Контакт

Македонија

(Видео) Африм Гаши поднесе кривична пријава против Билал Касами

Објавено пред


Африм Гаши и триесетина негови поддржувачи поднесоа кривична пријава против Билал Касами за злоупотреба на службената положба како претседател на Движењето Беса. Според нивните сознанија, Касами го прекршил Законот за политичките партии и Статутот на партијата. Кривичната пријава ја поднеле вчера во Основното јавно обвинителство за злоупотреба на службената должност – правен застапник на Движењето Беса пред органите на правдата и фалсификување на документацијата на Движењето, а во Управниот суд е поднесено барање за поништување на фалсификатот што според нив го направил тој во документите на Движењето Беса во надлежниот основен суд.

– По ова, тој и неговиот клан, од кои некои се повикуваат на легалноста, сега веќе ќе треба да одговараат пред органите на правдата за киднапирање на политичката партија за тесни лични и клански интереси. Притоа уште еднаш повторуваме дека ова манипулација е направена во времето кога активистите на Беса му веруваа нему и покажуваа лојалност кон него, што подразбира дека задачата за поделба и уривање на Беса тој ја започнал одамна, се разбира, под директива – изјави Орхан Муртезани од Беса.

Од кабинетот на Билал Касами велат дека обвинувањата се неосновани и станува збор за клевети.

-Сега е јасно кој клевети и кој се труди да направи медиумско шоу од ништо , создавајќи заблуда во јавноста и фрлајќи кал по претседателот Биљал Касами. Движење БЕСА и претседателот Биљал Касами нема да ги коментира нивните клевети, компетентните органи според  законот нека си ја вршат  својата работа. Ние штотуку завршивме еден битен процес на организирање на конгресот и целокупната документација од конгресот сме го доставиле до судот. Движењето Беса ја чека голема работа во правец на политичкото артикулирање на барањата и потребите на албанците во Македонија, затоа сите наши политички и професионални ресурси сме ги фокусирале во тој правец, додаваат од кабинетот на Касами.

Раздорот во Беса почна пред неколку месеци по одржувањето два посебни состанока во Тетово и Скопје, на кои беа донесени различни заклучоци и одлуки за одржување конгрес. На едниот конгрес, кој се одржа на 18 февруари во Тетово, за претседател беше избран Африм Гаши, а на конгресот одржан една недела подоцна во Скопје делегатите го избраа Билал Касами за лидер на Движењето Беса.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: На статистиката на СДСМ и се кратки нозете

Објавено пред

СДСМ ги фризира податоците со висината на просечната плата и менува статистичка методологија само за да покаже некаков успех, пишува ВМРО-ДПМНЕ во соопштението како реакција на информациите што ги соопшти СДСМ во врска со висината на просечната плата.

„За жал успех нема. Економијата тоне, трошоците за живот растат, растат цените, стандардот опаѓа и граѓаните осиромашуваат. Тоа е она кое што граѓаните го гледаат секој ден. Манипулациите на СДСМ не поминуваат. Впрочем најдобар одговор за оваа весела математика и статистичкa вратоломниa на СДСМ е нивото на реализиран персонален данок на доход во Буџетот на државата што е доказ дека ова е само виртуелна реалност со која СДСМ манипулира. Доколку постои пораст на просечната плата, во тој случај ваквата промена треба да се рефлектира и во буџетот. Податоците на Министерството за финансии за јануари 2018 година покажуваат дека во буџетот се собрани 1 032 милиони денари по основ на Персонален данок на доход односно исто колку што се собрани и во јануари 2017 година“, реагира најголемата опозициска партија.

Тие сметаат дека ова едноставно значи дека со растот на платите треба да расте и приливот на средства од персонален данок во буџетот, а според нив, гледаме дека тоа не се случува и истиот останува непроменет.

Прикажи повеќе...

Македонија

МВР ќе соработува со Независниот синдикат на полицијата

Објавено пред

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа е во интерес на сите вработени во МВР, се вели во соопштението на МВР, откако денеска претседателот на Независниот синдикат на полицијата, Гоце Делчев изјави дека МВР тапка во место и не превзема ништо освен празни муабети да ги подобри условите на македонскиот полицаец.

Од синдикатот го повикаа министерот на терен да се увери дека не се поделени чизми за сите полицајци како што тој изјавил, туку дека само една третина имаат добиено нови обувки.

Во соопштението на МВР се наведува дека министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски изминатиот период имал неколку средби со претставниците на Независниот синдикат

„ Во Министерството се затекнати многу проблеми кои биле наталожувани изминативе години и за кои ниту постоел ниту се пројавувал интерес јавно да се говори. Почнувајќи од сериозни аномалии во материјално-финансиското менаџирање со институцијата, бројни проблеми во организационо-кадровскиот дел, евидентно инфраструктурно и техничко уназадување, катастрофални стандарди и услови за работа“ соопштуваат тие.

Изминатите неколку месеци, додава МВР, направени се конкретни активности првенствено во насока на подобрување на условите и стандардите на работа на полициските службеници.

Врз основа на направени проценки, се вели во соопштението, изготвен беше план за обновување или целосна реконструкција на полициски објекти за различна намена, при што досега пет такви објекти веќе се предадени во употреба.

„Исто така во поглед на елементарните потреби за нормално функционирање на полицајците се започна со набавка на нова и комплетна полициска опрема која што етапно и согласно посебните планови во рамки на организационите единици ќе стигне до секој полициски службеник, додава МВР.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стаменковска: СДСМ не го намали бројот на министрите и пратениците

Објавено пред

Од

СДСМ не ги исполни предизборните ветувања за намалување на бројот на министри во Владата и пратеници во Собранието, истакна Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција.

„СДСМ од опозиција ветуваше намалување на бројот на министри во владата од 26 на  20. СДСМ од позиција на власт не го намали бројот на министерски места. Бројот на министерски места остана ист. СДСМ пред граѓаните за време на својата предизборна кампања, но и во својата програма се обврза пред граѓаните дека бројот на министри во нивната влада ќе изнесува 20, ветувајќи дека и тој број дополнително ќе го намалуваат. Дополнително СДСМ ветуваа дека откако ќе го намалат бројот на министрите, ќе преминат на намалување на бројот на пратениците на бројка од 90 до 100. Ништо од ова не е реализирано“, рече Стаменковска, додавајќи дека СДСМ го користи Буџетот како средство за намирување на коалициските договори.


Start at

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 часа

(Видео) Тодев: МВР нема доволно униформи за полицијата

Во наредниот период очекуваме нови 600 приправници кои треба да потпишат професионален договор, а униформи за нив нема. Не смееме...

Македонија17 часа

(Видео) Санев: Јанкулоска бесправно ме деградираше со цел да ја унапреди сопругата на Горан Грујевски

Поранешниот началник на Одделението за меѓународна соработка во Секторот за Европска унија при МВР, Антонио Санев во 2012 година од...

Економија17 часа

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ, чиишто исплати започнаа минатата недела. ГСОЛ досега инвестирал над 60 милиони...

Топ20 часа

Тешка сообраќајка кај Стајковци, возачот починал на лице место

Дваесет и двегодишен маж починал во тешка сообраќајна несреќа кај клучката Стајковци. Управувајќи го своето возило од марката „фолксваген голф“...

Македонија20 часа

Заев: Ниту едно искушение нема да нѐ оттргне од европските вредности

Ниту едно искушение или предизвик не може да нѐ оттргне од европските вредности, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев во...

Македонија22 часа

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија2 дена

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија2 дена

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија2 дена

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија3 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија3 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија3 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија3 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија3 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Досие