МАКФАКС

Свет

Европската унија ќе ги прекине преговорите со Турција?

Европската унија ќе ги прекине преговорите со Турција?

Daily news

За навременото прекинување на договорите меѓу Европската Унија и Турција ќе се разговара на состанокот на министрите за надворешни работи кој ќе се одржи следната недела во Малта. Придонес за

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Северна Кореја се подготвува за нова нуклеарна проба

Северна Кореја се подготвува за нова нуклеарна проба

Daily news

Северна Кореја повторно се подготвува за нуклеарна проба, соопшти Американско­корејскиот институт во Вашингтон. Повикувајќи се на сателитски снимки од средата, експертите се уверени дека „по сè изгледа Северна Кореја се

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Прва средба на Гутереш со Трамп

Прва средба на Гутереш со Трамп

Daily news

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во петокот имаше прва кратка средба со претседателот на САД, Доналд Трамп во Белата куќа, пред посетата на амбасадорите на Советот за безбедност на

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Москва бара од Трамп да учествува во истрагата за хемискиот напад

Москва бара од Трамп да учествува во истрагата за хемискиот напад

Daily news

Москва се жали на САД што не им овозможува на нејзините инспектори да учествуваат во истрагата за нападот со хемиско оружје во Сирија на почетокот од овој месец, објави Министерството

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Талибаните нападнаа база на северот на Авганистан, загинаа над 50 авганистански војници

Талибаните нападнаа база на северот на Авганистан, загинаа над 50 авганистански војници

Daily news

Над 50 војници загинаа во напад на талибаните на воена база на северот на Авганистан, соопшти во петок вечер американската

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Трамп: Кина ако сака може да го реши ‘проблемот на Северна Кореја’

Трамп: Кина ако сака може да го реши ‘проблемот на Северна Кореја’

Daily news

Американскиот претседател Доналд Трамп во петок изјави дека Кина, ако сака да го реши „проблемот на Северна Кореја“, тоа и

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Дачиќ до САД: Ќе реагиравте ли вака да беше Скопје во Голема Албанија?

Дачиќ до САД: Ќе реагиравте ли вака да беше Скопје во Голема Албанија?

Daily news

Изјавите на Еди Рама, Хашим Тачи и Јонуз Муслиу за обединување на сите Албанци и за создавање на Голема Албанија

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Убиениот полицаец бил борец за геј права

Убиениот полицаец бил борец за геј права

Daily news

Хавиер Жугел, полицаецот убиен во последниот терористички напад во Париз, два дена пред изборите, бил борец за геј правата. Тој

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Иран го осуди терористичкиот напад во Париз

Иран го осуди терористичкиот напад во Париз

Daily news

Иран го осуди нападот во Париз и изрази сочувство, истовремено критикувајќи ја политиката на Западот заради „отстапките“ што им ги

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Два посилни земјотреси ја погодија Турција, населението во паника

Два посилни земјотреси ја погодија Турција, населението во паника

Daily news

Два земјотреси со сила од 4.9 степени по Рихтеровата скала ја погодија денес западната турска провинција Маниса. Според агенцијата Асошиетед

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *