Контакт

Топ

(Видео) Пресечен меѓународен транспорт на дрога во вредност од 300.000 евра

Објавено пред

Во координирана полициска акција на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) и полициски службеници од ОВР Гостивар разбиена е организирана криминална група, со што е пресечен меѓународен транспорт за недозволена трговија со дрога при што се запленети околу 100 кг марихуана во вкупна вредност од 300.000 евра.

dobivaj vesti na viber

ОСОСК до Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ќе поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Е.М., Х.Ф., Е.И. и Б.П., од кои три се од Гостивар и едно од Дебар, на возраст од 30 до 47 години, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

„ Со цел да се стекнат со противправна имотна корист, во периодот до декември 2021, пријавените лица набавиле марихуана, која ја сместиле во објект во Гостиварско, а на 14.12.2021 дел од неа, по претходен договор ја предале на еден од пријавените, кој со товарно возило за одреден паричен надомест требало да се транспортира до Бугарија“, соопшти портпаролката на МВР Сузана Прањиќ Талевска.

Полициски службеници при ОСОСК на патарина „Глумово“, вчера при преглед во товарното возило „ман“ со приколка, со дебарски регистарски ознаки, пронашле 19 црни вреќи, во кои биле сместени вкупно 189 пакувања со марихуана.

Истиот ден, врз основа на наредба издадена од судија на претходна постапка при Основен кривичен суд Скопје, извршени се претреси на неколку локации во Гостивар, при што се пронајдени поголем износ пари во различни валути и апоени и предмети за истражната постапка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Времето денес сончево и топло

Објавено пред

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, информираат од УХМР.

dobivaj vesti na viber

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец, кој долж Повардарието на места ќе засилува.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец.

Еве како ќе се движат температурите:

Прикажи повеќе...

Свет

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Објавено пред

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На годишнината од уништувањето, случајно ја признаа загубата. Во исто време, Украинците споделија и видео клип на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Украинската армија пред една година објави дека уништила еден од бродовите на руската Црноморска флота – Саратов. Сепак, руската страна секогаш ги негираше обвинувањата. Вчера, на годишнината од нападот, рускиот командант призна дека борбениот брод навистина бил уништен во гранатирањето. Сепак, признанието беше директно – во Севастопол беше откриена спомен плоча на загинатите морнари во нападот.

„Пред една година во битка го загубивме воениот брод Саратов. Ги загубивме и екипажите на бродовите Орск, Новочеркаск и Цезар Куников“, изјавил командантот на поморската база на Крим во Севастопол, Феликс Менков, пренесуваат руските медиуми. Рускиот командант не го откри точниот број на жртви.

Украинските сили во јавноста објавија видео од ракетниот напад како знак на ова признание и годишнина. Началникот на украинскиот Генералштаб Валериј Залужни на настанот напиша дека „нападите го разбиле митот за неуништливата руска флота“. Истовремено, тој додаде дека ова е уште еден доказ дека непријателот „нема да смее да остане ниту во нивното море, ниту на нивната земја“, пренесе 24.ур.

Уште минатиот мај, американската компанија Максар Технолоџис ги потврди украинските тврдења за уништување на бродот користејќи сателитски снимки. Бродот бил во близина на складиштето за гориво во моментот на нападот. Од понатамошните снимки, компанијата дознала и дека руските сили подоцна го однеле уништениот брод Саратов на Крим на поправка.

Украинците го потопија Саратов точно еден месец по почетокот на руските напади. Три недели подоцна тие го нападнаа и рускиот ракетен крстосувач Москва.

Ракетниот крстосувач, првично наречен Слава, е изграден во 1976 година во Миколаев, Украина. Успешно работи од почетокот на 80-тите години на минатиот век, а потоа во 1990 година се враќа на реновирање во Миколај. Во април 2000 година повторно започна со работа, под новото име Москва. Потоа го замени крстосувачот Адмирал Головка и стана командант на руската Црноморска флота.

Бродот е опремен со 16 противбродски ракети П-1000 Вулкан. Нивниот домет е најмалку 700 километри. Муницијата користи комбинирана шема на летот, што значи дека дел од патувањето патува на голема височина и повторно се спушта пониско во близина на целта, пишува Дневник.хр.

Прикажи повеќе...

Свет

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Објавено пред

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот фронт. Ова значи дека руската кампања за оневозможување на електричната мрежа на Украина може да се прогласи за неуспешна, а што и да се случи следно во војната, нејзиниот народ нема да замрзне до смрт, како што се стравуваше кога започна руското бомбардирање во октомври.

dobivaj vesti na viber

Реалноста е дека ракетните напади врз клучната инфраструктура во голема мера престанаа на крајот на јануари, а украинските сили проценуваат дека руските ракетни залихи се на приближно 10-15% од нивото пред војната, пишува Гардијан во својата анализа.

Тактиката на Москва се менува

Тактиката на Москва се менува. Вадим Скибитски, заменик-шефот на киевската воена разузнавачка служба, во ТВ интервју изјави дека се чини дека сега се цел на воено гориво и „логистички системи“.

И покрај бројните бомбардирања и тешките борби во текот на зимата, се чини дека не се случи многу во однос на територијалните промени. Битката за малиот град Бахмут во Донбас беснее од мај минатата година, но во последните недели украинските сили беа туркани на север и на југ од градот, оставајќи го урбаниот центар сè поизолиран и неговите патишта за снабдување опасно изложени.

Украински контранапад

Како што се менуваат времињата, така се менуваат и разговорите за украинскиот контранапад. Силите на Киев постепено ги добиваат претходно ветените западни тенкови, борбени возила и друга муниција, а некои од војниците неодамна беа обучени во Велика Британија, Германија и Полска.

Вториот најважен командант во земјата, генерал-полковник Олександар Сирски, ги изненади повеќето аналитичари кога во четвртокот предложи голема контраофанзива да започне во или околу Бахмут. Напаѓачите, прогнозираше командантот на копнените сили на земјата, „ќе ја изгубат силата и ќе истечат“, па „ќе ја искористиме оваа можност многу брзо“.

Иако се очекува контранапад, Бахмут не е логично место за тоа – градот има само скромна воена вредност, забележуваат аналитичарите. Сепак, Украина верува дека со одбраната на Бахмут ќе ја запре руската офанзива и ќе ја врати иницијативата во Киев.

Огромни загуби

Руските загуби во обидот за освојување на Бахмут, според западните проценки, изнесуваат од 20.000 до 30.000 војници. И додека проценките велат дека украинските загуби се помали, аналитичарите забележуваат дека Киев губи некои од своите најдобри војници.

Но, уште поголем ризик е Русија целосно да го опколи Бахмут, оставајќи повеќе бригади (Сирски наведе четири) опколени во градот, што може да ја принуди Украина да користи западни тенкови за да ги спаси.

Како што пишува Гардијан, можно е и изјавите на генералот Сириски да имаат всушност сосема друга цел, а тоа е да ги измамат Русите и да ги натераат да мислат дека офанзивата навистина ќе се случи кај Бахмут, додека вистинскиот украински план може да биде сосема поинаков.

Напади на јужниот фронт

Руските набљудувачи сега укажуваат на зголемен број истражни украински рации на јужниот фронт во Запорожје, вклучително и една во Новодањливка претходно оваа недела. Обидот да се пресече копнениот мост кон Крим би бил најочигледниот стратешки потег на Украина, кој најлесно би се постигнал со напад на југ на фронтот Запорожје.

23-минутното видео интервју со шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, објавено во четвртокот, нашироко зборува за украинскиот контранапад, иако изгледа полн со претерувања. Тој сугерира дека Украина има резерва од 200.000 луѓе, со 80.000 во близина на Бахмут, и дека Киев може да започне повеќестрана офанзива, дури и против Русија во близина на Белгород, напад што Западот речиси сигурно нема да го поддржи.

Долгата одбрана на Бахмут покажа колку е тешко да се фати дури и мал град. За Украина да успее во контранапад, ќе мора да комбинира изненадување, како што направи со септемвриската контраофанзива во Харков, и огромна сила.

Украинските команданти велат дека веќе го имаат, заклучува анализата на Гардијан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет12 часа

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет14 часа

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ15 часа

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ16 часа

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија16 часа

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија18 часа

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...

Македонија18 часа

СДСМ е уверен дека сите пратеници од мнозинството ќе ги поддржат уставните измени

Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега, реагира СДСМ по обвинувањата...

Македонија19 часа

Спасовски: Истражуваме како затвореници можеле да копаат тунел во Идризово и дали има учество од затворските служби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни истражни мерки за расветлување на случајот за обид...

Македонија20 часа

Дали Ковачевски на состанок барал од пратениците потпис за уставните измени? – Митева тврди дека во партијата е тензично

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека премиерот, Димитар Ковачевски и генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ не можеле да ја контролираат пратеничката група...

Македонија20 часа

„Огнените“ објавија листа на разрешени функционери од ДУИ, тврдат дека ги разрешил Груби

Возот на Артан Груби и директната закана за политичка елиминација на сите што мислат поинаку во ДУИ, беше изведен на...

Македонија23 часа

Хајредини до Агелер: Прашајте во Њујорк кои политичари од Македонија примиле милиони евра мито од Дојче Телеком

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини на „Фејсбук“ ја повика американската амбасадорка Анџела Агелер да обелодени информации во врска со...

Свет23 часа

(Видео) Макрон кришум си го извади скапиот часовник додека зборуваше за работничкиот минималец

Францускиот претседател Емануел Макрон, пред неколку дена ја бранеше својата пензиска реформа на францускиот ТВ канал ТФ1, каде се обиде...

Македонија24 часа

Часовникот се поместува вечерва, почнува летно сметање на времето

Со поместување еден час нанапред во недела рано наутро започнува летното сметање на времето кое ќе трае до 29 октомври....

Македонија1 ден

Затруениот битолчанец може да има последици, се проверува дали во кафулето испил детергент за садови наместо кисела вода

Во стабилна состојба е битолчанецот кој во кафуле побарал кисела вода, а се сомнева дека му донеле и испил детергент...

Македонија2 дена

Заврши инспекцискиот надзор во битолската болница: Петгодишната Јана примала глукоза, нема констатирани пропусти во лекувањето

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде почина петгодишната...

Македонија2 дена

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ2 дена

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија2 дена

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец заврши со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба. Пациентот, според првичните информации, тврдел...

Македонија2 дена

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...