МАКФАКС

Tag "donald tramp"

Трамп го избра новиот советник за национална безбедност- генерал со огромен талент и искуство

Трамп го избра новиот советник за национална безбедност- генерал со огромен талент и искуство

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во понеделникот дека 54-годишниот генерал-полковникот Херберт Рејмонд Мекмастер ќе биде негов советник за национална безбедност опишувајќи го како талентиран, искусен и уважуван човек, повторно свртувајќи

Прочитајте го целиот напис
21.02.2017

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Анализи

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат, ја одбележаа првата самостојна конференција за новинарите на американскиот претседател

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Трамп ветува нови безбедносни мерки по одлуката на жалбениот суд

Трамп ветува нови безбедносни мерки по одлуката на жалбениот суд

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот вети дека веќе следната седмица ќе донесе нови мерки за заштита на националната безбедност, ден откако апелациониот суд одби повторно да ја активира неговата

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Трамп во разговорот со Путин го критикувал договорот за нуклеарното разоружување

Трамп во разговорот со Путин го критикувал договорот за нуклеарното разоружување

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп во својот прв телефонски разговор со рускиот колега по должност Владимир Путин од 28-ми јануари го критикувал и го нарекол лош за САД договорот од 2010

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Апелациониот суд го поддржа суспендирањето на указот на Трамп за забрана за влез во САД, за него тоа е политичка одлука

Апелациониот суд го поддржа суспендирањето на указот на Трамп за забрана за влез во САД, за него тоа е политичка одлука

Свет

Сојузниот апелационен суд на САД во Сан Франциско едногласно го поддржа суспендирањето на извршниот указ на претседателот Доналд Трап за

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Трамп ги критикуваше „силно политизираните“ судови во САД

Трамп ги критикуваше „силно политизираните“ судови во САД

Свет

Американските судови се силно исполитизирани, но тие мора да постапуваат исправно, изјава во средата претседателот Доналд Трамп ден откако апелациониот

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Лавров го фали Трамп во врска со украинската криза и смета дека ќе биде поуспешен од Обама

Лавров го фали Трамп во врска со украинската криза и смета дека ќе биде поуспешен од Обама

Свет

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворв во вторникот ги пофали ставовите на американскиот претседател Доналд Трамп во врска со

Прочитајте го целиот напис
07.02.2017

Трамп вети дека ќе го порази радикалниот исламски тероризам

Трамп вети дека ќе го порази радикалниот исламски тероризам

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамp изјави во понеделникот дека Соединетите држави и нивните сојузници ќе го победат радикалниот исламски тероризам. Велејќи

Прочитајте го целиот напис
07.02.2017

Трамп за суспендирањето на неговиот указ: Ако се случи ништо обвинувајте го судијата

Трамп за суспендирањето на неговиот указ: Ако се случи ништо обвинувајте го судијата

Свет

Американскиот претседател Диналд Трамп ја смета за опасна одлуката на судијата од Сиетл за суспендирање на неговиот извршен указа за

Прочитајте го целиот напис
06.02.2017

Трамп повторува дека го цени Путин, Пенс порача дека „аргументите од минатото“ нема да влијаат врз соработката со Русија

Трамп повторува дека го цени Путин, Пенс порача дека „аргументите од минатото“ нема да влијаат врз соработката со Русија

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп повтори во неделата дека го почитува својот русkи колега Владимир Путин, повикувајќи ги оние кои го

Прочитајте го целиот напис
05.02.2017
1 2 3 10

Макфакс е-билтен

Email *