МАКФАКС

Анализи

Тероризам, криминал и имиграција во Шведска: има ли Трамп право?

Тероризам, криминал и имиграција во Шведска: има ли Трамп право?

Анализи

По Париз, Ница и Берлин, Шведска скапо ќе ја плати својата големодушноста кон азилантите, беше изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп којашто ги запрепасти Швеѓаните, но какви навистина врски има

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Анкета: Жителите на четири земји членки на НАТО повеќе би го сакале „чадорот“ на Русија

Анкета: Жителите на четири земји членки на НАТО повеќе би го сакале „чадорот“ на Русија

Анализи

Жителите на четири земји членки на НАТО повеќе би сакале воено сојузништво со Русија, доколку нивната земја би била нападната од трета страна, покажува истражувањето на јавното мнение спроведено од

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Вашингтонската ПР офанзива не ги смири грижите на Европејците

Вашингтонската ПР офанзива не ги смири грижите на Европејците

Анализи

Еден месец по невообичаеното претседателствување на Доналд Трамп, највисоките функционери од неговата администрација се упатија оваа седмица во Брисел, Бон и Минхен за да ги уверат нервозните Европејци дека сé

Прочитајте го целиот напис
19.02.2017

Европскиот парламент ја изнесе својата визија за иднината на Европската унија

Европскиот парламент ја изнесе својата визија за иднината на Европската унија

Анализи

Европската унија би требало да ги искористи сите можности кои ги дава Лисабонскиот договор доколку сака да биде поефикасна, да ја врати довербата на граѓаните и да ја направи еврозоната

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

FP: Случајот Флин покажа како „скриената држава“ во САД навистина функционира

FP: Случајот Флин покажа како „скриената држава“ во САД навистина функционира

Анализи

Фактот што пензионираниот генерал Мајкл Флин, советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, замина само по четири дена

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Анализи

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат,

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Американски генерал бара нови сили на НАТО во Авганистан, за Москва повлекувањето на странците ќе има „непредвидливи последици“

Американски генерал бара нови сили на НАТО во Авганистан, за Москва повлекувањето на странците ќе има „непредвидливи последици“

Анализи

Се чини дека во четвртокот САД и Русија изразија слични ставови во однос на ситуацијата во Авганистан, откако командантот на

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Дали Меркел ја губи поддршката во Германија?

Дали Меркел ја губи поддршката во Германија?

Анализи

По најновите испитувања на јавното мнение, кои покажуваат остар раст на популарноста на Социјалдемократската партија на Германија (SPD) и нејзиниот

Прочитајте го целиот напис
07.02.2017

Сириската војска и опозицијата во трка за заземање на џихадистичкото упориште Ал Баб

Сириската војска и опозицијата во трка за заземање на џихадистичкото упориште Ал Баб

Анализи

Џихадистите од ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава се наоѓаат во целосна опсада во градот Ал Баб, нивното последно упориште во

Прочитајте го целиот напис
07.02.2017

Лепен ја претстави изборната програма: против ЕУ, НАТО, глобализацијата и имиграцијата

Лепен ја претстави изборната програма: против ЕУ, НАТО, глобализацијата и имиграцијата

Анализи

Челничката на француската крајна десница Национален фронт (FN), Марин Лепен, во неделата на партискиот конгрес во Лион започнувајќи ја својата

Прочитајте го целиот напис
05.02.2017
1 2 3 56

Макфакс е-билтен

Email *