МАКФАКС

Свет

Германија ќе поништи 50.000 пресуди за хомосексуалци

Германија ќе поништи 50.000 пресуди за хомосексуалци

Европа

Владата на Германија го поддржа предлог-законот да се поништат судските одлуки за луѓе на кои им биле изречени казни за хомосексуалност во периодот по Втората светска војна согласно тогашните закони

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Средба Бушати-Столтенберг во Вашингтон, разговарано и за Македонија

Средба Бушати-Столтенберг во Вашингтон, разговарано и за Македонија

Регион

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати во Вашингтон, имал средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, јавија албанските медиуми. Медиумите кои се повикуваат на извори на албанското МНР, нагласуваат

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Регион

  Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан смета дека Русија на Балканот е само воен, но ни е економски фактор, пренесува Al Jazeera.   „Русите нас малку

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Гласини за нов преврат во Анкара – стотици луѓе ја поминаа ноќта на улица

Гласини за нов преврат во Анкара – стотици луѓе ја поминаа ноќта на улица

Регион

  Гласини за нов пуч во Анкара, распространети доцна синоќа преку социјалната мрежа “Твитер”, повторно ги крена на нозе приврзаниците на Ердоган, кои се собраа пред претседателската палата во престолнината.

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Колку чини животот на еден Авганистанец?

Колку чини животот на еден Авганистанец?

Свет

  Во март 2014 година, американската армија му плати на Авганистанец 1.000 долари, затоа што го убила неговиот син (цивил).

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Ердоган: Европејците нема да можат безбедно да се движат по улиците

Ердоган: Европејците нема да можат безбедно да се движат по улиците

Европа

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган упатил предупредување дека Европејците ширум светот нема да можат безбедно да се движат по

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Stern: Германските избирачи, по парламентарните избори сакаат промена во управувањето

Stern: Германските избирачи, по парламентарните избори сакаат промена во управувањето

Европа

  Анкета на Институтот “Форс” за изданието на Stern објавена во средата,  покажува дека во германското општество има позитивен став

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

За јавноста се отвора обновениот гроб на Исус

За јавноста се отвора обновениот гроб на Исус

Вести

Научниците и реставраторите го обновија гробот на Исус Христос во ерусалимската црква на Светиот гроб и во средата тој ќе

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Deutsche Welle: Германската влада го намалува извозот на оружје во Турција

Deutsche Welle: Германската влада го намалува извозот на оружје во Турција

Европа

  Федералната влада на Германија се почесто отстапува од зделки за продажба на оружје за Турција, пренесува во средата Deutsche

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Кина: Во метеж во тоалет, загинаа двајца ученици

Кина: Во метеж во тоалет, загинаа двајца ученици

Свет

  Поради метеж настанат за време на утринска пауза во тоалет на едно основно училиште во централна Кина, загинаа двајца

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *