МАКФАКС

Актуелно

Првата опера на клингонски јазик гостува во Ријека

Првата опера на клингонски јазик гостува во Ријека

Актуелно

Музејот за информатика и стари компјутери Peek@Poke соопшти дека во нивна организација на 25 февруари во Ријека првпат во Хрватска ќе се изведе опера напишана во целост на клингонски јазик,

Прочитајте го целиот напис
26.01.2012

Инсталирана 3Д техника во кино „Милениум“

Инсталирана 3Д техника во кино „Милениум“

Актуелно

Нова најсовремена 3Д опрема е инсталирана во киното Милениум, а официјално скопската публика ефектот ќе може да го почувствува на 4 февруари со премиерата на филмот „Пина“, на режисерот и

Прочитајте го целиот напис
26.01.2012

Џони Деп најпопуларен актер во последните десет години

Џони Деп најпопуларен актер во последните десет години

Актуелно

Во чест на десетгодишнината интернет сервисот IMDB Pro, онлајн базата за филмови IMDB објави топ листа на десетте најпопуларни ѕвезди, филмови и серии во последните десет години. Најголема популарност во

Прочитајте го целиот напис
26.01.2012

Ќе се снима продолжение на серијата „Сексот и градот“

Ќе се снима продолжение на серијата „Сексот и градот“

Актуелно

По повеќемесечно нагаѓање и шпекулации, конечно е потврдена веста дека ќе се снима продолжение на американската култна серија „Сексот и градот“. Како што пишуваат американските весници, станува збор за приказна

Прочитајте го целиот напис
22.01.2012

Почина пејачката Ета Џејмс

Почина пејачката Ета Џејмс

Актуелно

Американската пејачка Ета Џејмс, трократна добитничка на престижното музичко признание Греми којашто во 1950-те ги промовираше ритам и блуз музиката

Прочитајте го целиот напис
20.01.2012

Марг Хелгенбергер го напушта „Местото на злосторството:Лас Вегас“

Марг Хелгенбергер го напушта „Местото на злосторството:Лас Вегас“

Актуелно

Американската актерка Марг Хелгенбергер ќе ја напушти серијата „Место на злосторството:Лас Вегас“ по 12 сезони во актерската екипа на оваа

Прочитајте го целиот напис
19.01.2012

Уметничката колекција на Елизабет Тејлор на аукција

Уметничката колекција на Елизабет Тејлор на аукција

Актуелно

Аукциската куќа Christie’s на наддавање во февруари ќе понуди колекција од 38 слики, дел од уметничката збирка на починатата холивудска

Прочитајте го целиот напис
17.01.2012

Џенифер Лопез ја промовира латино културата

Џенифер Лопез ја промовира латино културата

Актуелно

Американската музичка ѕвезда и актерка Џенифер Лопез и нејзиниот поранешен сопруг, изведувачот на салса Марк Ентони, кон крајот на јануари

Прочитајте го целиот напис
15.01.2012

Манчевски награден од Централноевропската иницијатива

Манчевски награден од Централноевропската иницијатива

Актуелно

Македонскиот режисер Милчо Манчевски е добитник на престижната награда на Централноевропската иницијатива, што следната недела ќе му биде доделена во

Прочитајте го целиот напис
10.01.2012

Кифер Сатерленд на пролет ќе го снима филмот „24“

Кифер Сатерленд на пролет ќе го снима филмот „24“

Актуелно

Филмската адаптација на телевизиската серија „24“, која ја продуцираше американската компанија Фокс, ќе почне да се снима на пролет. Филмската

Прочитајте го целиот напис
09.01.2012

Макфакс е-билтен

Email *