МАКФАКС

Здравје

Големо откритие: Белите дробови не се само за дишење, туку и за производство на тромбоцити

Големо откритие: Белите дробови не се само за дишење, туку и за производство на тромбоцити

Здравје

  Научници открија дека белите дробови не само што служат за дишење, туку и за производство на тромбоцити, крвни зрнца значајни за згрутчувањето на крвта.   Извештајот од истражувањата за

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Американски лекар со пробив во борбата против подмолната болест – сепса на крвта

Американски лекар со пробив во борбата против подмолната болест – сепса на крвта

Билтен

  Американскиот лекар Пол Марик изјави дека открил ефективен начин за борба против инфицирањето на крвта т.н. сепса. Тој лекувал пациенти со помош на интравенска инфузија на раствор со витамин

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Најтешката жена на светот загуби 140 кгр

Најтешката жена на светот загуби 140 кгр

Занимливости

Египќанката Иман Ахмад Абдулати, којашто со своите повеќе од 500 килограми беше најтешката жена на светот, по пет седмици од третманот во Индија ослабела за 140 килограми, пренесува новинската агенција

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Најтешката жена на светот „танцуваше“ по операцијата

Најтешката жена на светот „танцуваше“ по операцијата

Здравје

Најтешката жена на светот, Египќанката Иман Ахмад Абдулати по операцијата со којашто ѝ беше намален желудникот и стомакот, направи неколку танчарски потези, пренесува во неделата весникот Mid Day. На видеото

Прочитајте го целиот напис
12.03.2017

Проверете дали вашите навики за гледање порно филмови се здрави, или проблематични

Проверете дали вашите навики за гледање порно филмови се здрави, или проблематични

Здравје

Нова студија на канадските истражувачи на Универзитетот Лавал во Квебек, објавена во весникот “Journal of Sexual Medicine”, покажува дека постојат

Прочитајте го целиот напис
08.03.2017

Мезотерапија во дерматолошката козметологија

Мезотерапија во дерматолошката козметологија

Билтен

Мезотерапиjaта претставува инјекционо внесување на различни фармацевски, хомеопатски или растителни екстракти, а исто така и витамини или микроелементи во мезодермот.

Прочитајте го целиот напис
07.03.2017

Постењето го регенерира дијабетичниот панкреас

Постењето го регенерира дијабетичниот панкреас

Здравје

Панкреасот може да се активира за саморегенерација преку еден вид исхрана, односно преку постење, тврдат американски научници. Враќањето на функцијата

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Загадувањето на воздухот предизвикува 18 отсто од предвремените породувања во светот

Загадувањето на воздухот предизвикува 18 отсто од предвремените породувања во светот

Здравје

Загадувањето на воздухот со лебдечки честички предизвикува 18 отсто од предвремените породувања во светот, што е еднакво на факторот на

Прочитајте го целиот напис
21.02.2017

Лекарите ќе може да предвидат аутизам пред детето да наполни една година

Лекарите ќе може да предвидат аутизам пред детето да наполни една година

Здравје

  Нова студија претстави нови можности за предвидување на аутизам кај децата многу порано. Тим истражувачи користеле снимање со магнетна

Прочитајте го целиот напис
19.02.2017

Научниците открија човек кого пушењето ги спасило од анемија

Научниците открија човек кого пушењето ги спасило од анемија

Здравје

Парадоксално, но пушењето се покажало како полезно за здравјето на еден жител на Германија, заболен од анемија, кај кој јаглерод

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *