок, дијабетесот и постигнување на оптимални нивоа на маснотии.

Прикажи повеќе...

Забава

Како фолната киселина влијае на телото?

Објавено пред

Веројатно знаете дека фолната киселина е нешто што трудниците треба да го земаат додека планираат бременост.

dobivaj vesti na viber

Фолната киселина е всушност синтетичка форма на витаминот наречен фолат, кој е познат и како витамин Б9.

Овој витамин е многу важен за развојот и производството на клетките, особено за време на бременоста. Се верува дека овој витамин е од витално значење за развојот на невралната туба на фетусот – од која се формираат мозокот и ‘рбетниот мозок. Невралната туба се развива многу рано – во периодот помеѓу четвртата и шестата недела од бременоста. Ако нема доволно фолна киселина, невралната туба нема да се развие правилно, што може да доведе до спина бифида, вроден дефект што може да предизвика физички и когнитивни пречки.

Недостатокот на фолна киселина во бременоста може да биде штетен за здравјето и развојот на бебето – затоа е толку важно да се суплементира фолна киселина во раната бременост, па дури и пред да се појави.

За многу жени кои подоцна дознаваат дека се бремени, можеби е предоцна да се дополни. Невралната туба веќе е формирана помеѓу четвртата и шестата недела. Ова е причината зошто се предлага суплементација при планирање на бременост.

Фолна киселина и спина бифида

Што е спина бифида? Кога невралната туба не е затворена за време на бременоста, пршлените кои го штитат ‘рбетниот мозок не се формираат правилно, што може да доведе до оштетување на’ рбетниот мозок, како и нервите што излегуваат од него.

Последиците можат да се изразат во форма на тешко одење или губење на функцијата на рацете и нозете, а најтешка форма е аненцефалијата. Аненцефалијата се јавува кога половина од мозокот не се развива, што резултира со сериозно когнитивно оштетување.

Овде е важно да се истакне дека фолната киселина драстично го намалува ризикот од спина бифида, но дека сè уште постојат форми на оваа состојба, како и други нарушувања на развојот на мозокот кои не се тесно поврзани со фолната киселина.

Колку е потребно фолна киселина?

Иако консумирањето храна збогатена со фолна киселина е добра за општото здравје, суплементацијата е неопходна бидејќи исхраната не може да содржи доволно фолна киселина за да се намали ризикот од развој на дефекти на невралната туба.

При планирање на бременост, пренаталните витамини со најмалку 400 микрограми фолна киселина треба да се земаат заедно со железо, витамин Д, калциум и други витамини и минерали кои помагаат за здрав развој на бебето. Пренаталните витамини треба да се земаат неколку месеци пред зачнувањето, ако е можно.

Други придобивки од фолната киселина

Фолната киселина делува така што му помага на телото да произведува и одржува нови клетки. Особено, формирањето на црвените крвни зрнца зависи од соодветното ниво на овој витамин. Недостатокот на фолна киселина е позната причина за анемија и кај возрасни и кај деца.

Придобивките од фолната киселина во организмот се следните: од намалување на ризикот од развој на разни срцеви заболувања, ризик од мозочен удар и некои видови на рак. Фолната киселина е добра за сите клетки кои брзо се делат и растат, поради што е одлична за здравјето на косата, кожата и ноктите.

 

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија10 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија13 часа

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија14 часа

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија14 часа

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија15 часа

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија16 часа

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија16 часа

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...

Економија17 часа

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...

Македонија18 часа

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шуто Оризари. Ова е одлуката на скопска Апелација, која е донесена денеска. Нему му...

Македонија18 часа

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Мали или речиси невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работните односи за кои во изминатите два...

Македонија18 часа

Џафери: Јас нема да се спуштам на ниво на Мицкоски и да навредувам на лична основа

Собранискиот спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши...

Македонија19 часа

Мицевски: Во последните пет години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната собраниска седница, обраќајќи му се на Талат Џафери, рече дека...

Македонија19 часа

Тупанчески: Недонесувањето на измените на Законот за работните односите ќе доведе до сериозни импликации врз судскиот систем

Министерот за правда, Никола Тупанчески, смета дека недонесувањето на измените на Законот за работните односи ќе доведе до сериозни импликации...

Свет20 часа

Русите: Се повлековме од Змискиот Остров како знак на добра волја

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот Остров во Црното Море. „По завршените задачи,...

Економија20 часа

Владата: Со новото праведно тарифирање оние што трошат помалку плаќаат помалку струја

Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1...

Свет21 час

Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

Брод со 7.000 тони жито исплови од украинското пристаниште во Берџанск, моментно контролирано од руските сили. „По неколку месеци неактивност,...

Свет21 час

Русите го зазедоа Лисичанск, на украинските сили им е наредено да се повлечат

Министерството за одбрана на Велика Британија денеска соопшти дека украинските сили продолжуваат да ја држат својата позиција во источниот град...

Свет22 часа

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

Австрискиот канцелар Карл Нехамер оцени дека има нов квалитет на соработка меѓу неутралните и неврзаните земји, како Австрија и НАТО,...

Свет23 часа

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „Доколку...