МАКФАКС

Свет

Могерини во прва посета на Русија

Могерини во прва посета на Русија

Daily news

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини замина во прва посета на Русија, каде ќе има средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Главна тема на разговорите, според агенциите ќе биде Сирија но на агендата

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Tајмс: Нова француска револуција, – аутсајдери стигнаа до победа

Tајмс: Нова француска револуција, – аутсајдери стигнаа до победа

Daily news

  Mинатата ноќ Марин ле Пен успеа да влезе во следната фаза на претседателските избори во Франција, бладарение на гласачите, кои се побунија и не ги поддржаа двете главни партии

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Претседателски избори во Франција: Ле Пен и Макрон одат во вториот круг

Претседателски избори во Франција: Ле Пен и Макрон одат во вториот круг

Daily news

Кандидатката на крајната десница Марин ле Пен и независниот Емануел Макрон одат во вториот круг на претседателските избори во Франција, покажуваат првичните реззултати по денешното гласање. Контроверзната Ле Пен која

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Јапонски воени бродови се придружуваат на американскиот носач на авиони

Јапонски воени бродови се придружуваат на американскиот носач на авиони

Daily news

Два јапонски воени бродови ќе извршуваат вежби со американскиот носач на авиони „Карл Винсон“ во Кинеското море. Јапонските бродови уште во петокот тргнаа од пристаниште во западниот дел на Јапонија,

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Дутерте се закани дека ќе им го изеде црниот дроб на терористите

Дутерте се закани дека ќе им го изеде црниот дроб на терористите

Daily news

Претседателот на Филипини Родриго Дутерте предупреди дека би можел да биде и „50 пати“ полош од муслиманските екстремисти во таа

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Напад со молотов коктел врз турскиот конзулат во Солун

Напад со молотов коктел врз турскиот конзулат во Солун

Daily news

Напад со молотов коктел беше извршен врз туркиот конзулат во Солун, пренесуваат турските медиуми. Нападот бил извршен од страна на

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Кина бара денуклеаризирање на Корејскиот полуостров

Кина бара денуклеаризирање на Корејскиот полуостров

Daily news

Пекинг, 23.04.2017 (Макфакс) – Кинескиот министер Ванг Ји повика на денуклеаризирање на Корејскиот полуостров во време на засилени тензии поради

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Осум војници загинаа во експлозија на бомба во Сомалија

Осум војници загинаа во експлозија на бомба во Сомалија

Daily news

Осум војници загинаа, а тројца се ранети во експлозија на бомба поставена покрај патот во градот Галгали, во Сомалија. Мета

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Возило на ОБСЕ налета на мини во Луганск – еден загинат

Возило на ОБСЕ налета на мини во Луганск – еден загинат

Daily news

Припадник на набљудувачката мисија ОБСЕ во источна Украина загина а друг е повреден кога возилото со кое патувале налетало на

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Изгоре трговски центар во Мостар

Изгоре трговски центар во Мостар

Daily news

Трговскиот центар „Бинго“ во босанскиот град Мостар, со површина од околу 3.000 метри квадратни,  ноќеска изгоре до темел. Според првите

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *