МАКФАКС

Компании

Лашко станува дел од портфолиото на Пивара Скопје

Лашко станува дел од портфолиото на Пивара Скопје

Компании

  Пивото со најдолга традиција и препознатливост на Балканот – Лашко Златорог – станува дел од широката палета на пивски брендови на Пивара Скопје. Лашко е легендарно пиво со повеќе

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Тојота планира да вложи 240 млн. фунти во работењето во Британија

Тојота планира да вложи 240 млн. фунти во работењето во Британија

Компании

Јапонскиот авотмобилски гигант Тојота најави дека во Велика Британија во работењето ќе вложи 240 милиони фунти, со напомена дека иднината на работењето на компанијата во оваа земја ќе зависи од

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Специјална ЕВН паралелка во електротехничкото училиште „Михајло Пупин“ во Скопје

Специјална ЕВН паралелка во електротехничкото училиште „Михајло Пупин“ во Скопје

Компании

ЕВН Македонија потпиша меморандум за соработка со средното електротехничко училиште „Михајло Пупин“ од Скопје. Со овој меморандум се создаваат услови за формирање на специјална паралелка за 25 ученици со стручна

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Seavus на Embedded World 2017, најголемиот настан за вградени технологии во Европа

Seavus на Embedded World 2017, најголемиот настан за вградени технологии во Европа

Компании

  Во Нирнберг деновиве се одржува саемот Embedded World 2017, каде повеќе од 30 илјада илјади посетители и илјада изложувачи традиционално ги следатнајновитевести за разни алатки, специфични уреди и развојни

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Во Германија претреси и истрага против „Audi“

Во Германија претреси и истрага против „Audi“

Компании

Државното обвинителство во Минхен покрена во средата истражна постапка против „непознати лица“ во компанијата „Audi“, а истрага е започната по

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Потрошувачите задоволни од сервисот на БЕГ за брз и едноставен пристап до сите информации и услуги

Потрошувачите задоволни од сервисот на БЕГ за брз и едноставен пристап до сите информации и услуги

Компании

Значително повеќе од половината, или 64 отсто, од потрошувачите приклучени на централниот систем за топлинска енергија на БЕГ имаат голема

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

МПМ ја исплати јануарската плата на вработените, штрајкот прекинат

МПМ ја исплати јануарската плата на вработените, штрајкот прекинат

Компании

Медиа принт Македонија (МПМ) им ја исплати јануарската плата на вработените, по што прекина штрајкот на медиумските работници од „Дневник“,

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Lush заради Brexit размислува за инвестиции во странство

Lush заради Brexit размислува за инвестиции во странство

Компании

Британската козметичка компанија Lush објави дека во иднина можеби ќе биде принудена да го прошири производството и продажбата надвор од

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Продолжува растот и позитивните резултати на ВВ „Тиквеш“

Продолжува растот и позитивните резултати на ВВ „Тиквеш“

Билтен

Tрендот на раст на приходите, кој минатата година изнесуваше 9 отсто, се очекува да продолжи и оваа година, со зголемување

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Intel го купува Mobileye за 15,3 милијарди американски долари

Intel го купува Mobileye за 15,3 милијарди американски долари

Компании

Американскиот технолошки гигант Intel објави во понеделник дека за 15,3 милијарди американски долари ќе го купи израелски Mobileye, влегувајќи со

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *